W czwartek odbyła się konferencja prasowa posłów Koalicji Obywatelskiej – Dariusza Jońskiego oraz Michała Szczerby. Konferencja rozpoczęła się po spotkaniu z urzędnikami Najwyższej Izby Kontroli.
- Rozmawialiśmy w dwóch sprawach. Pierwsza to wydatki covidowe - chodzi o wszystkie zakupy w czasie pandemii, które były poza przetargami, które naszym zdaniem powinny być skontrolowane. Druga sprawa to rozpoczynająca się kontrola w szpitalach tymczasowych – powiedział poseł Joński.
Dodał, że szpitalami tymczasowymi posłowie zajmują się od początku rozpoczęcia ich funkcjonowania i w następnym tygodniu zostaną do NIK-u złożone przez nich dokumenty dotyczące szpitali tymczasowych i ich wydatkowania.
Wydatkowanie Szpitala Narodowego
Jak poinformował Dariusz Joński, wczoraj otrzymano najnowsze informacje dotyczące finansowania Szpitala Narodowego, „które wzbudziły niepokój”.
- Szpital miał przyjmować 1,2 tys. pacjentów, na tyle był przygotowany, jeśli chodzi o ilość łóżek dziennie. Łącznie, przez te pół roku, przyjął 1843 pacjentów. Można powiedzieć, że przez pół roku przyjął tyle, ile mógł przez dwa dni – zaznaczył polityk KO. Jak dodał, bardziej jednak niepokoi kwestia wydatkowania, które przekroczyły kwotę 110 milionów złotych.
- Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym od początku budził nasze kontrowersje, Budził nasze kontrowersje, ponieważ były inne opcje organizacji szpitali tymczasowych, chociażby budowa szpitali modułowych przy istniejących szpitalach – przekazał poseł Michał Szczerba. – Również chcemy pokazać w tym momencie niewyobrażalne i rekordowe koszty organizacji i funkcjonowania szpitala tymczasowego na Narodowym – dodał.
Całość wydatkowania
Poseł Szczerba przekazał, że organizacja funkcjonowania szpitala tymczasowego oraz dostosowanie terenu, to 29 milionów złotych, a pozostałe koszty, to koszty miesięcznego funkcjonowania placówki.
Z odpowiedzi, do których dotarł portal tvn24.pl wynika, że dokładne, miesięczne koszty wyniosły:
- w listopadzie 2020 roku - 5 853 324 zł;
- w grudniu 2020 roku - 11 725 672 zł;
- w styczniu 2021 roku - 11 822 537 zł;
- w lutym 2021 roku - 10 055 347 zł;
- w marcu 2021 roku - 15 919 397 zł;
- w kwietniu 2021 roku - 22 692 383 zł.
Poseł dodał, że łączna kwota przekroczyła 110 milionów złotych, ale może być większa, ponieważ nie uzyskano danych na maj 2021 roku.
- Musimy tę kwotę skonfrontować z liczbą pacjentów. Pan poseł joński mówił, ze decyzja pana premiera Morawieckiego była bardzo konkretna – szpital ma mieć gotowość na przyjmowanie od tysiąca do tysiąca dwustu pacjentów. W tym okresie, o którym rozmawiamy szpital przyjął 1843 pacjentów. Jeżeli podzielimy tę liczbę przez, to jedna hospitalizacja kosztowała dobrze ponad 50 tysięcy złotych – podkreślił.
Co więcej, zaznaczył, ze liczba personelu w tym okresie miała wartość 1292 osób. – Chyba każdy szpital w Polsce życzyłby sobie, żeby praktycznie liczba pacjentów odpowiadała liczbie kadry medycznej – ocenił.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?