Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Emisariusz" - emocjonalny portret kuriera z Łodzi [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Muzyczno-plastyczny spektakl "Emisariusz", którego premiera odbędzie się w Łodzi w dniu uważanym za dzień urodzin Jana Karskiego (24 kwietnia), ma tworzyć emocjonalny portret kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który dostarczył zachodnim państwom raport o prowadzonej przez niemieckie wojska Zagładzie Żydów w Europie Wschodniej.

Towarzysząc inauguracji obchodów Roku Karskiego, widowisko będzie jednocześnie testem możliwości auli Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi - dotąd odbywały się tu głównie prelekcje i pokazy.

Nad spektaklem pracuje Daria Kopiec, absolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej, związana ze studiem Se-ma-for Produkcja Filmowa (zrealizowała tam autorską animację "Zuzanna", pracowała przy filmie "Miasto płynie" Balbiny Bruszewskiej i serialu "Parauszek i przyjaciele"). W 2012 roku w Teatrze "Pinokio" debiutowała jako reżyserka spektaklem "Momo".

W "Emisariuszu" pokazane zostaną kluczowe wydarzenia, które uczyniły z młodego, marzącego o karierze naukowej lub dyplomatycznej chłopaka, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego: zdobywanie dyplomatycznych szlifów, mobilizację, do której Karski przygotowywał się jak do parady, pobyt w rosyjskim obozie jenieckim, pracę w konspiracji.

- Mam głównie filmowe korzenie i to będzie w tym przedstawieniu widać, ale z doświadczeniami filmowymi zderzać się będą zdobyte w teatrze. Obraz będzie tu nośnikiem wiodącym - przyznaje Kopiec.

- Zależy nam na dialogu z publicznością. Aby po przestawieniu zadawała ona sobie, a może i nam, pewne pytania. Na niektóre odpowiadać będzie otwierana u nas w dniu premiery wystawa Narodowego Centrum Kultury, inaugurująca Rok Karskiego - mówi Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu. - Chcieliśmy też, by podczas pracy nad spektaklem młodzi twórcy odkryli Karskiego dla siebie i zbudowali własną o nim narrację.

W powstaniu "Emisariusza" uczestniczą artyści z Łodzi, Krakowa i Warszawy, m.in. aktorzy: Pavel Kryksunou, Paweł Grala, Aleksandra Klimiuk, tancerze z Pracowni Fizycznej Jacka Owczarka, muzykę napisał Sebastian Kondratowicz, a elektroniczne improwizacje połączone ze śpiewem jidysz wykona Aleksandra Bilińska.

Mimo iż Sejm RP ustanowił Rok Karskiego, ministerstwo kultury nie przychyliło się do wniosku Centrum o wsparcie pracy nad spektaklem. Koszty pokrywane są z miejskiej dotacji na organizację sierpniowych obchodów 70. rocznicy likwidacji Litzmannstad Getto.

Na premierę nie ma już bezpłatnych wejściówek. Przedstawienie będzie można obejrzeć jeszcze 25, 26 i 27 kwietnia o godz. 19. Rezerwacja wejściówek na te dni odbywa się pod adresem: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki