Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotknij Teatru 2013: Teatr niejedną ma twarz

Łukasz Kaczyński
Akcję "Dotknij Teatru" koordynuje Anna Ciszowska, reżyser, pedagog, instruktorka teatralna
Akcję "Dotknij Teatru" koordynuje Anna Ciszowska, reżyser, pedagog, instruktorka teatralna Krzysztof Szymczak
Blisko 540 wydarzeń w czterdziestu dwóch miastach całego kraju. Tak w liczbach przedstawia się tegoroczna, czwarta już edycja akcji "Dotknij Teatru", która oficjalnie rozpocznie się 18 marca i towarzyszyć będzie obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca).

- Takich rozmiarów "Dotknij Teatru" jeszcze nie miało - zaznacza Anna Ciszowska z Teatru Nowego, koordynatorka akcji, odnosząca sukcesy m.in. w pracy z młodzieżą reżyser i instruktorka teatralna.

W organizowanie DT włączył się już po raz drugi Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, co w znacznym stopniu pomogło wypromować "Dotknij Teatru" w całej Polsce.

- "Dotknij Teatru" w niekoturnowy sposób pokazuje czym jest teatr. Robi to na ulicy, ale także od kulis - mówi Liliana Uczkiewicz z Instytutu Teatralnego. - Program jest bogaty i różnorodny, począwszy od po prostu tańszych biletów, przez spotkania z twórcami, warsztaty, aż po premierowe pokazy.

Pierwsze wydarzenia rozpoczęły się już w minioną niedzielę. W przygotowanie programu zaangażowało się w tym roku 169 organizatorów. To kolejny rekord. Pod jednym szyldem spotykają się: teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, fundacje, stowarzyszenia, teatry i artyści niezależni. Wiele z nich przygotowuje na tę okazje specjalne wydarznia.

Na przykład Teatr "Pinokio" pokaże bezpłatnie premierowo spektakl "Maszyna do opowiadania bajek", nowatorskie przedstawienie łączące doświadczenie teatru lalek, teatru improwizowanego i tzw. storytellingu. Nowe spektakle pokażą też teatry nieinstytucjonalne, np. Pracownia Fizyczna tancerza i choreografa Jacka Owczarka. "Pieśni świata" wykona Wielki Chór Młodej Chorei. Będzie też blok wydarzeń poświęcony próbom reaktywacji Teatru 7.15. Pod wodzą niezmordowanego Marcela Szytenchelma działalność zainauguruje zaś Teatr Przedwojennej Rozrywki na Rudzie Pabianickiej.

Krajowe wydarzenia "Dotknij Teatru" finansowane są ze środków organizatorów, zarażonych ideą zrodzonej w Łodzi akcji. Łódzkie wydarzenia finansowane są w całości ze środków miasta Łodzi (320 tys. zł). Kwota ta służyła początkowo jako wkład własny, obowiązkowy przy ubieganiu się o dofinansowanie z ministerstwa kultury. Jednak eksperci MKiDN uznali, że bogaty program, oddolny charakter akcji, która konsolilduje środowisko teatralne w całym kraju to za mało, aby uzyskać dofinansowanie.

Jest to tym dziwniejsze, że w minionym roku minister kultury Bogdan Zdrojewski przekazał na DT 300 tys. zł. W tym roku nie pomogło oficjalne odwołanie, ani adresowane do ministra listy dyrektora Teatru Nowego i grupy inicjatywnej. Pod tym ostatnim podpisała się także wiceprezydent Agnieszka Nowak, która dodatkowo wystosowała do ministra własny apel. Bez skutku.

- Zwykle nie piszę listów poparcia, ale w tym przypadku uważam, że jest to wydarzenie unikalne i bardzo rozwojowe. To moim zdaniem największy program edukacyjny w kraju - podkreśla odpowiedzialna za kulturę w Łodzi wiceprezydent. - Gdy rozliczaliśmy poprzednią edycję padło pytanie: co teraz, co jest naszym celem? Stało się nim objęcie akcją całego kraju. Teraz to się udało. Teraz nie można doprowadzić do regresu akcji.

Szczegółowy program można znaleźć na www.dotknijteatru.pl, zaś w piątkowym wydaniu "Dziennika Łódzkiego" ukaże się specjalny dodatek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki