Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepis na pierniczki - jak zrobić tradycyjne polskie ciastka? Jaką mąkę wybrać do pierników?

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Przepis na pierniki - jak zrobić tradycyjne polskie ciastka? Jaką mąkę wybrać do pierniczków?
Przepis na pierniki - jak zrobić tradycyjne polskie ciastka? Jaką mąkę wybrać do pierniczków? pixabay.com
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy w wielu polskich domach unosi się zapach świeżo upieczonych pierniczków. Dla wielu są one nieodłącznym elementem tradycji bożonarodzeniowej. Wprowadź do swojego domu niepowtarzalny aromat tradycyjnych, domowych pierniczków, które zachwycą twoich najbliższych nie tylko podczas świąt. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które z pewnością przypadną do gustu zarówno Tobie jak i twoim gościom.

Najważniejsze zasady podczas pieczenia pierników

Przygotowanie idealnych pierniczków to nie tylko rygorystyczne przestrzeganie przepisu, ale szereg czynności, które musimy wykonać, jeśli chcemy, aby wyszły perfekcyjnie. Aby upewnić się, że Twoje pierniczki będą perfekcyjne, powinnaś przestrzegać tych pięciu prostych zasad.

Wybierz najlepsze składniki

Jeśli chcemy przygotować najlepsze pierniczki, musimy skorzystać ze składników o najwyższej jakości. Świeże jaja, aromatyczne przyprawy czy prawdziwe masło to klucz do uzyskania pełnego smaku i doskonałej konsystencji ciasta.

Odpowiednie proporcje to klucz do sukcesu

Często możemy się spotkać ze słynnym odmierzaniem proporcji "na oko". Nie ma co się okłamywać, często takie rozwiązanie daje zamierzone efekty, jednak w przypadku ciasteczek, precyzyjny pomiar składników jest kluczowy. Szczególnie jeśli chodzi o przygotowanie pierników. Warto więc odmierzać każdy składnik tak, aby jego proporcje zgadzały się co do tych w przepisie. Idealne proporcje przekładają się na idealny smak!

Schładzanie ciasta na pierniki

Po przygotowaniu ciasta należy je schłodzić! Jednak czas, jaki przygotowane przez nas ciasto ma spędzić w lodówce zależy od przepisu. Czasem będzie to kilka godzin, a czasem nawet cała noc. Pamiętaj, że schłodzone ciasto jest łatwiejsze do wałkowania i wycinania z nich kształtów.

Wycinaj rozsądnie!

Wycinanie odpowiednich kształtów wydaje się najprostszym elementem. W końcu najczęściej używamy gotowych foremek. Jednak jest to bardzo mylne założenie. Ciasto musi być jednolitej grubości, a foremki obtłuszczone, lub oprószone mąką. Pozwoli to uniknąć przywierania do nich ciasta. Wycięte pierniczki nie mogą leżeć zbyt blisko siebie na blasze, gdyż mogą się ze sobą skleić podczas pieczenia!

Pieczenie i chłodzenie

Przestrzegaj zasad dotyczących temperatury i czasu, jakie wymagają pierniki do upieczenia. W trakcie pieczenia pierniczków NIE OTWIERAJ DRZWICZEK od piekarnika. Chcąc sprawdzić, jak rośnie ciasto, możesz doprowadzić do tego, że przyniesie to negatywne skutki i efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Po upieczeniu pierniczków należy pozostawić je na blasze przez kilka minut do ostygnięcia. Nie ozdabiaj ich do momentu, aż całkowicie nie ostygną.

Przepis na pierniki - jak zrobić tradycyjne polskie ciastka? Jaką mąkę wybrać do pierniczków?

Przepis na pierniczki - jak zrobić tradycyjne polskie ciastk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki