Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finałowy koncert festiwalu Filharmonii Łódzkiej - Kolory Polski

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Koncert poprowadzi Japończyk Chuhei Iwasaki, główny dyrygent Orkiestry w Pilźnie
Koncert poprowadzi Japończyk Chuhei Iwasaki, główny dyrygent Orkiestry w Pilźnie ivanmaly.com
Dobiega końca 24. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski. Koncert finałowy odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia od godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej.

24. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” po dwóch pandemicznych latach powrócił do swojego pełnowymiarowego kształtu i charakterystycznej dla siebie różnorodności stylistycznej. Muzyka klasyczna, jazzowa czy folkowa rozbrzmiewała we wszystkie letnie weekendy w kilkunastu miejscowościach województwa łódzkiego. Tegoroczny festiwal ma przy tym wymiar szczególny - wpisuje się w obchody 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich.

Dla uczczenia tej rocznicy Filharmonia Łódzka zamówiła specjalnie utwór u Gary’ego Guthmana, wybitnego amerykańskiego trębacza, jazzmana i kompozytora, mieszkającego od lat w Polsce. Tak powstała „Fantazja łódzka” na chór i orkiestrę, która prawykonana zostanie na koncercie finałowym „Kolorów Polski” przez Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod kierunkiem Chuhei Iwasakiego, japońskiego kapelmistrza, głównego dyrygenta Orkiestry Filharmonicznej w Pilźnie. Dopełnieniem programu będą pieśni ludowe z regionu łódzkiego w nowych, dotąd niewykonywanych opracowaniach Zuzanny Falkowskiej, Jacka Sykulskiego i Marcina Wawruka. Usłyszymy je w interpretacji solistów, Chóru Filharmonii Łódzkiej i kwartetu smyczkowego pod dyrekcją Artura Kozy, chórmistrza FŁ.

Czteroczęściowa „Fantazja łódzka” została zainspirowana burzliwą historią Łodzi począwszy od roku 1423 - momentu, w którym stała się miastem. Usłyszymy fragmenty inspirowane folklorem okolic Łodzi (owijok i oberek) oraz starą pieśnią dożynkową z rejonu Sieradza, wykonaną chóralnie, „Przynieślimy jaśnie panu!”. W części drugiej, zatytułowanej „Czas fabryk”, kompozytor wykorzystał piosenki „Fabryczna dziewczyna” i „Pieśń o Łodzi” oraz tekst satyryczny „Majster”, opowiadające o życiu mieszkańców w czasach industrialnego rozkwitu miasta. „Czas wojny” przedstawia za pomocą muzyki tragiczny okres II wojny światowej, naznaczony zagładą żydowskiej części łódzkiej społeczności (hebrajski Shema Yisrael), „Czas Łodzi” nawiązuje zaś do współczesności.

Gary Guthman to trębacz-solista, jazzman i kompozytor pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Koncertował jako solista w ponad 300 salach filharmonicznych Kanady i USA, prezentując swoje projekty „Tribute to Harry James” oraz „Trumpet Greats”, zawierające jego własne kompozycje i aranżacje orkiestrowe. Obecnie mieszka w Polsce. Od czasu przyjazdu do Europy w 2007 roku występował wielokrotnie na festiwalach jazzowych oraz w filharmoniach ze swoimi autorskimi projektami. Inspiruje się polską historią i kulturą, o czym świadczy m.in. płyta „Autoportrety” - muzyczny hołd dla Mirona Białoszewskiego, oraz musical „List z Warszawy”, skomponowany dla Warszawskiej Opery Kameralnej.

Koncert finałowy „Kolorów Polski” odbędzie się 27 sierpnia od godz. 19 w sali koncertowej FŁ.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki