MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Preludium festiwalu Kolory Polski. Wakacyjna impreza wyruszyła w muzyczną podróż

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Preludium jubileuszowego, 25. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski odbyło się w niedzielę 30 czerwca w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku koło Kutna. W tym roku organizatorzy z koncertami odwiedzą blisko 20 miejscowości.

Popularny i ceniony festiwal rozpoczęło preludium Kolorów Polski na scenie plenerowej odrestaurowanego XIX-wiecznego zespołu dworsko-parkowym w podkutnowskim Leszczynku. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała między innymi popularne przeboje grup Dżem, Kult, Maanam i Hey w wyjątkowych aranżacjach.

W koncercie wzięli udział: wokalistka Małgorzata Hutek, zespół instrumentalny No-Net oraz męski zespół wokalny The Singing Heads. Zespół wokalny został przygotowany przez Mariusza Lewego, który jest też autorem aranżacji polskich piosenek rockowych z ostatniego ćwierćwiecza. „Wyobraźmy sobie eksperyment - mamy do dyspozycji klasycznych muzyków, męski, rozrywkowy zespół wokalny i jazzową wokalistkę. Do tego dokładamy piosenki rockowe w klasycznej aranżacji, na przykład »Baranka« Kultu, gdzie w akompaniamencie odzywają się fragmenty koncertu Chopina, które, odpowiednio opracowane, doskonale współgrają z jego melodią” - objaśnia koncert Mariusz Lewy.

The Singing Heads to kolektyw śpiewających studentów i absolwentów łódzkich uczelni, którego repertuar rozciąga się od muzyki dawnej, klasycznej i romantycznej po dzieła współczesnych kompozytorów, standardy jazzowe, muzykę rozrywkową i gospel. Panowie najchętniej wykonują jednak aranżacje utrzymane w stylu barbershop - charakterystycznym modelu aranżacji na cztery głosy a capella. Jego korzenie sięgają najprawdopodobniej tradycji nieformalnych spotkań afroamerykańskiej społeczności końca XIX wieku, w trakcie których spontanicznie otaczano każdy dźwięk melodii współbrzmiącymi z nią tonami. Grupę wokalną wsparł zespół No-Net - inicjatywa łódzkich filharmoników, którzy utworzyli mini-orkiestrę złożoną z sekcji smyczkowej, oboju i fagotu. Solistka wieczoru, Małgorzata Hutek, ma na koncie między innymi dwie autorskie płyty - „Grounded in Love” oraz „Psalmy” nagrane z Atom String Quartet i Dominikiem Wanią.

Oprócz „Baranka", podczas wydarzenia zabrzmiały takie kompozycje, jak „Sen o Victorii” Dżemu czy „Cyklady na Cykladach” Maanamu. Impreza była potwierdzeniem znaku firmowego festiwalu - atrakcyjna muzyka we wspaniałych plenerach naszego regionu. Urokliwy park w Leszczynku, wraz z dworem będącym od ponad dekady siedzibą Centrum Kultury Gminy Kutno, został zrewitalizowany w latach 2018-2020. Historia posiadłości, tak jak i zresztą całego Leszczynka, jest bardzo długa i zawiła. Pierwszy zapis źródłowy dotyczący tej niewielkiej, położonej w samym centrum Polski miejscowości, datowany jest na rok 1394, z kolei początkowe wzmianki o istnieniu dworu pochodzą z początków XVIII wieku. Z posiadłością związana jest postać Laury Górskiej - córki odznaczonego Krzyżem Legii Honorowej oraz Krzyżem Złotym Polskim „Virtuti Militari” pułkownika Franciszka Górskiego. Jako młoda szlachcianka opuściła ona rodzinne tereny i udała się w podróż po Europie, zaprzyjaźniając się między innymi z Cyprianem Kamilem Norwidem i Fryderykiem Chopinem. Dedykował on swojej drogiej „Lorce” Mazurki op. 63.

Festiwal Kolory Polski zawita jeszcze między innymi do takich miejsc, jak ruiny zamku w Inowłodzu, skansen w Lipcach Reymontowskich czy Kolegiata w Tumie. Najbliższy - inauguracyjny koncert zaplanowano na 6 lipca w kościele ojców pijarów (ul. Pijarska 2) w Łowiczu.

od 7 lat
Wideo

Viki Gabor - 5 Deresza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki