Dworzec Łódź Fabryczna w 2017 roku? Kolejne opóźnienia

  Dworzec Łódź Fabryczna w 2017 roku? Kolejne opóźnienia

  Piotr Brzózka

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dworzec Łódź Fabryczna

  Dworzec Łódź Fabryczna ©Krzysztof Szymczak

  Nowy termin ukończenia prac na budowie dworca Fabrycznego w Łodzi to 31 grudnia 2017 r. Wykonawca: - To tylko formalność, skończymy w 2016 roku.
  Dworzec Łódź Fabryczna

  Dworzec Łódź Fabryczna ©Krzysztof Szymczak

  Nie udało się oddać podziemnego dworca w Łodzi w terminie, czyli do 31 sierpnia. Zamiast tego kolej, władze Łodzi i wykonawca podpisali aneks przesuwający datę zamknięcia inwestycji na 31 grudnia. I to nie tego, roku, ale 2017! Inwestorzy oraz wykonawca zapewniają, że to czysta formalność wynikająca ze zmiany przepisów kolejowych, pierwsze pociągi odjadą zaś z dworca za trzy miesiące, czyli zgodnie z planem. Pytanie, czy aneks z tak odległym terminem nie jest jednak wygodną furtką dla wykonawcy, gdyby się nie uporał ze wszystkimi pracami do końca tego roku.

  Dworzec Łódź Fabryczna na finiszu. Pierwsze pociągi odjadą w grudniu? [ZDJĘCIA]

  - 31 sierpnia został podpisany aneks, który przewiduje przedłużenie prac do 31 grudnia 2017 r. Natomiast jest to czysta formalność - zapewnia Katarzyna Rumowska, rzeczniczka konsorcjum Torpol-Astaldi-PBDiM-Intercor, które jest wykonawcą dworca. - W aneksie jest zapis, że dworzec, w części kolejowej i drogowej, ma być oddany do użytku w grudniu 2016 r. Data 2017 r., wynika z tego, że kilkukrotnie w czasie realizacji kontraktu była zmieniana ustawa o transporcie kolejowym. Obecnie sytuacja jest taka, że wykonawca musi mieć najpierw roczne dopuszczenie do eksploatacji. Będziemy nim dysponować w grudniu tego roku. Natomiast kolejny rok jest potrzebny do tego, by uzyskać bezterminowe dopuszczenie. W czasie tego roku cała infrastruktura kolejowa będzie bardzo dokładnie monitorowana przez odpowiednie służby - dodaje Katarzyna Rumowska.

  Wedle jej zapewnień, sam dworzec jest już praktycznie skończony. Do zamontowania pozostały panele sufitowe, których na razie nie ma w związku z trwającymi odbiorami technicznymi. Chodzi o to, żeby ich nie montować, zdejmować i ponownie montować. Większe wyzwania dotyczą terenów wokół dworca - chodzi zwłaszcza o budowę ulicy Nowotargowej, na odcinku do Tuwima. Tu roboty są mocno w tyle w wyniku skomplikowanej sprawy wywłaszczenia firmy Enkev (producent materacy), która działała w tym miejscu. Na ul. Kilińskiego układana kostka. Do przebudowy jest też linia energetyczna 110 kv, leżąca po południowej stronie dworca.

  W aneksie jest zapis, że dworzec i część drogowa mają być skończone w 2016 roku  - Nie mogę złożyć stuprocentowych zapewnień, ale jest taka wola, aby do grudnia wszystko zostało skończone - mówi Katarzyna Rumowska.

  A jeśli to się nie uda? Grzegorz Nita, szef Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi mówi, że integralną częścią aneksu, jest harmonogram opisujący, co i do kiedy zostanie zrobione.

  - I właściwie wszystkie prace, poza kwestią badań eksploatacyjnych, zostaną zakończone w tym roku. Opisane w harmonogramie elementy nie wychodzą poza rok 2016. A gdyby wykonawca nie zdążył, istnieje możliwość nakładania kar za opóźnienia dotyczące poszczególnych elementów - twierdzi Grzegorz Nita.

  Dworzec Łódź Fabryczna. PKP PLK: "Udało nam się osiągnąć kompromis"

  Należy pamiętać, że wspomniana na wstępie data 31 sierpnia 2016 r. nie była pierwszym terminem. Gdy w październiku 2011 r. zaczynały się prace na łódzkim dworcu, zakładano, iż inwestycja zostanie ukończona do 28 lutego 2015 r. Termin ten został jednak przesunięty na wrzesień 2015 r., a potem na sierpień 2016 r. Powodem były podziemne wody, które zaskoczyły wykonawcę, a także przedłużająca się sprawa firmy Enkev.

  Łódzki dworzec ma kosztować 1,75 miliarda złotych, z tego ok. 1,3 miliarda złotych wykłada Unia Europejska.

  Standard przejezdności

  Adrian Furgalski, zespół doradców TOR
  Podpisanie aneksu z datą 31 grudnia 2017 r. nie przekreśla tego, że pociągi mają wjechać na dworzec 11 grudnia 2016 r. Walka nie idzie jednak o samopoczucie wykonawcy. Rząd walczył, żeby dostać zgodę Komisji Europejskiej na dofinansowanie dworca. Komisja była przeciwna, ostatecznie dofinansowanie będzie pod warunkiem, że pociągi wjadą na dworzec w tym roku. Infrastruktura wokół dworca nie będzie ukończona do tego czasu i nadal będą trwały jakieś prace. Zrobione jednak będzie wszystko, żeby mogły jeździć pociągi. Czasem się zdarza, że jakiś obiekt jest dopuszczony do użytkowania, mimo iż trwają prace wykończeniowe, nie wpływające na bezpieczeństwo pasażerów, prawidłowość funkcjonowania dworca. Byłby to kolejowy „standard przejezdności”. Ale Komisja nie napisała, że interesuje ją położenie farby gdzieś na zapleczu dworca, czy w magazynie. Ważne jest to, żeby jeździły pociągi.


  Nowe Centrum Łodzi. Ulica Nowowęglowa powstanie do końca 2017 roku [WIZUALIZACJA,ZDJĘCIA]

  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 22-28 sierpnia 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (43)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozliczyć Zdanowska jak Gronkiewicz-Waltz!

  DYMISJA DYMISJA DYMISJA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Za ukrywanie i nierozliczenie naduzyc w SSS, gdzie zmarnowano 40 mln z naszych podatków Zdanowska powinna natychmiast odejść ze stanowiska!
  RIO i UZP stwierdziły naduzycia w SSS. KPMG w audycie...rozwiń całość

  Za ukrywanie i nierozliczenie naduzyc w SSS, gdzie zmarnowano 40 mln z naszych podatków Zdanowska powinna natychmiast odejść ze stanowiska!
  RIO i UZP stwierdziły naduzycia w SSS. KPMG w audycie NCŁ zaleciło kontrolę SSS, a Zdanowska nie zrobiła nic poza zamieceniem pod dywan tej afery!
  Zdanowska do DYMISJIzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli oficjalnie otwarcie

  Boerin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  dopiero w 2018 r. 31.12 to Sylwester dzień wolny od pracy i każdy włącznie z UM L odłoży to na wiosnę bo i pogoda odpowiednia na t a k i e otwarcie,więc konkretna data jest 1.04 2018 ,nie...rozwiń całość

  dopiero w 2018 r. 31.12 to Sylwester dzień wolny od pracy i każdy włącznie z UM L odłoży to na wiosnę bo i pogoda odpowiednia na t a k i e otwarcie,więc konkretna data jest 1.04 2018 ,nie mylić to z prima aprylis - nie wierz bo sie pomylisz .To nie farsa to wielki kryminał zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda Was zbawi

  Kunk-oo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Panie Redaktorze Brzózka, kiedyś napisał Pan taki artykuł "Enkev Chłopiec do bicia". Teraz Pan pisze: "Tu roboty są mocno w tyle w wyniku skomplikowanej sprawy wywłaszczenia firmy Enkev (producent...rozwiń całość

  Panie Redaktorze Brzózka, kiedyś napisał Pan taki artykuł "Enkev Chłopiec do bicia". Teraz Pan pisze: "Tu roboty są mocno w tyle w wyniku skomplikowanej sprawy wywłaszczenia firmy Enkev (producent materacy), która działała w tym miejscu." W jednym zdaniu pisze Pan kilka rzeczy niezgodnych z prawdą bo Enkev nie produkuje materacy, Enkev tam dalej działa a w ogóle to czy ta megalomaniczna Fabryczna byłaby w innym miejscu, gdyby nie było Enkeva? Pewnie firma Enkev jest zadowolona z bezpłatnej reklamy ale czy Dziennikarz nie powinien być bardziej wierny faktom niż stereotypom i wygodnym dla niektórych tłumaczeniom?. Dopóki nie dojdzie się prawdy w danym temacie, dopóty nie rozwiąże się problemów. Prawda i tylko prawda nas (Was) zbawi zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jednak można p. Nita

  Pier Dzioch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  Obok dworca jeden z banków rozpoczął /od zera/ 12 m-cy temu budowę swojej siedziby. Dziś stoi potężne gmaszysko z kilkoma kondygnacjami pod ziemią.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Możliwość nakładania kar?

  K (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

  Pan Nita już chyba całkowicie przeszedł na stanowisko rzecznika prasowego wykonawców. A co z karami za dotychczasowe opóźnienia Panie Nita? Ile pieniędzy miasto Łódź otrzymało z tego tytułu? Czyim...rozwiń całość

  Pan Nita już chyba całkowicie przeszedł na stanowisko rzecznika prasowego wykonawców. A co z karami za dotychczasowe opóźnienia Panie Nita? Ile pieniędzy miasto Łódź otrzymało z tego tytułu? Czyim obowiązkiem jest złożyć powództwa sądowe na opornych którzy nie wykonują w terminie ani kar płacić nie chcą? Pana, Panie Nita? Jeżeli tak to miasto NICZEGO nie zobaczy bo tak oceniam Pańską operatywnośćzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grzegorz Nita może zapisdać się do ekipy świętych Mikołajów

  Sąsiad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

  bo jego kompetencje jako szefa budowy są na tym samym poziomie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znowu

  pol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

  i co na to hanka ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tu chyba zawiniła kontynuacja głupich pomysłów poprzedników

  Kunk-oo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Moim skromnym zdaniem to Zdanowska zrobiła wiele bardzo dobrych rzeczy dla Miasta. Poległa w projektach, które zaczęli poprzednicy takich jak właśnie Dworzec z niby Nowym Centrum, WZka. Przecież...rozwiń całość

  Moim skromnym zdaniem to Zdanowska zrobiła wiele bardzo dobrych rzeczy dla Miasta. Poległa w projektach, które zaczęli poprzednicy takich jak właśnie Dworzec z niby Nowym Centrum, WZka. Przecież tramwaj regionalny i wagina pokazują jakość myślenia. Gdyby zrewidowano podejście do Dworca (NCŁ) w roku 2010 i położono nacisk na prawdziwe historyczne Centrum Łodzi (Piotrkowska i rejon) oraz udoskonalono (więcej bo zrobiono i tak bardzo dużo) w system drogowy to bylibyśmy w innym lepszym miejscu... Myślę, że Pani Prezydent zrozumie to w miarę czasu jaki będzie biegł z oddawaniem Fabrycznej na modłę lotniska w Berlinie. Po latach okaże się, że taniej i łatwiej będzie rozebrać.... Jest mi przykro dawać taką diagnozę ale niestety wszyscy "wtajemniczeni" w tą "imprezę" wiedzą, że niestety mogę mieć 100% racji.... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wystawmy pomnik - za kasiorę obywatelską

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Na Placu Barlickim - Pani prezydent na w 2018 r.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Slowna jak zawsze

  Stary Dziad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Zapowiedziała że już żadnego aneksu nie podpisze więc to chyba nie ona parafowala.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czerwona Łódź na Platformie tonie.

  czas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 9

  Nic dziwnego , że każdy trzeźwo myślący omija ten komunistyczny grajdół szerokim łukiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Istnieje możliwość nakładania kar za opóźnienia-

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 3

  powiedział pan Nita, główny specjalista od opóźniania inwestycji w Łodzi …

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódź kreuje

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 5

  Teraz pani prezydent powinna zorganizowac specjalna konferencje w amerykanskiej paczkarni I oglosic kolejny sukces.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo