Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Zawodów Technicznych w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. ŁSSE przekonywała do branżówek i techników - w tym do własnego

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zorganizowała we wtorek (29 stycznia) pierwszą edycję Festiwalu Zawodów Technicznych.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zorganizowała we wtorek (29 stycznia) pierwszą edycję Festiwalu Zawodów Technicznych. Grzegorz Gałasiński
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zorganizowała we wtorek (29 stycznia) pierwszą edycję Festiwalu Zawodów Technicznych. Oprócz szkół samorządowych swoją ofertę prezentowało, stworzone przez ŁSSE z partnerami, Technikum Automatyki i Robotyki, czyli nowość w nadchodzącej rekrutacji.

Kuratorium oświaty do wtorku (29 stycznia) nie podało jeszcze terminów tegorocznego naboru do liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych w województwie łódzkim (powinno to zrobić do 31 stycznia). Jednak technika oraz branżówki zaczęły już zdecydowaną walkę o kandydatów.

Oferta zawodowych szkół samorządu – i nowość ŁSSE

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna była we wtorek gospodarzem pierwszej edycji Festiwalu Zawodów Technicznych. W siedzibie strefy przy ul. Tymienieckiego 22G ofertę dla kandydatów prezentowały samorządowe branżówki i technika. Często podkreślając swoje powiązania z firmami działającymi w ŁSSE.
Np. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 wystawił pralki produkowane przez BSH – a bęben jednej z nich wypełniały słodkie „krówki”. Koncern z branży AGD współpracuje z łódzką „dziewiątką” w kształceniu techników automatyków i techników mechatroników – a tych drugich także na poziomie branżówek.

Natomiast gospodarz festiwalu przedstawił ofertę Technikum Automatyki i Robotyki. Pod tą nazwą kryje się zupełnie nowa – na poziomie szkół średnich – specjalność. Automatyka i robotyka to połączenie spotykane dotąd tylko na uczelniach. Taki kierunek ma np. Politechnika Łódzka, partner naukowy oraz merytoryczny technikum. Szkołę prowadzi specjalnie powołana do tego celu spółka, w której udziały mają także trzy firmy, działające w ŁSSE: Ceramika Tubądzin, Miele i Delia Cosmetics.

Władze łódzkiej strefy zdecydowały się na powołanie własnego technikum z partnerami, ponieważ firmy działające w ŁSSE (nie tylko wspomniana trójka) potrzebują coraz większej liczby fachowców do utrzymywania zautomatyzowanych linii produkcyjnych.
– Młodzież pyta mnie tutaj, jaki zawód jest przyszłościowy, skoro kolejne z nich są automatyzowane, a ludzie zastępowani robotami. Zatem zachęcam pytających, aby przyszli do nas. Jako nasi absolwenci, to oni będą nad robotami i to oni będą zarządzać zautomatyzowanymi systemami – opowiadała Wiesława Zewald, obecna na stoisku Technikum Automatyki i Robotyki, prezes spółki, która prowadzi nową szkołę.

Bez ograniczeń w otwieraniu klas techników i branżówek

Kuratorium oświaty jest zobowiązane wytycznymi ministerstwa edukacji do ogłoszenia terminów rekrutacji do końca stycznia. Przypomnijmy, że wiosną o miejsca w szkołach zawodowych oraz w liceach ogólnokształcących będą się ubiegać i absolwenci wygaszanych gimnazjów, i szkół podstawowych. Tak wynika z kalendarza reformy oświaty (obie te grupy nie będą mieszane w tych samych klasach z uwagi na inny program nauczania).
Magistrat zapowiedział, że w samorządowych technikach i branżówkach nie będzie ograniczeń co do liczby otwieranych we wrześniu klas – wszystko zależy od zainteresowania chętnych. Władze Łodzi deklarują, że w ten sposób promują szkolnictwo zawodowe. Ale jednocześnie nie są w stanie dwukrotnie zwiększyć naboru – w związku z podwójnym rocznikiem – w najpopularniejszych z liceów. Wynika to z możliwości lokalowych tych ogólniaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki