Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka podpisała umowę z firmą BSH. Rozszerzenie współpracy i korzyści dla studentów

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Umowę podpisali (od lewej): Oliver Giersberg i Konrad Pokutycki z BSH oraz prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ
Umowę podpisali (od lewej): Oliver Giersberg i Konrad Pokutycki z BSH oraz prof. Sławomir Wiak, rektor PŁ Grzegorz Gałasiński
Politechnika Łódzka rozważa stworzenie unikalnych programów studiów dualnych z firmą BSH dla przyszłych mechatroników oraz ekspertów od zarządzania. To może być tylko jeden z efektów umowy, którą w środę (28 marca) uczelnia zawarła z międzynarodowym koncernem, posiadającym prężny oddział w Łodzi.

Studia dualne są szczególnie popularne w Niemczech. Taki model zdobywania wiedzy zakłada obecność studenta w firmie, która wcześniej współpracowała z uczelnią w przygotowaniu programów studiów. Część zajęć to obserwacja wykonywania zadań u partnera szkoły wyższej, a także branie w nich udziału, zaś przedstawiciele partnera często zjawiają się na uczelni w roli wykładowców. W efekcie absolwent kierunku dualnego jest przygotowany do natychmiastowego podjęcia pracy dla partnera „z gospodarki”.

- Rozważamy uruchomienie takich studiów na kierunku mechatronika oraz zarządzanie - mówił w środę prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej. Tego dnia uczelnia, którą kieruje podpisała umowę z firmą BSH, poszerzającą dotychczasową współpracę z tym międzynarodowym koncernem. W jego trzech łódzkich zakładach produkowane są pralki, zmywarki i suszarki, Łódź jest także siedzibą stale rozwijanego przez BSH Centrum Badań i Rozwoju.

Planowane studia to tylko jeden z możliwych efektów umowy. Partnerstwo BSH i PŁ przewiduje również powoływanie wspólnych projektów rozwojowych. Byłyby one zgłaszane do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w celu pozyskania wsparcia w postaci grantów.

- Jest wiele ciekawych obszarów naukowych, w których wspólnie będziemy prowadzić projekty. Mamy znakomicie wykształconą kadrę i naukowców reprezentujących różne dziedziny, doświadczonych w rozwiązywaniu i kreowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych. Nasza współpraca z renomowanym partnerem, jakim jest firma BSH to doskonały przykład możliwości współdziałania przemysłu i uczelni technicznej. Jest ona również korzystna dla naszych studentów, którzy będą mogli zdobywać wiedzę w bezpośrednim kontakcie z doświadczonymi pracownikami reprezentujących dużą firmę o światowym zasięgu - mówił prof. Wiak.

Rektor PŁ zwrócił w środę uwagę, w jaki sposób rozwija się np. rynek pralek. Najnowsze modele to, nie tyle sprzęt AGD, ale element inteligentnego domu. - Trwają np. badania nad ulepszaniem systemów automatycznego dozowania proszku w zależności od poziomu wilgotności pranego materiału - opowiadał rektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki