Łódzkie dla obronności | WZL1 są gotowe na nowe wyzwania związane z obronnością

red.
Marcin Nocuń ma bardzo duże doświadczenie w branży, wcześniej był m.in. inżynierem uzbrojenia w WZL1
Marcin Nocuń ma bardzo duże doświadczenie w branży, wcześniej był m.in. inżynierem uzbrojenia w WZL1 WZL1
Rozmowa z Marcinem Nocuniem, prezesem zarządu i dyrektorem naczelnym Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. w Łodzi, jednej z najważniejszych polskich firm zbrojeniowych.

Jakimi działaniami w sektorze badawczo-rozwojowym może się pochwalić Spółka?

Mając na uwadze aktualne światowe tempo wzrostu gospodarczego oraz trendy pojawiające się w sektorze lotniczym, powołaliśmy w firmie Dział Badań i Rozwoju. Wiemy, że inwestycja w ten obszar jest niezwykle istotna i pozwoli nam nie tylko umocnić pozycję Spółki na rynku, ale również przedstawić nowe propozycje, które będą mogły być wykorzystane m.in. przez Polskie Siły Zbrojne. Już wcześniej angażowaliśmy się w rozmaite projekty takie jak np. Uniwersalny System Pokładowy do zwiększania potencjału bojowego śmigłowców wojskowych na przykładzie Mi-24 czy System Monitorowania Stanu Technicznego (SMST) śmigłowca.

Obecnie wspieramy polską myśl naukową poprzez wypracowanie rozwiązania w zakresie najnowszych technologii, umożliwiającego prowadzenie badań na bardzo dużej wysokości. Realizujemy projekt Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej, która opracowywana jest przez konsorcjum z WZL1 na czele. Głównym celem jest stworzenie rakiety zdolnej do wynoszenia ładunków badawczych na wysokość 100 km powyżej linii Kármána. Na terytorium firmy powstało także dofinansowane z funduszy unijnych Centrum Badawczo-Rozwojowe wraz z Centrum Badań Nieniszczących, dzięki któremu Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 mogły poszerzyć zakres usług.

Ostatnie lata to okres intensywnych działań skierowanych na pozyskanie przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. nowych kompetencji. Proszę powiedzieć coś więcej o nowych obszarach działalności Spółki.

Ostatnich kilka lat działalności Spółki to nie tylko inwestycje w infrastrukturę, jak budowa nowego lądowiska, nowoczesnego hangaru, Centrum Badawczo-Rozwojowego czy hali produkcyjnej, ale także powstanie w WZL1 Centrum Serwisowego Śmigłowców Sił Zbrojnych RP. Zakłady zaangażowane są w programy narodowe takie jak CSAR ZOP, KRUK, WISŁA czy WIZJER.

W 2019 roku firma Lockheed Martin oraz spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1, zawarły umowy o realizacji zobowiązań w ramach Programu WISŁA. Uczestniczymy w nim jako Centrum Produkcji Struktur Kompozytowych. Prowadzony jest szereg działań mających na celu poszerzenie kompetencji przedsiębiorstwa, które umożliwiają wejście w łańcuch dostawców koncernu Lockheed Martin oraz rozwój współpracy pomiędzy firmami.

Natomiast w styczniu 2020 roku WZL1 i Politechnika Gdańska podpisały umowy wykonawcze do umowy offsetowej, które wynikają z zakupu dla Sił Zbrojnych RP śmigłowców AW101 Merlin. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 zostały wskazane jako Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dla Zakładów wiąże się to z realizacją dziewięciu projektów offsetowych, których celem jest ustanowienie w WZL1 zdolności serwisowych śmigłowców AW101 Merlin Sił Zbrojnych RP wraz z elementami ich specjalistycznego wyposażenia.

W 2021 roku pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Inspektoratem Uzbrojenia została podpisana umowa na wyprodukowanie 25 zestawów bezzałogowych statków powietrznych klasy MINI w programie WIZJER. Występujemy w nim jako producent i dostawca struktur kompozytowych. Nie sposób pominąć również kompetencji pozyskanych na skutek powstania Centrum Badawczo-Rozwojowego wraz z Centrum Badań Nieniszczących. Spółka jest gotowa do podjęcia nowych wyzwań i zadań, w tym tych związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem państwa polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

OnePlus

OnePlus 10T 5G 16/256GB Czarny

3 381,33 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 12 Pro 128GB Grafitowy Graphite

4 149,00 zł

kup najtaniej

Xiaomi

Xiaomi 12 5G 8/128GB Szary

2 499,00 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB Mocny Grafit

5 569,00 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 13 Mini 128GB Alpejska zieleń

3 290,00 zł

kup najtaniej

Motorola

Motorola G62 4/128GB Szary

895,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Nocna bitwa nad Dnieprem. Batalion Terror stoczył bój z Rosjanami

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki