MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dorota Ignatjew będzie dyrektorem Starego Teatru w Krakowie

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Małgorzata Genca
Dorota Ignatjew, obecna dyrektor Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, od nowego sezonu pokieruje Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Łódzka scena po raz kolejny została pozostawiona bez twórczego przewodnictwa.

Jak już informowaliśmy, Dorota Ignatjew, pozostając dyrektorem łódzkiego Teatru Nowego im. K. Dejmka, wzięła udział w konkursie na stanowisko dyrektora naczelnego Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Jej konkurentem był Bartosz Szydłowski, dyrektor krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa i organizator festiwalu teatralnego Boska Komedia.

W roli dyrektora artystycznego w sprawowaniu krakowskim teatrem Dorotę Ignatjew będzie wspierał Jakub Skrzywanek, reżyser teatralny i dramaturg, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.

- Komisja konkursowa większością głosów wskazała panią Dorotę Ignatjew jako osobę rekomendowaną na stanowisko dyrektorki Narodowego Starego Teatru w Krakowie - poinformowała Hanna Wróblewska, szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które konkurs ogłosiło. - Pani Dorota Ignatjew wskazała jako dyrektora artystycznego pana Jakuba Skrzywanka. Jesteśmy teraz na etapie negocjacji umowy, które powinny potrwać około tygodnia.

Dorota Ignatjew jest mocno związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i akademickim, ukończyła między innymi Wydział Aktorski tamtejszej Szkoły Teatralnej, obecnie jest wykładowcą tej uczelni, przemianowanej na Akademię Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego. Do realizacji przedstawień powstających w Teatrze Nowym w Łodzi często zapraszała aktorów i reżyserów, studentów i absolwentów krakowskiej akademii. Według nieoficjalnych informacji, jej kandydaturę na stanowisko dyrektorki Starego Teatru wspierał również zespół krakowskiej sceny.

Dorota Ignatjew jest dyrektorką łódzkiego „Nowego” od 2021 roku (wcześniej była dyrektorką Teatru im. J. Osterwy w Lublinie). Uruchomiła tu m.in. projekt „Nowy i Młodzi”, jako pierwsza w Polsce zatrudniła do zespołu artystycznego transpłciowego aktora. Jest również absolwentką Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu oraz Studiów Podyplomowych Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Dorota Ignatjew jest drugą kobietą na stanowisku dyrektorskim w historii Starego Teatru w Krakowie, po piastującej tę funkcję przez rok Krystynie Meissner (1997-1998).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki