Nasza Loteria

Łódź. Poznaliśmy najlepsze pomysły na startupy. W hotelu Andel`s w Łodzi odbyła się gala EkSoc startUP

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Kilkadziesiąt zgłoszeń wpłynęło do drugiej edycji konkursu EkSoc startUP, czyli pomysłów na biznes. Do finału zakwalifikowano dwanaście z nich. W poniedziałek odbyła się gala, w trakcie której rozstrzygnięto konkurs.

Jeszcze przed galą prof. Agnieszka Kurczewska z Katedry Funkcjonowania Gospodarki Uniwersytetu Łódzkiego cieszyła się ze zróżnicowania tegorocznych projektów. Wiele z nich miało związek z ekologią.

Jury najlepiej oceniło projekt inteligentnych uli - Intelligent Hives. Ich twórcy otrzymali także 25 tys. zł.

- Inteligentne ule pomocy wykrywać choroby u pszczół i im zapobiegną - tłumaczył założenia projektu jeden z jego twórców. - Stworzyliśmy prototyp, od kwietnia oferujemy pierwsze ule. W przyszłym roku chcemy sprzedać ponad tysiąc urządzeń, a w 2022 roku rozpocząć sprzedaż w Europie.

Przyznane zostało także wyróżnienie - za projekt Affido.me, który ma ułatwić adopcje zwierząt i początkową opiekę nad nowym domownikiem. Startup umożliwi adopcję zwierząt nie tylko z najbliższego schroniska, ale i od hodowców i osób prywatnych.

Prezentowane były również projekty skierowane do osób starszych, proponujące zmniejszenie tłoku na drogach w miastach czy inteligentna butelka. Wiele projektów miało związek z ekologia, np. zielone dachy czy urządzenia chroniące płuca przed zanieczyszczeniami.

W zmaganiach mogli wziąć udział studenci z województwa łódzkiego, z dowolnej uczelni w regionie i z dowolnego roku. Konkurs ma charakter ogólnoregionalny.

- Z jednej strony chodzi o przybliżenie idei startupu, z drugiej zaś o pokazanie, ze warto marzyć i te marzenia realizować - dodaje prof. Kurczewska.
Finaliści tegorocznej edycji konkursu otrzymali pakiet profesjonalnych szkoleń biznesowych, zostali tez objęci opieką mentorów, czyli znanych biznesmenów. Z powodu pandemii koronawirusa zostało to jednak zorganizowane inaczej niż podczas pierwszej edycji: szkolenia i spotkania z mentorami odbywały się online.

W pierwszej edycji konkursu również było kilkadziesiąt zgłoszeń. Zwyciężyli wówczas Aleksandra Gzowska i Filip Mikołajczyk. Doceniono ich za projekt P3T STUDIO, czyli urządzenie do przetwarzania butelek PET na filament do drukarki 3D. Umożliwia ono także utylizację odpadów z druku oraz starych wydruków.

Nagrodę publiczności otrzymał wówczas projekt WAVY SONIC DIVING LOCALIZER autorstwa Jakuba Wujka i Damiana Perydzieńskiego. Jest to lokalizator dla nurków rekreacyjnych, który zbiera i przekazuje do aplikacji Wavy – dane o położeniu nurka w czasie rzeczywistym. Urządzenie zwiększa poczucie bezpieczeństwa pod wodą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki