Chcą pomnika ojca przemysłowej Łodzi

  Chcą pomnika ojca przemysłowej Łodzi

  RCz

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Rajmund Rembieliński, zwany twórcą Łodzi przemysłowej, ma dziś w mieście niewielką ulicę. Wkrótce może się to zmienić.
  Rajmund Rembieliński uznawany jest za twórcę Łodzi przemysłowej

  Rajmund Rembieliński uznawany jest za twórcę Łodzi przemysłowej

  - Chcemy uhonorować tego niezwykłego człowieka pomnikiem - mówi Bożena Nawrocka, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 10.

  Dyrektor Nawrocka jest zafascynowana postacią Rembielińskiego. Od pięciu lat szkoła nosi jego imię.

  - Nasz patron może służyć za wzór nie tylko łodzianom. Był kompetentny, skuteczny w działaniu, bezinteresowny... - wylicza. - A przede wszystkim pokazał, że warto mieć marzenia i je realizować. Właśnie z takiego marzenia zrodziła się Łódź - twierdzi.

  Urodzony w 1775 roku Rajmund Hiacynt Rembieliński był działaczem politycznym i społecznym. Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego poszukiwał miejsc, w których można by stworzyć przemysłowe osady włókiennicze. Podczas podróży po województwie zwrócił uwagę na zapomniane miasteczko w lasach między Zgierzem a Pabianicami.

  "Położenie miasta Łodzi jest na osiedlenie fabrykantów usposobionym" - zapisał w raporcie, podkreślając m. in. dużą liczbę rzek (do wytwarzanie tkanin konieczna była woda) oraz bliskość Warszawy. Wkrótce władze Królestwa Polskiego podniosły Łódź do rangi miasta fabrycznego. W 1823 roku wytyczono, według projektu Rembielińskiego, ulice Nowego Miasta (okolice dzisiejszego Placu Wolności). Niebawem przybyli pierwsi osadnicy.

  Dziełem Rembielińskiego była także druga osada przemysłowa, Łódka, położona wzdłuż Piotrkowskiej między obecną Narutowicza a Placem Niepodległości. Jej twórca cieszył się opinią idealnego urzędnika. Potrafił osobiście zachęcać osadników do osiedlenia się w Łodzi, a nawet pożyczać im prywatne pieniądze na zakup bawełny.

  W barwnym życiorysie Rembielińskiego znajdziemy wiele interesujących momentów. W 1820 roku był marszałkiem Sejmu. Należał do masonerii, w której piastował ważne funkcje (Wielki Dozorca) i do tajnych organizacji niepodległościowych. Próbował sił jako dramatopisarz (sztukę jego autorstwa wystawił w Warszawie sam Wojciech Bogusławski).

  Rembieliński brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim oraz (co prawda, jako intendent) w wojnie Księstwa Warszawskiego z Austrią w 1809 roku. Przyłączył się do Powstania Listopadowego, co przypłacił dymisją i prześladowaniami. Popadł w depresję i zmarł w wieku 66 lat.

  - Mówimy o osobie, która właściwie stworzyła nasze miasto - podsumowuje dyrektor.

  Wraz ze Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Rajmunda Rembielińskiego składała kilkakrotnie wnioski o wybudowanie pomnika ze środków miasta. Rada Miejska odmawiała jednak umieszczenia projektu w budżecie.

  - Zobaczyliśmy, że jako szkoła nie mamy siły przebicia. Wtedy zainteresowaliśmy się budżetem obywatelskim - kontynuuje opowieść. Szkoła już samodzielnie zgłosiła budowę pomnika jako propozycję zadania ogólnołódzkiego. - Przewidujemy, że przedsięwzięcie kosztowałoby 100 do 120 tysięcy złotych - wylicza dyrektor.

  Pomnik jest nazywany roboczo "Ławeczką Rembielińskiego".

  - Pomyśleliśmy, że mógłby mieć formę podobną do słynnej Ławeczki Tuwima - wyjaśnia pomysłodawczyni. - Odpowiednim miejscem byłby Plac Wolności, najlepiej pod dawnym ratuszem z XIX wieku. Nasz patron wskazywałby stamtąd ręką ulicę Piotrkowską.

  Propozycja "Ławeczki Rembielińskiego" została pozytywnie zweryfikowana przez Komisję ds. Budżetu Obywatelskiego łódzkiej Rady Miejskiej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  błąd

  kar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Rembeliński urodził się w 1774 roku. Szczegół, ale ważny. Wiki nie jest dobrym źródłem informacji... Proponuję poczytać "Żywot Rajmónda Rembelińskiego" niejakiego Michała Chodźki. Pozdrawiam Redakcję.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cwaniacy

  Szkot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 20

  Wara od miejskich pieniędzy. Pomysłów jak wydać miejskie pieniądze jest pewnie wiele, ale szczytem bezczelności jest wyciąganie ręki po nasze, żeby zaspokoić prywatne ambicje dyrektor gimnazjum....rozwiń całość

  Wara od miejskich pieniędzy. Pomysłów jak wydać miejskie pieniądze jest pewnie wiele, ale szczytem bezczelności jest wyciąganie ręki po nasze, żeby zaspokoić prywatne ambicje dyrektor gimnazjum. Jak jest taka bystra to do pomysłu jak wydać niech doda jak zdobyć.zwiń

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny