Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodniczący sejmików przeciw zmianom granic województw. Poza jednym...

Marcin Darda
Marcin Darda
W Łodzi spotkał się Konwent Przewodniczących Sejmików RP, by głosować stanowisko przeciw zmianom podziału administracyjnego kraju

Konwent zwołał Marek Mazur (PSL), przewodniczący łódzkiego sejmiku i jednocześnie szef tegoż konwentu. Stanowisko konwentu jest pierwszym podjętym przez tak szerokie grono samorządowców przeciw ewentualnym zmianom na administracyjnej mapie kraju.

Czytaj też:Rozbiorą województwo łódzkie?

Co prawda rząd PiS zaprzecza, że ma plany utworzenia woj. częstochowskiego i środkowopomorskiego, ale samorządowcy, głównie z PO i PSL tym zapewnieniom nie ufają, a poza tym rząd PiS nie ukrywa, że przymierza się do wydzielenia Warszawy z woj. mazowieckiego.

W czwartek w Łodzi przewodniczący sejmików opowiedzieli się przeciw jakimkolwiek zmianom w podziale administracyjnym kraju, poza szefem sejmiku świętokrzyskiego, który nie dotarł na konwent. Przewodniczący z Podkarpacia, jedynego województwa, w którym rządzi PiS, wstrzymał się od głosu.

Czytaj też:Wójtowie gmin powiatu wieluńskiego: Chcemy być w Łódzkiem, ale musicie nas traktować poważnie

Konwent stanął na stanowisku przeciw ingerencji w podział administracyjny kraju i przeciw powoływaniu nowych województw. „Każda zmiana na mapie administracyjnej kraju” - czytamy w stanowisku - „spowoduje chaos instytucjonalny, będzie się wiązać z ogromnymi kosztami finansowymi oraz społecznymi. Wprowadzenie zmian w podziale administracyjnym Polski na województwa w perspektywie do 2020 r. uniemożliwi racjonalne i pełne wykorzystanie europejskich funduszy regionalnych, przeznaczonych przez UE dla Polski na lata 2014 - -2020. Zmiana podziału administracyjnego spowoduje konieczność renegocjacji Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską oraz ponownego procedowania wszystkich RPO. Efektem będzie spowolnienie rozwoju gospodarczego oraz tempa poprawy poziomu życia mieszkańców Polski. Zwracamy się do Rządu RP i Parlamentu o niepodejmowanie działań mających na celu zmianę podziału administracyjnego kraju. Konieczne jest dalsze wsparcie samorządów w celu rozwoju regionów wewnętrznie spójnych i konkurencyjnych, zdolnych do współpracy z innymi regionami w UE. Ewentualne plany zmian administracyjnych nie mają także mandatu społecznego, godzą w podstawowe założenia reformy samorządowej z 1998 roku, mającej na celu stworzenie dużych i liczących się w Europie regionów, a także podważają zaufanie mieszkańców do instytucji samorządu terytorialnego”.

Czytaj też:Łódzkie nie chce rozbioru

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia
1 - 7 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki