MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Łodzi w 2019 roku świętuje czterdzieste czwarte urodziny

Dariusz Pawłowski
30 października 1975 roku oficjalnie utworzono Muzeum Historii Miasta Łodzi. Ta niezwykle ważna instytucja, obecnie pod nazwą Muzeum Miasta Łodzi, w niedzielę rozpocznie obchody 44. urodzin.

Organizatorzy zaplanowali wydarzenia, które zawierają w sobie symboliczną liczbę „44”.

- W ubiegłym roku postanowiliśmy corocznie obchodzić jubileusz Muzeum - podkreśla Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. - Tym razem obchodzimy je pod hasłem „A jego imię czterdzieści i cztery”. Zaczynamy w niedzielę 27 października i świętować będziemy do końca miesiąca.

27 października od godz. 15 będzie można - indywidualnie lub drużynowo - wziąć udział w quizie wiedzy o Pałacu Izraela Poznańskiego i Muzeum „44 pytania na 44. urodziny”. Tego samego dnia o godz. 16.44 rozpocznie się koncert „44 minuty”. Wystąpią laureaci nagrody specjalnej na XX Łódzkim Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.

ZOBACZ

Na środę 30 października na godz. 17.44 zaplanowano początek wieczoru wspomnień „Po pierwsze, po drugie (...) po czterdzieste czwarte Antoni Szram”, poświęconego zmarłemu niedawno założycielowi i pierwszemu dyrektorowi Muzeum Historii Miasta Łodzi.

A w czwartek 31 października od godz. 14 będzie można wziąć udział w oprowadzaniu po placówce, pod hasłem „44 lata minęły jak jeden dzień... Historia Muzeum Miasta Łodzi”.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Jedną z jubileuszowych propozycji jest również multimedialna prezentacja „44 oblicza piękna”, na którą złoży się wybór niepokazywanych zwykle eksponatów.

- Pokażemy między innymi nasz najstarszy i najcenniejszy eksponat, czyli srebrny kubek w kształcie pyksis z roku 1650, wykonany w Augsburgu, najważniejszym w ówczesnej Europie ośrodku złotniczym - wyjaśnia Łukasz Grzejszczak, historyk sztuki. - Nie zabraknie przedmiotów codziennego użytku, jak dziecięca sukienka lniana, pochodząca z przełomu lat 20. i 30. ubiegłego wieku oraz niewielka lalka z lat 30. Są też pamiątki po łodzianinie, projektancie przedwojennych banknotów Wacławie Borowskim.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki