Jeszcze przed galą prof. Agnieszka Kurczewska z Katedry Funkcjonowania Gospodarki Uniwersytetu Łódzkiego cieszyła się ze zróżnicowania tegorocznych projektów. Wiele z nich miało związek z ekologią.
Jury najlepiej oceniło projekt inteligentnych uli - Intelligent Hives. Ich twórcy otrzymali także 25 tys. zł.
- Inteligentne ule pomocy wykrywać choroby u pszczół i im zapobiegną - tłumaczył założenia projektu jeden z jego twórców. - Stworzyliśmy prototyp, od kwietnia oferujemy pierwsze ule. W przyszłym roku chcemy sprzedać ponad tysiąc urządzeń, a w 2022 roku rozpocząć sprzedaż w Europie.
Przyznane zostało także wyróżnienie - za projekt Affido.me, który ma ułatwić adopcje zwierząt i początkową opiekę nad nowym domownikiem. Startup umożliwi adopcję zwierząt nie tylko z najbliższego schroniska, ale i od hodowców i osób prywatnych.
Prezentowane były również projekty skierowane do osób starszych, proponujące zmniejszenie tłoku na drogach w miastach czy inteligentna butelka. Wiele projektów miało związek z ekologia, np. zielone dachy czy urządzenia chroniące płuca przed zanieczyszczeniami.
W zmaganiach mogli wziąć udział studenci z województwa łódzkiego, z dowolnej uczelni w regionie i z dowolnego roku. Konkurs ma charakter ogólnoregionalny.
- Z jednej strony chodzi o przybliżenie idei startupu, z drugiej zaś o pokazanie, ze warto marzyć i te marzenia realizować - dodaje prof. Kurczewska.
Finaliści tegorocznej edycji konkursu otrzymali pakiet profesjonalnych szkoleń biznesowych, zostali tez objęci opieką mentorów, czyli znanych biznesmenów. Z powodu pandemii koronawirusa zostało to jednak zorganizowane inaczej niż podczas pierwszej edycji: szkolenia i spotkania z mentorami odbywały się online.
W pierwszej edycji konkursu również było kilkadziesiąt zgłoszeń. Zwyciężyli wówczas Aleksandra Gzowska i Filip Mikołajczyk. Doceniono ich za projekt P3T STUDIO, czyli urządzenie do przetwarzania butelek PET na filament do drukarki 3D. Umożliwia ono także utylizację odpadów z druku oraz starych wydruków.
Nagrodę publiczności otrzymał wówczas projekt WAVY SONIC DIVING LOCALIZER autorstwa Jakuba Wujka i Damiana Perydzieńskiego. Jest to lokalizator dla nurków rekreacyjnych, który zbiera i przekazuje do aplikacji Wavy – dane o położeniu nurka w czasie rzeczywistym. Urządzenie zwiększa poczucie bezpieczeństwa pod wodą.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?