Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje film fabularny o legendzie polskiego boksu, Jerzym Kuleju

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Tomasz Włosok jako Jerzy Kulej na planie filmu poświęconego biografii legendarnego polskiego boksera
Tomasz Włosok jako Jerzy Kulej na planie filmu poświęconego biografii legendarnego polskiego boksera Watchout Studio
Rozpoczęły się zdjęcia do filmu fabularnego poświęconego biografii boksera Jerzego Kuleja. W projekt zaangażowani są absolwenci łódzkiej Szkoły Filmowej.

Reżyserem filmu o Jerzym Kuleju, jednym z największych polskich bokserów wszech czasów, dwukrotnym mistrzu olimpijskim, później także komentatorze sportowym i pośle na Sejm (z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej), jest Xawery Żuławski - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, syn aktorki Małgorzaty Braunek i reżysera Andrzeja Żuławskiego. W rolach głównych w filmie o roboczym tytule „Kulej” występują Tomasz Włosok i Michalina Olszańska. Na ekranie zobaczymy również Andrzeja Chyrę i Tomasza Kota. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Marian Prokop (także absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej).

- Film o Jerzym Kuleju to spełnienie moich marzeń związanych z realizacją produkcji nawiązującej do lat 60. - nie kryje Xawery Żuławski. - To wówczas, w smutnych i szarych realiach minionego okresu, prawdziwi ludzie pełni emocji i koloru stanowili istotną część społeczeństwa. Wśród nich wyróżniali się Kulejowie, Jerzy i Helena, reprezentujący wielką miłość, świat boksu, rock’n’roll, dwie olimpiady oraz fascynujący flirt sportu z polityką i półświatkiem tamtych czasów. To wszystko, moim zdaniem, stanowi esencję dobrego kina.

Produkcji filmu podjęło się Watchout Studio, które ma na koncie ekranowe biografie Zbigniewa Religi („Bogowie”) i Michaliny Wisłockiej („Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”) oraz osadzony w latach 60. thriller „Ukryta gra” z Billem Pullmanem.

Jak podkreślają realizatorzy, „Kulej” to historia boksera legendy, podwójnego mistrza Europy oraz ośmiokrotnego mistrza Polski, który nigdy nie leżał na deskach i jako jedyny wywalczył dwa złota olimpijskie. Obraz ma koncentrować się na okresie między 1964 a 1968 rokiem, kiedy sportowiec zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, by następnie powtórzyć ten wyczyn w Meksyku.

„To wielowymiarowa historia boksera, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, które stanowiło fundament sukcesu Jerzego. Pokażemy prywatne wyzwania, jakie musiał pokonać, by osiągnąć szczyty sportowej kariery” - zapowiadają twórcy filmu.

W główną rolę wciela się Tomasz Włosok - aktor od lat trenujący kickboxing, uczęszczał na lekcje choreografii ruchu i tańca, by skuteczniej odwzorować styl walk minionej epoki. Przygotowywał się do tej roli pod czujnym okiem dietetyków i trenerów. W rolę Heleny Kulej, żony Jerzego, wciela się Michalina Olszańska. Andrzej Chyra gra trenera reprezentacji Polski - inną sławę świata boksu, Feliksa „Papę” Stamma. Tomasz Kot występuje w roli pułkownika, szefa stołecznego klubu sportowego Gwardia.
Scenariusz filmu, wspólnie z Xawerym Żuławskim, napisał Rafał Lipski. Autorem muzyki jest Jan Komar, scenografię przygotowała Marta Skajnowska, kostiumy - Anna Englert, a charakteryzację - Agnieszka Hodowana. Film ma trafić do kin w październiku 2024 roku.

Jerzy Kulej urodził się w roku 1940 w Częstochowie. Karierę boksera rozpoczął w 1955 roku w Starcie Częstochowa. Już w 1958 roku zadebiutował w reprezentacji Polski, w 1963 roku na mistrzostwach Europy w Moskwie wywalczył złoty medal w wadze lekkopółśredniej (drugi tytuł wywalczył w roku 1965). Pierwszy złoty medal olimpijski wywalczył na Letnich Igrzyskach w Tokio w 1964 roku. Sukces ten powtórzył na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku.

W latach 1962-1972 pracował w Komendzie Stołecznej Milicji Obywatelskiej w Warszawie, gdzie doszedł do stopnia kapitana MO. Wystąpił gościnnie w filmie „Przepraszam, czy tu biją?” Marka Piwowskiego, opublikował autobiografię „Jerzy Kulej - dwie strony medalu”. Zmarł w roku 2012.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki