Krytycy Przemysława Czarnka zarzucili ministrowi edukacji wspieranie w Łodzi modelu... z ery gimnazjów

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Krytycy Przemysława Czarnka, po łódzkiej wizycie ministra edukacji z czwartku (na zdjęciu), zarzucili mu promowanie modelu oświaty obowiązującego w erze gimnazjów
Krytycy Przemysława Czarnka, po łódzkiej wizycie ministra edukacji z czwartku (na zdjęciu), zarzucili mu promowanie modelu oświaty obowiązującego w erze gimnazjów Grzegorz Gałasiński
Krytycy Przemysława Czarnka, po łódzkiej wizycie ministra edukacji z czwartku (4 listopada), zarzucili mu promowanie modelu oświaty obowiązującego w erze gimnazjów.

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, odwiedził w czwartek Zespół Szkół Salezjańskich w Łodzi. Chwalił jego uczniów za decyzję wyboru placówki katolickiej – jak stwierdził – „w świecie zohydzania Kościoła”, ale łódzka wizyta ministra zdobyła rozgłos w ogólnopolskim środowisku oświatowym z innego powodu.

Przemysław Czarnek promuje w Łodzi model z ery gimnazjów?

Wśród powodów przyjazdu Przemysława Czarnka do Łodzi znalazło się ogłoszenie zgody ministra na tzw. eksperyment pedagogiczny. W Zespole Szkół Salezjańskich będzie on polegał na innowacji w programie liceum. Według założeń tej innowacji, pierwsza klasa LO nie jest sprofilowana. Dopiero system sprawdzianów zakwalifikuje pierwszoklasistów do „rozszerzeń” przedmiotów, do których wykażą oni najlepsze predyspozycje. „Profilowanie” zacznie się zatem w klasie drugiej. Pierwszaki zyskają też większą pomoc tzw. tutorów przy planowaniu osobistej ścieżki rozwoju. Przemysław Czarnek w czwartek chwalił założenie eksperymentu, wyrażając wątpliwość, czy w wieku 15 lat człowiek jest gotowy do podjęcia decyzji o swojej zawodowej przyszłości.

„Doprecyzujmy więc na czym polega ten śmiały eksperyment, tak chwalony przez ministra? Ano, jak inne eksperymenty z ostatnich kilku lat to powrót w zaprzyjaźnionych z rządzącymi szkołach boczną furtką do rozwiązań sprzed reformy Anny Zalewskiej” – ogłosiła w swoim stanowisku ogólnopolska Koalicja „NIE dla chaosu w szkole” (zawiązana w czasach, gdy ministrem edukacji była właśnie Anna Zalewska, tworzy ją m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego).

Dalej koalicja dowodzi, iż eksperyment łódzkich Salezjanów to de facto, mimo istnienia podstawówki z ośmioma klasami, przesunięcie momentu decyzji o wyborze profilu na czas zbieżny z tym w modelu z gimnazjami (sześć lat podstawówki, trzy lata gimnazjum, a potem liceum lub szkoła zawodowa).

Echa sporu o gimnazja w Polsce

Przypomnijmy, że PiS z postulatem likwidacji gimnazjów szedł do wyborów parlamentarnych 2015. Wygaszanie tego typu szkół rząd rozpoczął w roku 2017.

Przeciwnicy gimnazjów uważali je m.in. za zbędny szczebel systemu oświaty, na którym dodatkowo młodzież musi się zaaklimatyzować (poznać nowych nauczycieli i nową klasę), zaś ich zwolennicy odwrotnie: we wcześniejszym opuszczeniu podstawówki upatrywali oni szansy dla uczniów na nowy impuls do rozwoju ze strony odmienionego środowiska (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach).

Zobacz więcej zdjęć z wizyty Przemysława Czarnka w Łodzi

Czytaj także: "Czarnek out" na elewacji szkoły w Łodzi. Co z tym hasłem zrobi podstawówka na Widzewie-Wschodzie?

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie