Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe znaki drogowe o rowerzystach i walka o wyższe mandaty. Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Bezpieczny Ruch Pieszy i Rowerowy. Chodź z Nami - to hasło rozpoczętego w poniedziałek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji w Łodzi i regionie pojawiło się kilka inicjatyw na rzecz tych, którzy nie korzystają z samochodów.Przeciw śmierci pieszychW Łodzi przedstawiciele Federacji Piesza Polska złożyli apel do wojewody łódzkiego z postulatami zmian w prawie o ruchu drogowym. - Z roku na rok ginie coraz więcej osób, coraz więcej z nich jest pieszych. Dane są zatrważające. 85 proc. kierowców nie zwalnia przed przejściem dla pieszych na terenie zabudowanym - mówił Hubert Barański z należącej do Pieszej Polski łódzkiej Fundacji Fenomen.Piesi domagali się bezwzględnego pierwszeństwa na pasach, zrównania limitów prędkości na terenach zabudowanych dla dnia i nocy, a także waloryzacji mandatów. - Obecny taryfikator pochodzi z 1997 r, gdy średnia pensja wynosiła 1,1 tys. zł, a nie jak dziś 5 tys. -  mówiła Urszula Niziołek- Janiak z koalicji Tak.Nowe znaki  na drogachTymczasem łódzcy urzędnicy postanowili zadbać o rowerzystów. Z okazji ETZT ogłosili wprowadzenie w Łodzi nowych znaków informacji drogowej. Żółte tablice z hasłem „Wyprzedzaj bezpiecznie” przypomną kierowcom, żeby zgodnie z przepisami zachowywali co najmniej metrowy odstęp przy wyprzedzaniu  rowerzystów. Tablice pojawią się m.in. na ul. Pomorskiej w okolicach ronda Solidarności, na ul. Kilińskiego, a także na drogach dojazdowych do terenów rekreacyjnych.  Rowerzyści mogą też zgłaszać miejsca w których ich zdaniem powinny znajdować się takie tablice mejlowo pod adresem: zdit@ zdit.uml.lodz.pl.CZYTAJ WIĘCEJ >>>>
Bezpieczny Ruch Pieszy i Rowerowy. Chodź z Nami - to hasło rozpoczętego w poniedziałek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji w Łodzi i regionie pojawiło się kilka inicjatyw na rzecz tych, którzy nie korzystają z samochodów.Przeciw śmierci pieszychW Łodzi przedstawiciele Federacji Piesza Polska złożyli apel do wojewody łódzkiego z postulatami zmian w prawie o ruchu drogowym. - Z roku na rok ginie coraz więcej osób, coraz więcej z nich jest pieszych. Dane są zatrważające. 85 proc. kierowców nie zwalnia przed przejściem dla pieszych na terenie zabudowanym - mówił Hubert Barański z należącej do Pieszej Polski łódzkiej Fundacji Fenomen.Piesi domagali się bezwzględnego pierwszeństwa na pasach, zrównania limitów prędkości na terenach zabudowanych dla dnia i nocy, a także waloryzacji mandatów. - Obecny taryfikator pochodzi z 1997 r, gdy średnia pensja wynosiła 1,1 tys. zł, a nie jak dziś 5 tys. - mówiła Urszula Niziołek- Janiak z koalicji Tak.Nowe znaki na drogachTymczasem łódzcy urzędnicy postanowili zadbać o rowerzystów. Z okazji ETZT ogłosili wprowadzenie w Łodzi nowych znaków informacji drogowej. Żółte tablice z hasłem „Wyprzedzaj bezpiecznie” przypomną kierowcom, żeby zgodnie z przepisami zachowywali co najmniej metrowy odstęp przy wyprzedzaniu rowerzystów. Tablice pojawią się m.in. na ul. Pomorskiej w okolicach ronda Solidarności, na ul. Kilińskiego, a także na drogach dojazdowych do terenów rekreacyjnych. Rowerzyści mogą też zgłaszać miejsca w których ich zdaniem powinny znajdować się takie tablice mejlowo pod adresem: zdit@ zdit.uml.lodz.pl.CZYTAJ WIĘCEJ >>>>Matylda Witkowska
W Łodzi pojawią się znaki przypominające kierowcom by uważali przy wyprzedzaniu rowerzystów. Przedstawiciele pieszych walczą o pierwszeństwo na pasach i wyższe mandaty dla kierowców. To efekt tegorocznego Tygodnia Mobilności.

Bezpieczny Ruch Pieszy i Rowerowy. Chodź z Nami - to hasło rozpoczętego w poniedziałek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji w Łodzi i regionie pojawiło się kilka inicjatyw na rzecz tych, którzy nie korzystają z samochodów.

Przeciw śmierci pieszych

W Łodzi przedstawiciele Federacji Piesza Polska złożyli apel do wojewody łódzkiego z postulatami zmian w prawie o ruchu drogowym.

- Z roku na rok ginie coraz więcej osób, coraz więcej z nich jest pieszych. Dane są zatrważające. 85 proc. kierowców nie zwalnia przed przejściem dla pieszych na terenie zabudowanym - mówił Hubert Barański z należącej do Pieszej Polski łódzkiej Fundacji Fenomen.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Piesi domagali się bezwzględnego pierwszeństwa na pasach, zrównania limitów prędkości na terenach zabudowanych dla dnia i nocy, a także waloryzacji mandatów. - Obecny taryfikator pochodzi z 1997 r, gdy średnia pensja wynosiła 1,1 tys. zł, a nie jak dziś 5 tys. - mówiła Urszula Niziołek- Janiak z koalicji Tak.

Nowe znaki na drogach

Tymczasem łódzcy urzędnicy postanowili zadbać o rowerzystów. Z okazji ETZT ogłosili wprowadzenie w Łodzi nowych znaków informacji drogowej. Żółte tablice z hasłem „Wyprzedzaj bezpiecznie” przypomną kierowcom, żeby zgodnie z przepisami zachowywali co najmniej metrowy odstęp przy wyprzedzaniu rowerzystów. Tablice pojawią się m.in. na ul. Pomorskiej w okolicach ronda Solidarności, na ul. Kilińskiego, a także na drogach dojazdowych do terenów rekreacyjnych.

Rowerzyści mogą też zgłaszać miejsca w których ich zdaniem powinny znajdować się takie tablice mejlowo pod adresem: zdit@ zdit.uml.lodz.pl.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Darmowe przejazdy

Aż do niedzieli w Łodzi i w regionie odbywać się będzie wiele imprez promujących zrównoważony transport
W niedzielę przypada Europejski dzień bez Samochodu. Z tej okazji we wszystkich pociągach ŁKA, a także pojazdach łódzkiego MPKkierowcy będą mogli podróżować bezpłatnie. Muszą tylko mieć przy sobie dowód rejestracyjny zostawionego w domu samochodu. Wraz z nimi mogą też podróżować pasażerowie: tyle osób, ile jest w dowodzie.

Nie zabraknie też imprez. W piątek w Łodzi w pasażu Schillera w godz. 14-18 będzie można poznać hulajnogi, skutery i samochody wypożyczane na minuty. W niedzielę w godz. 11-13 będzie można obejrzeć zajezdnię Chocianowice, a od godz. 12 do 17 zajezdnię na Brusie.

Imprezy odbędą się też w niedzielę w mniejszych miastach regionu. Na przykład w godz. 13-17 bełchatowianie na pl. Narutowicza będą mogli pojeździć na elektrycznych hulajnogach, nauczyć się ekologicznej jazdy samochodem czy oznakować rower.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki