18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malarskie podróże Wygrzywalskiego [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mijas
Od soboty w Galerii Mistrzów Polskich w Aneksie Jednego Mistrza w siedzibie Muzeum Miasta Łodzi można oglądać ekspozycję pt. "Między Capri a Lwowem - malarskie podróże Feliksa Michała Wygrzywalskiego".

17 obrazów malowanych w technice olejnej i pastelu pochodzi w większości z prywatnych zbiorów łódzkich kolekcjonerów. Prace datowane są na pierwszą połowę XX wieku, a niektóre powstały jeszcze przed I wojną światową. Ekspozycję uzupełnia kilim przypisywany F.M. Wygrzywalskiemu pochodzący ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

- W większości są to prace pokazywane po raz pierwszy, ale część z nich powtarza się, ponieważ artysta powielał pewne tematy i motywy, na przykład morskie, sceny orientalne z Arabami modlącymi się na pustyni, tkaczami i naprawiaczami dywanów - mówi Monika Nowakowska z MMŁ.

Prace Feliksa Michała Wygrzywalskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Francji.
Wygrzywalski dużo podróżował. Inspiracją były dla niego wycieczka do Egiptu, włoskie krajobrazy, mieszkał też we Lwowie. Z tym miastem był związany do końca życia i stąd tytuł wystawy "Między Capri a Lwowem".

- Uznaliśmy, że taki temat jest atrakcyjny i niezobowiązujący. W sam raz na czas wakacji. Na zachodzie Europy Wygrzywalski jest bardzo cenionym malarzem-marynistą, ale też wciąż niedocenionym mistrzem w technice pastelu. Na wystawie mamy trzy obrazy wykonane w tej technice i są to najlepsze prace. Poza Wyspiańskim w tamtym okresie nie mieliśmy zbyt wielu wybitnych pastelistów. Artysta zdobył biegłość warsztatową w tej technice i na to warto zwrócić uwagę - mówi Monika Nowakowska kurator wystawy.

Za prace malarza na rynku polskim trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Po zamknięciu wystawy kilka prac zostanie wystawionych na sprzedaż. Będą to między innymi "Wilk morski", "Mężczyźni ciągnący sieci" oraz "Trzech arabów na pustyni". Wszystkie prace są sygnowane przez autora.

Wystawę w Muzeum Miasta Łodzi będzie można oglądać do 16 września.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki