Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź odwiedził Wojciech Siudmak, malarz i rzeźbiarz, autor okładek książek cyklu "Diuna"

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wojciech Siudmak gościł w Łodzi w związku z premierą filmu "Diuna: Część druga" Denisa Villeneuve’a
Wojciech Siudmak gościł w Łodzi w związku z premierą filmu "Diuna: Część druga" Denisa Villeneuve’a materiały prasowe
Wojciech Siudmak gościł w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź, odwiedził również artystyczne podwórko w kamienicy przy ulicy Więckowskiego z jego pracami. Wizyta związana była z premierą filmu "Diuna: Część druga" Denisa Villeneuve’a.

W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź artysta otworzył wystawę swoich prac i spotkał się z widzami filmu "Diuna: Część druga" Denisa Villeneuve’a. Francuski reżyser przyznawał w wywiadach, że już jako dziecko był zafascynowany okładkami autorstwa Wojciecha Siudmaka, które ilustrowały powieści Franka Herberta. Denis Villeneuve napisał nawet wstęp do albumu "Siudmak. Fantastyczne światy" z 2021 roku, w którym po raz pierwszy pojawiły się wszystkie prace polskiego artysty związane z uniwersum "Diuny" Franka Herberta. Część z nich zostało zaprezentowanych na wystawie w EC1 Łódź.

Wojciech Siudmak odwiedził też podwórko kamienicy przy ul. Więckowskiego 4, które w 2018 roku ozdobione zostało reprodukcjami jego obrazu „Narodziny dnia” oraz pracy „Ptaki w raju”.

- Mieszkając jakiś czas w Warszawie na jednym z podobnym podwórek byłem zaskoczony, że było ono smutne. Wychodziliśmy z niego smutni i tacy wracaliśmy. Pomyślałem, że byłoby dobrze, gdyby dzieci i dorośli, którzy mieszkają na takim podwórku w Łodzi wychodząc mogli rzucić okiem na tę dekorację i uświadomić sobie, że to sami możemy modelować nasz dzień. Wyreżyserować go tak, by był pozytywny. O tym właśnie marzyłem tworząc to podwórko. Dlatego nazywa się ono „Narodziny dnia” - powiedział Wojciech Siudmak.

Reprodukcje obrazu „Narodziny dnia” oraz pracy „Ptaki w raju” zostały przeniesione w firmie Tubądzin na wielkoformatowe płyty gresowe. Do wykonania malowideł zużyto 260 supernowoczesnych płyt gresowych, z których największa mierzy dwa metry, a najmniejsza 25 centymetrów. Podwórko można zwiedzać codziennie od godz. 8 do godz. 22.

Wojciech Siudmak należy do czołowych przedstawicieli realizmu fantastycznego. Urodził się w 1942 roku w Wieluniu (województwo łódzkie), a od ponad 50 lat mieszka we Francji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki