MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skąd straty ZWiK? Jest odpowiedź miasta Łodzi na interwencję posła. "Dowód buty i arogancji"

md
Według sekretarza miasta Łódź, straty ZWiK to efekt "polityki Prawa i Sprawiedliwości"
Według sekretarza miasta Łódź, straty ZWiK to efekt "polityki Prawa i Sprawiedliwości"
"(...) Zła sytuacja finansowa spółki jest wynikiem wrogiej polityki Prawa i Sprawiedliwości wobec samorządów" - w ten sposób straty Zakładu Wodociągów i Kanalizacji tłumaczy Wojciech Rosicki, sekretarz miasta Łódź.

Tej treści diagnozę będącemu w fatalnej sytuacji finansowej ZWiK, sekretarz postawił w odpowiedzi na poselską interwencję Janusza Kowalskiego (SP), wiceministra rolnictwa.

"Pismo stanowi kolejny dowód niekompetencji, buty i arogancji władz samorządowych w Łodzi (KO i Lewica). Interes mieszkańców jak zwykle na dalszym planie..." - komentuje w mediach społecznościowych Piotr Cieplucha (SP), wicewojewoda łódzki i współpracownik Kowalskiego.

O co może chodzić sekretarzowi? Zapewne o cenę wody i ścieków w Łodzi. Regulator cen, czyli Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, jest pod polityczną kontrolą PiS, a podwyższenia opłat za wodę i ścieki na wnioski ZWiK, odmawiał w ciągu dwóch lat już kilkukrotnie. Stąd w Łodzi wciąż obowiązuje taryfa z 2018 r., która powinna ustać w czerwcu 2021 r., a zdaniem spółki i władz miasta jest nieadekwatna do kosztów.

JAK WYSOKA MOŻE BYĆ EWENTUALNA PODWYŻKA OPŁAT ZA WODĘ I ŚCIEKI W ŁODZI

Wiadomo, że w PGW Wody Polskie, czeka kolejny projekt wyższej taryfy zło żony przez prezesa ZWiK Michała Śmiechowicza. Wciąż obowiązują cena za metr sześcienny tzw. wodościeku. Obecnie łodzianie wciąż płacą 8,83 zł. Według naszych nieoficjalnych informacji, w nowym projekcie znajduje podwyższenie tej kwoty o 10 proc. w ciągu pierwszego roku obowiązywania nowej taryfy oraz o kolejne 14 i 18 proc. w drugim i trzecim roku. O ile, rzecz jasna, nowa taryfa zostanie zatwierdzona.

ILE ZWIK WYDAŁ NA KLUBY SPORTOWE, REKLAMY I MARKETING

Sekretarz Wojciech Rosicki zapewnia, że w 2022 r. nie ma ryzyka utraty płynności finansowej ZWiK. Natomiast ujawnia dwa ciekawe fakty. Otóż ZWiK w 2022 r. podpisał umowy sponsorskie z łódzkimi klubami sportowymi na kwotę ponad 182 tys. zł netto. To kwota nie mała, jeśli przypomnimy, że 2021 r. spółka zakończyła z zyskiem nieco ponad 172 tys. zł. Kowalski pytał także o koszt reklam opłacanych przez ZWiK także w wydawanej przez Bibliotekę Miejską gazetę będącą de facto pod kontrolą UMŁ sugerując, że woda to produkt, którego "reklamować nie trzeba". Rosicki uznał to za "indywidualną opinię posła", natomiast koszt wszystkich reklam i usług marketingowych ZWiK w 2022 r. wyniósł łącznie 149,6 tys. zł.

ILE MOGĄ WYNIEŚĆ STRATY ZWIK W 2023 ROKU

Tegoroczna strata ZWiK przez Urząd Miasta Łodzi szacowana jest na poziomie około 30 mln zł. W listopadzie Rada Miejska Łodzi dała zgodę na połączenie Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej ze ZWiK. To właśnie ŁSI otrzymuje od ZWiK rocznie ponad 90 mln zł w ramach czynszu dzierżawnego za korzystanie z sieci wod-kan, co zdaniem połowy związków zawodowych afiliowanych przy łódzkich wodociągach, jest przyczyną chylenia się ZWiK ku upadkowi. Przejmując ŁSI, ZWiK na własność otrzyma również sieć wod-kan, a zatem nie będzie musiał płacić gigantycznego czynszu. To jednak nie uzdrowi sytuacji finansowej natychmiast, ponieważ spółce dojdą koszty amortyzacji sieci, odziedziczy też po likwidowanej ŁSI jej zobowiązania kredytowe - około 70 mln zł. Proces łączenia spółek ma trwać cały 2023 r. Na sesji przyszłoroczne straty ZWiK szacowano na 60 - 100 mln zł, w związku z przyłączeniem ŁSI, ale na ich wysokość wpływ będzie mieć również - odmowna lub nie - decyzja taryfowa PGW Wody Polskie, a także wynik sporu zbiorowego związków z zarządem spółki. Trzy na sześć związków domagają się podniesienia wynagrodzeń dla załogi o 15 proc. w związku z rosnącą inflacją. Na gruzach ŁSI powstanie spółka Łódzkie Inwestycje, która stopniowo ma przejmować większe inwestycje miejskie, a na 15 lat przejmie także zarządzanie remontami i utrzymaniem niektórymi miejskimi ulicami.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki