Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź upamiętni Stefana Pogonowskiego, Urszulę Ledóchowską i Aleksego Rżewskiego

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Tak ma wyglądać pomnik Pogonowskiego
Tak ma wyglądać pomnik Pogonowskiego materiały prasowe UMŁ
Rada Miejska w Łodzi wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego, utworzenie pasażu św. Urszuli Ledóchowskiej i chce upamiętnić pierwszego prezydenta Łodzi po odzyskaniu niepodległości - Aleksego Rżewskiego.

Pomnik Stefana Pogonowskiego zostanie wzniesiony przy skrzyżowaniu ul. Pogonowskiego z Legionów. Autorem projektu pomnika jest artysta rzeźbiarz Zbigniew Dudek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zaprojektował trzymetrowy postument przedstawiający czarny, kamienny pylon w formie przedwojennej szabli oficerskiej (symbolu siły oręża polskiego), rozbijający czerwoną bryłę granitowego monolitu (symbol Sowietów atakujących Warszawę). Pomnik będzie częścią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatorem wzniesienia pomnika jest Komitet Społeczny Budowy Pomnika Kapitana Stefana Pogonowskiego. Pomnik ma być odsłonięty 11 listopada i kosztować około 200 tys. zł.

Egzamin gimnazjalny 2018 arkusze: historia i wos

Stefan Pogonowski urodził się 12 lutego 1895 roku w Domaniewie na ziemi łęczyckiej. Dzieciństwo i szkolne lata spędził w Łodzi. Poległ 15 sierpnia 1920 roku pod Radzyminem. Spoczął na Starym Cmentarzu w Łodzi w miejscu, które wybrał za życia.

Rada Miejska upamiętniła również postać św. Urszuli Ledóchowskiej. Jej imieniem nazwany zostanie nazwany pasaż wzdłuż ul. Czerwonej, gdzie mieści się zgromadzenie sióstr urszulanek. Historia urszulanek w Łodzi sięga 1921 roku. Święta Urszula na prośbę biskupa Wincentego Tymienieckiego założyła siedem domów na terenie diecezji. Trzy z nich w Łodzi. W 1923 roku biskup oddał do dyspozycji urszulanek budynek przy Czerwonej 6, gdzie prowadzono ochronkę dla dzieci robotników. Było tam przedszkole dla setki dzieci, świetlica, ośrodek katechetyczny, internat dla nauczycielek religii, a później dla dziewcząt ze szkół średnich. Do domu przy Czerwonej raz w miesiącu przyjeżdżała Urszula Ledóchowska, Wygłaszała nauki i prowadziła rekolekcje.

Urszula Ledóchowska urodziła się 17 kwietnia 1865 w Loosdorf (Austria). Zmarła w Rzymie 29 maja 1939 roku. Została beatyfikowana 20 czerwca 1983 roku, a kanonizowana 18 maja 2003 roku. W 1989 roku relikwie Urszuli Ledóchowskiej przybyły z Rzymu do Łodzi.

Egzamin gimnazjalny 2018 arkusze: język polski

Rada Miejska w Łodzi zamierza również uhonorować postać Aleksego Rżewskiego, pierwszego prezydenta Łodzi po odzyskaniu niepodległości. Rżewski objął urząd w 1919 roku. Dlatego pojawiła się idea, aby upamiętnić ten fakt w 100-lecie. Pomysł upamiętnienia Aleksego Rżewskiego wyszedł od stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Zaproponowali trzy formy oddania pamięci prezydenta. Pierwszy to pomnik, który miałby stanąć na skrzyżowaniu ul. Struga i Kościuszki. Drugi to nazwanie tramwaju imieniem Rżewskiego, nawiązują do jego pracy w MPK na Brusie. Trzecia propozycja to nazwanie parku, który zostanie utworzony pod katem Expo 2024 imieniem Aleksego Rżewskiego. Pomysły spodobał się przewodniczącemu Rady Miejskiej Tomaszowi Kacprzakowi, który skierował propozycje upamiętnienia Rżewskiego pod obrady komisji kultury.

Aleksy Rżewski urodził się 6 lipca 1885 roku w Łodzi, zmarł prawdopodobnie 20 grudnia 1939 roku. Po wyroku sądu w siedzibie łódzkiego Gestapo przy ul. Anstadta został rozstrzelany w Lesie Łagiewnickim. Rżewski na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej ma symboliczną mogiłę. Był prezydentem Łodzi w latach 1919 - 1923.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki