Jakimi działaniami w sektorze badawczo-rozwojowym może się pochwalić Spółka?
Mając na uwadze aktualne światowe tempo wzrostu gospodarczego oraz trendy pojawiające się w sektorze lotniczym, powołaliśmy w firmie Dział Badań i Rozwoju. Wiemy, że inwestycja w ten obszar jest niezwykle istotna i pozwoli nam nie tylko umocnić pozycję Spółki na rynku, ale również przedstawić nowe propozycje, które będą mogły być wykorzystane m.in. przez Polskie Siły Zbrojne. Już wcześniej angażowaliśmy się w rozmaite projekty takie jak np. Uniwersalny System Pokładowy do zwiększania potencjału bojowego śmigłowców wojskowych na przykładzie Mi-24 czy System Monitorowania Stanu Technicznego (SMST) śmigłowca.
Obecnie wspieramy polską myśl naukową poprzez wypracowanie rozwiązania w zakresie najnowszych technologii, umożliwiającego prowadzenie badań na bardzo dużej wysokości. Realizujemy projekt Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej, która opracowywana jest przez konsorcjum z WZL1 na czele. Głównym celem jest stworzenie rakiety zdolnej do wynoszenia ładunków badawczych na wysokość 100 km powyżej linii Kármána. Na terytorium firmy powstało także dofinansowane z funduszy unijnych Centrum Badawczo-Rozwojowe wraz z Centrum Badań Nieniszczących, dzięki któremu Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 mogły poszerzyć zakres usług.
Ostatnie lata to okres intensywnych działań skierowanych na pozyskanie przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. nowych kompetencji. Proszę powiedzieć coś więcej o nowych obszarach działalności Spółki.
Ostatnich kilka lat działalności Spółki to nie tylko inwestycje w infrastrukturę, jak budowa nowego lądowiska, nowoczesnego hangaru, Centrum Badawczo-Rozwojowego czy hali produkcyjnej, ale także powstanie w WZL1 Centrum Serwisowego Śmigłowców Sił Zbrojnych RP. Zakłady zaangażowane są w programy narodowe takie jak CSAR ZOP, KRUK, WISŁA czy WIZJER.
W 2019 roku firma Lockheed Martin oraz spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1, zawarły umowy o realizacji zobowiązań w ramach Programu WISŁA. Uczestniczymy w nim jako Centrum Produkcji Struktur Kompozytowych. Prowadzony jest szereg działań mających na celu poszerzenie kompetencji przedsiębiorstwa, które umożliwiają wejście w łańcuch dostawców koncernu Lockheed Martin oraz rozwój współpracy pomiędzy firmami.
Natomiast w styczniu 2020 roku WZL1 i Politechnika Gdańska podpisały umowy wykonawcze do umowy offsetowej, które wynikają z zakupu dla Sił Zbrojnych RP śmigłowców AW101 Merlin. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 zostały wskazane jako Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dla Zakładów wiąże się to z realizacją dziewięciu projektów offsetowych, których celem jest ustanowienie w WZL1 zdolności serwisowych śmigłowców AW101 Merlin Sił Zbrojnych RP wraz z elementami ich specjalistycznego wyposażenia.
W 2021 roku pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Inspektoratem Uzbrojenia została podpisana umowa na wyprodukowanie 25 zestawów bezzałogowych statków powietrznych klasy MINI w programie WIZJER. Występujemy w nim jako producent i dostawca struktur kompozytowych. Nie sposób pominąć również kompetencji pozyskanych na skutek powstania Centrum Badawczo-Rozwojowego wraz z Centrum Badań Nieniszczących. Spółka jest gotowa do podjęcia nowych wyzwań i zadań, w tym tych związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem państwa polskiego.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?