Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki Teatr Nowy udowodni, że „Wszyscy jesteśmy dziwni”

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Osnuty na kanwie reportażu Karoliny Sulej spektakl „Wszyscy jesteśmy dziwni” będzie miał swoją premierę w piątek 3 grudnia na Małej Scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Autorką tekstu jest Anna Mazurek, a reżyseruje Olga Ciężkowska.

Reporterska książka Karoliny Sulej to opowieść o Coney Island - dzielnicy Nowego Jorku, gdzie miasto łączy się z oceanem, niegdyś stolicy światowej rozrywki, cyrków, wesołych miasteczek. Autorka przedstawia Coney Island od początku XX wieku, kiedy powstały parki rozrywki, przez upadek w latach 60., gdy dzielnica opustoszała, aż po ponowne odrodzenie pod koniec lat 2000. Dla autora przedstawienia, Coney Island stało się doskonałą metaforą dla historii o mechanizmach władzy i sytuacji, w której pojęcie normatywności staje się narzędziem opresji i kontroli, formatowania jednostek i ograniczania ich indywidualnej ekspresji.

- Paradoksem kapitalizmu i liberalizmu jest z jednej strony tworzeniu iluzyjnego obrazu idealnego życia, w którym jesteś szczupły, zdrowy, masz białe zęby, stałą pracę, rodzinę, czas na rozrywki; z drugiej natomiast: stwarzanie okoliczności i warunków życia, w których te cele i pragnienia są niedostępne dla większości społeczeństwa - wyjaśnia dramaturżka Anna Mazurek. - Tymczasem Coney Island mówi: to nie wasza wina, że nie możecie tego wszystkiego mieć, nie dostaliście jakiegoś pakietu startowego, który ułatwi wam dopasowanie się do normy. Jesteście tacy, jacy jesteście, a nawet więcej: tak, jesteście dziwni i zróbcie z tego użytek, cieszcie się tym. Na tym w skrócie polega mechanizm poszukiwania własnej podmiotowości.

W spektaklu występują Sławomir Sulej, Barbara Dembińska, Magdalena Kaszewska, Katarzyna Żuk oraz gościnnie Paulina Walendziak, która od lutego dołączy do zespołu Teatru Nowego (obecnie jest jeszcze aktorką łódzkiego Teatru im. S. Jaracza).

Reżyserką przedstawienia jest Olga Ciężkowska, studentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, wyróżniona m.in. nagrodą Debiut TR 2021 oraz nagrodą Verba Stowarzyszenia Autorów ZAiKS podczas 10. Forum Nowej Reżyserii. Jej etiuda „Piekła nie ma”, składająca się na spektakl łódzkiego Teatru Nowego „Kto nie ma nic, ten może wszystko”, była pokazywana podczas tegorocznego, 11. Forum Młodej Reżyserii.

- Coney Island pozwala nam na uniwersalność, ale też odnieść się z pewnej perspektywy do naszej rzeczywistości - dodaje Olga Ciężkowska. - Mówimy tu o nieuchwytności normatywności, o tym, że kiedy mieścimy się w normie, to nie dostrzegamy tego, że ona istnieje, a dopiero, kiedy się z niej wypadnie, widzimy, czy jest przywilej bycia w standardzie.

Anna Mazurek, która odpowiada za adaptację i dramaturgię, to absolwentka dramaturgii na Wydziale Reżyserii Dramatu AST w Krakowie i półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2020. Autorką scenografii, kostiumów i multimediów jest Gabriela Porada z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a muzyki - Maja Luxenberg. Wykorzystane w spektaklu wideo stworzyła Ewa Borowska ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Projekt jest realizowany pod kuratelą Remigiusza Brzyka. Premierowy spektakl rozpocznie się o godz. 19.15.

Z autorką książki „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”, Karoliną Sulej, będzie się można spotkać w sobotę 4 grudnia, po wieczornym spektaklu. A w foyer Małej Sceny Teatru Nowego oraz w Manufakturze na widzów czeka wystawa fotografii z książki „Wszyscy jesteśmy dziwni”, autorstwa Mateusza Kubika.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki