Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Chcą pomnika ojca przemysłowej Łodzi

RCz
Rajmund Rembieliński uznawany jest za twórcę Łodzi przemysłowej
Rajmund Rembieliński uznawany jest za twórcę Łodzi przemysłowej
Rajmund Rembieliński, zwany twórcą Łodzi przemysłowej, ma dziś w mieście niewielką ulicę. Wkrótce może się to zmienić.

- Chcemy uhonorować tego niezwykłego człowieka pomnikiem - mówi Bożena Nawrocka, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 10.

Dyrektor Nawrocka jest zafascynowana postacią Rembielińskiego. Od pięciu lat szkoła nosi jego imię.

- Nasz patron może służyć za wzór nie tylko łodzianom. Był kompetentny, skuteczny w działaniu, bezinteresowny... - wylicza. - A przede wszystkim pokazał, że warto mieć marzenia i je realizować. Właśnie z takiego marzenia zrodziła się Łódź - twierdzi.

Urodzony w 1775 roku Rajmund Hiacynt Rembieliński był działaczem politycznym i społecznym. Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego poszukiwał miejsc, w których można by stworzyć przemysłowe osady włókiennicze. Podczas podróży po województwie zwrócił uwagę na zapomniane miasteczko w lasach między Zgierzem a Pabianicami.

"Położenie miasta Łodzi jest na osiedlenie fabrykantów usposobionym" - zapisał w raporcie, podkreślając m. in. dużą liczbę rzek (do wytwarzanie tkanin konieczna była woda) oraz bliskość Warszawy. Wkrótce władze Królestwa Polskiego podniosły Łódź do rangi miasta fabrycznego. W 1823 roku wytyczono, według projektu Rembielińskiego, ulice Nowego Miasta (okolice dzisiejszego Placu Wolności). Niebawem przybyli pierwsi osadnicy.

Dziełem Rembielińskiego była także druga osada przemysłowa, Łódka, położona wzdłuż Piotrkowskiej między obecną Narutowicza a Placem Niepodległości. Jej twórca cieszył się opinią idealnego urzędnika. Potrafił osobiście zachęcać osadników do osiedlenia się w Łodzi, a nawet pożyczać im prywatne pieniądze na zakup bawełny.

W barwnym życiorysie Rembielińskiego znajdziemy wiele interesujących momentów. W 1820 roku był marszałkiem Sejmu. Należał do masonerii, w której piastował ważne funkcje (Wielki Dozorca) i do tajnych organizacji niepodległościowych. Próbował sił jako dramatopisarz (sztukę jego autorstwa wystawił w Warszawie sam Wojciech Bogusławski).

Rembieliński brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim oraz (co prawda, jako intendent) w wojnie Księstwa Warszawskiego z Austrią w 1809 roku. Przyłączył się do Powstania Listopadowego, co przypłacił dymisją i prześladowaniami. Popadł w depresję i zmarł w wieku 66 lat.

- Mówimy o osobie, która właściwie stworzyła nasze miasto - podsumowuje dyrektor.

Wraz ze Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Rajmunda Rembielińskiego składała kilkakrotnie wnioski o wybudowanie pomnika ze środków miasta. Rada Miejska odmawiała jednak umieszczenia projektu w budżecie.

- Zobaczyliśmy, że jako szkoła nie mamy siły przebicia. Wtedy zainteresowaliśmy się budżetem obywatelskim - kontynuuje opowieść. Szkoła już samodzielnie zgłosiła budowę pomnika jako propozycję zadania ogólnołódzkiego. - Przewidujemy, że przedsięwzięcie kosztowałoby 100 do 120 tysięcy złotych - wylicza dyrektor.

Pomnik jest nazywany roboczo "Ławeczką Rembielińskiego".

- Pomyśleliśmy, że mógłby mieć formę podobną do słynnej Ławeczki Tuwima - wyjaśnia pomysłodawczyni. - Odpowiednim miejscem byłby Plac Wolności, najlepiej pod dawnym ratuszem z XIX wieku. Nasz patron wskazywałby stamtąd ręką ulicę Piotrkowską.

Propozycja "Ławeczki Rembielińskiego" została pozytywnie zweryfikowana przez Komisję ds. Budżetu Obywatelskiego łódzkiej Rady Miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki