Grupa krwi w dowodzie?

  Grupa krwi w dowodzie?

  Michał Meksa

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Zgierski poseł, Artur Dunin chce, by informacja o grupie krwi była zapisana w każdym dowodzie osobistym i prawie jazdy. Urzędnikom nie podoba się ten pomysł, jednak poseł nie zamierza się poddawać. - To może uratować życie wielu ludziom - twierdzi.
  Poseł Artur Dunin chce, żeby grupę krwi wpisywać do dowodu.

  Poseł Artur Dunin chce, żeby grupę krwi wpisywać do dowodu. ©Grzegorz Gałasiński

  - Od kilku lat organizuję akcje zbiórki krwi - opowiada Artur Dunin (PO). - Kontaktuję się z lekarzami i wiem dzięki temu, jak ważna jest informacja o grupie krwi pacjenta.

  Dlatego poseł chciałby, żeby znalazła się ona w dowodach osobistych i prawach jazdy Polaków. Dzięki temu każda ofiara wypadku miałaby większą szansę na uzyskanie skutecznej pomocy.

  - Koszty wprowadzenia takiej informacji do dokumentów byłyby minimalne - tłumaczy Artur Dunin. - Niepotrzebne byłyby badania. Grupa krwi zapisywana jest tuż po urodzeniu i nie zmienia się całe życie.

  Wymiana dokumentów na nowe, zawierające takie informacje, nie byłaby obciążeniem dla budżetu państwa.

  - To nie musi być przecież jednoczesna wymiana wszystkich dokumentów - argumentuje poseł. - Dowody osobiste i prawa jazdy mają 10 lat ważności. Przy ich obowiązkowej wymianie otrzymywałoby się po prostu nowy dokument już z dodatkową informacją.

  Poseł Dunin złożył zapytanie do ministra transportu. Urzędnicy nie podzielają jego zdania o konieczności wprowadzenia zmian w dokumentach.

  - Unijny wzór prawa jazdy nie przewiduje informacji o grupie krwi posiadacza - mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. - Zasięgnęliśmy opinii w Ministerstwie Zdrowia. Minister wskazał, że konsekwencje wynikające z błędnego wpisania grupy krwi mogą okazać się gorsze w skutkach niż brak takiego wpisu.

  Poseł Dunin nie zgadza się z tymi opiniami.

  - Można wynegocjować z Unią zmianę wzoru prawa jazdy - twierdzi. - Urzędnicy wydający dokumenty nie wpisaliby nieprawidłowych danych.

  Poseł zapowiada dalsze działania.

  - Chcę skłonić kolegów z klubu parlamentarnego do poparcia pomysłu - mówi. - Niewykluczone, że stworzymy lobby ludzi z wielu partii.

  Dr Michał Zamolski z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi przyznaje, że informacja o grupie krwi jest potrzebna.

  - Posiadanie dokumentu z taką informacją przez ofiarę wypadku przyspieszyłoby transfuzję - mówi. - To ważne, bo w takich sytuacjach często minuty ratują życie.

  Damy ci więcej - zarejestruj się!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  badania potrzebne!

  motylowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 14

  "Niepotrzebne byłyby badania. Grupa krwi zapisywana jest tuż po urodzeniu i nie zmienia się całe życie."
  Grupa krwi nie jest ustalana tuz po porodzie, ponieważ oznaczanie grupy krwi u noworodka...rozwiń całość

  "Niepotrzebne byłyby badania. Grupa krwi zapisywana jest tuż po urodzeniu i nie zmienia się całe życie."
  Grupa krwi nie jest ustalana tuz po porodzie, ponieważ oznaczanie grupy krwi u noworodka jest niemiarodajne - synteza antygenów układu AB0 trwa do około 2 roku życia. Sama jestem tego przykładem, miałam ustaloną grupę tuż po urodzeniu i wpisaną w książeczce zdrowia dziecka i żyłam ze świadomością określonej grupy krwi aż do czasu kiedy zaszlamw ciążę. Po obowiązkowym ustaleniu gr krwi w ciąży okazało się, że mam zupełnie inną :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Macie tagi

  s.ranie wbanie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 25

  jedwabiste

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  posel

  okonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 29

  chce zaistniec - a co bedzie jak pomyla?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krwiodawca

  krwiodawca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 17

  A jak dostaniesz dowód z źle wpisaną grupą krwi to go odbierzesz? nie przesadzajmy, to tak jak by nie wychodzić z domu bo się mogę przewrócić.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo