Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie instytucje kultury z konkursami i powołaniami

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Ewa Pilawska
Ewa Pilawska Dariusz Pawłowski
W kilku łódzkich instytucjach kultury w tym roku kończą się kadencje dyrektorów. Urząd Miasta Łodzi postanowił odejść od dotychczasowej bezwzględnej zasady organizowania konkursów.

Umowa z Ewą Pilawską, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi, zostanie przedłużona bez organizowania konkursu - zadecydowała prezydent miasta Hanna Zdanowska. Urząd Miasta Łodzi przedstawił tę propozycję ministrowi kultury, który ma trzydzieści dni na wyrażenie swojej opinii.

- Organizowanie konkursów na dyrektorów placówek kulturalnych to istotne i właściwe podejście, z jednym ale: jeżeli jesteśmy przekonani, że instytucja, którą kieruje obecny dyrektor jest zarządzana prawidłowo, odpowiada na zapotrzebowanie publiczności, realizuje nowe zadania i rozszerza ofertę, to uważamy, że nie warto podejmować tego typu kroków. Dlatego postanowiliśmy bez konkursu przedłużyć kontrakt z panią Ewą Pilawską - poinformowała Hanna Zdanowska.

Ewa Pilawska, która jest dyrektorem Teatru Powszechnego od października 1995 roku, dziękując prezydent powiedziała między innymi: - Bardzo dziękuję za odwagę i męską decyzję przecięcia pewnej toksyny, która ciążyła nad teatrem. Informację o zamiarze ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego otrzymałam w maju ubiegłego roku. Potem pojawiały się różne sprzeczne informacje. Ten stan niepokoił wszystkich, także zespół teatru.

Jeżeli opinia ministra kultury będzie pozytywna, władze miasta podejmą decyzję, na jak długi okres kolejny kontakt z Ewą Pilawską zostanie podpisany (może to być od trzech do pięciu lat).

- Teatr Powszechny obejmowałam w trudnej sytuacji, w jakiej w tamtych latach znalazło się wiele scen w kraju - mówiła Ewa Pilawska. - Teatry zostały skategoryzowane na A, B i C: Powszechny dostał ostatnią kategorię C, czyli „do likwidacji, w przyszłości scena impresaryjna”. Powoli udało nam się zreformować teatr. Dziś organizujemy jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce, udało się wybudować Małą Scenę, funkcjonują Polskie Centrum Komedii, Teatr dla Niewidomych i Słabo Widzących. Przed nami remont. Jesteśmy niedużym zespołem, świetną drużyną, z dużą energią i bardzo nam się chce pracować.

Ewa Pilawska pełni również funkcję wiceprezesa Związku Pracodawców Unia Polskich Teatrów. Podczas tegorocznej inauguracji Festiwalu została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanym za zasługi dla teatru przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Teatr Powszechny to nie jedyna łódzka instytucja, której dyrekcji w tym roku kończy się kontrakt.

- Kwestia dyrektorskich rozstrzygnięć dotyczy w tym roku, oprócz Teatru Powszechnego, jeszcze pięciu instytucji - wyjaśniła Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta odpowiedzialna za kulturę.

Decyzja dotycząca dyrekcji w Poleskim Ośrodku Sztuki musi ma być podjęta do czerwca, ale jak zapowiedziała wiceprezydent, umowa z obecną dyrektor Aleksandrą Podębską powinna być przedłużona bez organizowania konkursu. Kontrakt zostanie też przedłużony z obecnym dyrektorem Biblioteki Miejskiej, Pawłem Braunem, który swoje stanowisko sprawuje do końca roku. Jeszcze w lutym zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora naczelnego Teatru Nowego im. K. Dejmka (obecnie stanowisko to piastuje Krzysztof Dudek), do 1 lipca zostanie rozstrzygnięty konkurs na dyrektora Muzeum Miasta Łodzi (obecnie dyrektorem jest Barbara Kurowska), a do 1 grudnia - Miejskiej Galerii Sztuki (obecnie: Dariusz Leśnikowski).

Według informacji Urzędu Miasta Łodzi, w konkursie na dyrektora naczelnego Teatru Nowego im. K. Dejmka weźmie udział Krzysztof Dudek.

- Mamy świadomość, że w przypadku propozycji przedłużenia umowy z panem dyrektorem opinia ministra kultury byłaby negatywna, dlatego dyrektor Dudek zdecydował poddać się procedurze konkursowej - zauważyła prezydent Hanna Zdanowska.

- Jako organ prowadzący instytucję mamy możliwość albo ogłoszenia konkursu, albo kontynuowania współpracy z dotychczasowym dyrektorem - dodała Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - Mój poprzednik dokonywał rocznej oceny pracy dyrektorów. Ja planuję przyglądać się ich pracy na bieżąco, a podsumowujące spotkania organizować co pół roku. Ocenianych jest wiele elementów, między innymi odbiór instytucji wśród publiczności, zarządzanie finansami, pozyskiwanie środków unijnych, grantów, realizacja założeń i programów autorskich, współpraca z Urzędem Miasta Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki