Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wydziale prawa UŁ odbyła się ciekawa konferencja naukowa. Dyskusja o nietypowych stosunkach zatrudnienia

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Na Wydziale Prawa i Administracji UŁ odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”, zorganizowana przez Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia
Na Wydziale Prawa i Administracji UŁ odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”, zorganizowana przez Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia Grzegorz Gałasiński
W czwartek 3 października na Wydziale Prawa i Administracji UŁ odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”, zorganizowana przez Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia. Opiekę redakcyjną nad wydarzeniem objął „Dziennik Łódzki”.

W konferencji wzięło udział wielu wybitnych przedstawicieli nauki prawa pracy, partnerzy społeczni, przedstawiciele ministerstwa pracy, Państwowej Inspekcji Pracy oraz innych środowisk prawniczych.

Tematem konferencji była ochrona praw i interesów zbiorowych osób wykonujących pracę zarobkową poza stosunkiem pracy. Naukowcy dyskutowali o obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. nowelizacji prawa związkowego, która rozciągnęła prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych na osoby wykonujące pracę zarobkową poza stosunkiem pracy, w tym również na samozatrudnionych.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Uczestnicy konferencji sformułowali szereg konstruktywnych wniosków, wskazujących na potrzebę gruntownej przebudowy zbiorowego prawa zatrudnienia, której celem będzie dostosowanie modelu reprezentacji związkowej do potrzeb zmieniającego się dynamicznie rynku pracy - podkreśla prof. Tomasz Duraj, kierownik Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia.

Obowiązująca od stycznia nowelizacja jest bardzo ważną regulacją stanowiącą przełom na gruncie zbiorowych stosunków zatrudnienia. Dzięki przynależności związkowej (możliwości zakładania związków niepracowniczych lub przystępowania do związków pracowniczych na tych samych zasadach co pracownicy), osoby wykonujące pracę zarobkową poza stosunkiem pracy mogą ubiegać się o rozszerzenie ich ochrony w wymiarze indywidualnym, zwłaszcza w zakresie: wynagrodzenia, czasu pracy, urlopów wypoczynkowych i rodzicielskich oraz innych płatnych przerw w pracy czy trwałości zatrudnienia. Ponadto członkostwo w organizacjach związkowych otwiera drogę do gwarancji i przywilejów w zakresie zbiorowego prawa pracy, w ramach których przysługuje im: prawo do rokowań mających na celu zawarcie układu zbiorowego pracy i innych porozumień zbiorowych; prawo do rokowań, w szczególności w celu rozwiązywania sporów zbiorowych, a także prawo do organizowania strajków i innych form protestu w granicach określonych w ustawie. Osoby wykonujące pracę zarobkową poza stosunkiem pracy działając w strukturach związkowych mogą także korzystać z przywilejów, jakie ustawodawca wiąże z pełnieniem funkcji w związkach zawodowych.

ZOBACZ

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki