MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GUS: Łódź nie jest już 3 miastem w Polsce. Wrocław wyprzedził Łódź pod względem liczby mieszkańców 24.09.2022

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Demograficzne trzęsienie ziemi: Łódź straciła miano trzeciego miasta kraju i została wyprzedzona przez Wrocław. Stało się to kilka lat wcześniej niż wynikało z prognoz GUS oraz naukowców. Zdaniem łódzkiego demografa ma to też dobre strony. We wtorek GUS ogłosił kolejne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin i porównał je do danych ze spisu sprzed 10 lat. Duże zmiany zaszły w województwie łódzkim, a zwłaszcza w Łodzi. Czytaj dalej
Demograficzne trzęsienie ziemi: Łódź straciła miano trzeciego miasta kraju i została wyprzedzona przez Wrocław. Stało się to kilka lat wcześniej niż wynikało z prognoz GUS oraz naukowców. Zdaniem łódzkiego demografa ma to też dobre strony. We wtorek GUS ogłosił kolejne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin i porównał je do danych ze spisu sprzed 10 lat. Duże zmiany zaszły w województwie łódzkim, a zwłaszcza w Łodzi. Czytaj dalej Archiwum
Demograficzne trzęsienie ziemi: Łódź straciła miano trzeciego miasta kraju i została wyprzedzona przez Wrocław. Stało się to kilka lat wcześniej niż wynikało z prognoz GUS oraz naukowców. Zdaniem łódzkiego demografa ma to też dobre strony.

GUS podał wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności

We wtorek GUS ogłosił kolejne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin i porównał je do danych ze spisu sprzed 10 lat. Duże zmiany zaszły w województwie łódzkim, a zwłaszcza w Łodzi.

Liczba ludności w Polsce pod koniec marca 2021 wyniosła 38.036.118 osób i była o 476 tys. osób, czyli o 1,2 proc. niższa w porównaniu do danych ze spisu z 2011 roku - mówi Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Na szóstym miejscu w kraju

Najwięcej osób mieszka w województwie mazowieckim - 5,514 mln osób, czyli 14 proc. ludności kraju. Województwo łódzkie w tym zestawieniu zajmuje szóste miejsce z wynikiem 2,410 mln osób, natomiast w 2011 roku było ich 2,538 mln osób. Oznacza to, ze region w 10 lat stracił nieco ponad 5 proc. ludności - niemal 128,5 tys. osób. Sama Łódź w tym czasie poniosła znacznie większe straty: w 2011 roku mieszkało tu niemal 729 tys. osób, natomiast 10 lat później już tylko nieco ponad 670,6 tys. osób.

Trwa głosowanie...

Łódź jest dobrym miastem do życia?

Łódź straciła miano trzeciego miasta kraju. GUS ogłosił kolejne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin i porównał je do danych ze spisu sprzed 10 lat.

Wrocław wyprzedził Łódź. Miało się to stać za kilka lat

Tym sposobem Łódź spadła z demograficznego podium. W 2011 roku we Wrocławiu mieszkało niewiele ponad 630 tys. osób, natomiast pod koniec marca 2021 już blisko 673 tys. Wrocławian jest dokładnie o 2.287 więcej niż łodzian. Tymczasem z prognoz demograficznych wynikało, że stanie się to za kilka lat.

Miało to nastąpić w 2028 roku - przypomina prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Nie jestem zaskoczony, że doszło do tego wcześniej, w końcu spisy powszechne służą urealnieniu informacji o liczbie ludności, jaka jest uwzględniana w bieżącej statystyce. Ta zmiana ma także dobre strony, związane ze średnim dochodem na mieszkańca. We Wrocławiu przybyło bowiem ponad 40 tys. osób, co oznacza, że ten dochód się obniżył. W Łodzi natomiast ludności ubyło, więc średni dochód na mieszkańca jest wyższy.

Najstarsze i najbardziej sfeminizowane

Województwo łódzkie wyróżnia się na tle kraju pod dwoma względami. Mamy najmniejszy w kraju odsetek osób w wieku produkcyjnym oraz największy odsetek osób w wieku poprodukcyjnym, a także jesteśmy najbardziej sfeminizowanym regionem w Polsce.

W porównaniu do spisu z 2011 roku o 1,4 p.p. spadł w Łódzkiem udział ludności w wieku przedprodukcyjnym, o 5,75 p.p. udział ludności w wielu produkcyjnym, natomiast o prawie 6 p.p. wzrósł udział ludności w wieku poprodukcyjnym - wylicza Katarzyna Szkopiecka, kierownik Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych.

W kraju na stu mężczyzn przypada 107 kobiet, natomiast w województwie łódzkim aż 110, przy czym w samej Łodzi już 119,5. W Pabianicach i Łęczycy jest niewiele lepiej - tzw. współczynnik feminizacji wynosi 116. Męża najłatwiej znaleźć w gminach Łanięta pod Kutnem a także w Ładzicach w powiecie radomszczańskim - w Łaniętach na 100 panów przypada 91 pań, a w Ładzicach 92. W powiecie skierniewickim panuje względna równowaga: na stu panów przypada zaledwie 100,7 pań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki