Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokurator sprawdzi, czy może powstać spalarnia w Zgierzu

Marcin Bereszczyński
Spalarnia ma powstać na terenie Parku Przemysłowego "Boruta"
Spalarnia ma powstać na terenie Parku Przemysłowego "Boruta" Grzegorz Gałasiński
Prokurator sprawdzi, czy może w Zgierzu powstać spalarnia. Decyzja starosty zgierskiego zezwalająca na budowę spalarni uprawomocniła się 21 lutego. Mieszkańcy winią władze o to, że nie uchwaliły programu ochrony środowiska dla Zgierza.

Kilkuset mieszkańców Zgierza złożyło wniosek do Prokuratury Rejonowej w Zgierzu, aby ustaliła, czy zgoda na budowę spalarni została wydana zgodnie z prawem. Mieszkańcy uważają, że władze Zgierza nie zadbały o to, żeby uchwalić "Program ochrony środowiska dla gminy miasta Zgierz". Zwlekanie z przyjęciem tego programu spowodowało, że zgierski ratusz musiał wydać pozytywną decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Gdyby program obowiązywał, to byłby podstawą do zablokowania budowy spalarni.

Firma Bio Eko Tech z Bielska-Białej od trzech lat walczyła, aby rozpocząć budowę Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów. Napotykała na opór mieszkańców, liczne protesty, a nawet uchwały radnych, którzy obligowali prezydenta Zgierza do zablokowania inwestycji. Spalarnia ma powstać przy ul. Struga 26, na terenie Parku Przemysłowego "Boruta". Teren sąsiaduje z dużymi osiedlami - 650-lecia i Kurak. To mieszkańcy tych osiedli protestowali najwięcej.

Inwestor nie rezygnował, tylko przekonywał, że spalarnia będzie bezpieczna i nie zatruje środowiska. Najpierw pozytywne opinie dla inwestora wydały Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Powiatowa Inspekcja Sanitarna. Na tej podstawie Urząd Miasta Zgierza wydał decyzję środowiskową oraz decyzję o warunkach zabudowy. Starostwo zgierskie nie miało innego wyjścia, tylko na podstawie tych dokumentów wydać pozwolenie na budowę spalarni.

Głównym wrogiem spalarni był zgierski PSL. Protestował od samego początku, gdy tylko pojawiła się informacja o inwestorze z Bielska-Białej, który chce budować taki zakład. Obecnie chce pokazać, kto przyczynił się do tej inwestycji.

- W sprawie tej inwestycji, znacząco oddziałującej na środowisko, przygotujemy "Białą księgę", w której przedstawimy całość postępowania zarówno byłego prezydenta Jerzego Sokoła, jak i prezydent Iwony Wieczorek - powiedział Sławomierz Janiszewski, prezes koła miejskiego PSL. - Wstępne założenia tej księgi przedstawimy 31 marca na zebraniu koła PSL. Księgę opublikujemy do końca czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki