Spalarni plusy dodatnie i ujemne

  Spalarni plusy dodatnie i ujemne

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Spalarni plusy dodatnie i ujemne
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Bartłomiej Międzybrodzki/Polskapresse

  Po co Łodzi spalarnia odpadów? Czy będzie bezpieczna dla naszego zdrowia? Kto powinien ją budować?
  W potrzebę budowy miejskiej spalarni dla Łodzi mało kto wątpi. Choć jednak istnieje ogólny konsensus w tej materii, to jest on kruchy i rozbija się o szczegóły. Te szczegóły sprawiły, że na środowej sesji radni miejscy nie dali zielonego światła łódzkiej spalarni, a to oznacza, że planowana od 6 lat inwestycja znów odsuwa się w czasie.

  Szczegółów jest kilka. Podstawową osią sporu jest kwestia tego, kto i w jakim trybie miałby spalarnię wybudować.
  Rzecz druga to wybór technologii, w jakiej miałoby się odbywać spalanie odpadów, zaś trzecia to lokalizacja. Dwa ostatnie wątki wywołują z kolei falę pytań o ewentualne zagrożenia dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Wszystkie te kwestie zostały już praktycznie ustalone, dyskusja w tej sprawie nie należy do szczególnie burzliwych, mimo to ostatecznej decyzji nie ma. Za sprawą radnego Marka Michalika temat spalarni, który miał być zamknięty w środę, wrócił do dalszych konsultacji w komisjach finansów oraz środowiska. Radny jest przekonany, że warto przeliczyć jeszcze raz opcję budowy spalarni za miejskie pieniądze. Jego zdaniem byłoby to bardziej opłacalne, niż skazywanie się na dziesiątki milionów zł rocznych opłat dla prywatnego inwestora.

  Obudowie spalarni mówi się przynajmniej od roku 2007. W 2010 r. zapadła decyzja, że powstanie ona na łódzkim Widzewie, na działce przy ulicy Jadzi Andrzejewskiej, w pobliżu elektrociepłowni EC-4. Około 500 - 600 metrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych. Lokalizacja ta wywołała pewne protesty, zaskarżona została decyzja środowiskowa, jednak miasto uporało się z tymi zagadnieniami. W kwestii lokalizacji klamka zapadła, choć na przykład radna Grażyna Gumińska przekonuje, iż wciąż istnieje ogromny opór mieszkańców sąsiednich osiedli wobec tej inwestycji.

  Choć żaden z opornych nie pofatygował się na sesję, by dać wyraz swemu oburzeniu. Zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej Ewa Jasińska mówi, że mieszkańców, a właściwie członków rady osiedla udało się przekonać w czasie wycieczki do jednej z austriackich spalarni... Z kolei z badań opinii publicznej, które na zlecenie magistratu wykonała w 2010 r. jedna z dużych sondażowni, wynikać miało, iż w całej Łodzi poparcie dla budowy spalarni sięga 80 procent. Jedno drugiego nie wyklucza. "Macie Brus, ręce precz od Widzewa" - pisze jeden z internautów na forum "Dziennika Łódzkiego", oddając społeczny klimat wokół budowy spalarni odpadów i wszelkich innych tego typu inwestycji. Bo może i 80 procent łodzian jest za paleniem śmieci, ważne jednak, by nie odbywało się to pod ich oknami. Tak czy inaczej, zmiany lokalizacji nie należy się spodziewać. Były ponoć w przeszłości próby "podrzucenia" instalacji którejś z gmin ościennych, jednak bez odzewu z ich strony. Ewentualność poszukiwania innej lokalizacji w Łodzi wiązałaby się z kolejnymi protestami i długimi miesiącami przechodzenia procedur niezbędnych do uzyskania wszelkich pozwoleń. Poza tym - przekonuje magistrat - sąsiedztwo EC-4 jest optymalne ze względu na bliskość całej infrastruktury potrzebnej do funkcjonowania spalarni.

  Wydaje się, że przesądzony jest też wybór technologii spalania. Choć radni dopytywali o alternatywne metody - zgazowania i plazmową - najprawdopodobniej miasto pozostanie przy wyborze technologii pieca rusztowego. Wybrane dla Łodzi rozwiązanie jest najpowszechniej stosowanym na świecie, w tym w Unii Europejskiej. W całej Europie znajduje się około 400 takich instalacji. Fakt, że jest to technologia doskonale znana i wypróbowana, to pierwsza z jej zalet. Ułatwia to uzyskanie finansowania w bankach, a także ewentualnego dofinansowania z Unii Europejskiej.

  Dalej, wśród zalet, wymienia się wysoką wydajność - instalacja ta przyjmie 200 tysięcy ton odpadów rocznie. Zwolennicy tej metody przekonują, że spalarnie innego typu są obiektami wciąż eksperymentalnym, o wydajności najwyżej 40 tys. ton rocznie. Ma to znaczenie w sytuacji, gdy łodzianie produkują rocznie aż 320 tysięcy ton śmieci, zaś Unia naciska na Polskę w kwestii ograniczania ilości odpadów lądujących na składowiskach.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NA CAŁKIYM SWIECIE CYWILIZOWANYM SOM

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  TYLKO W POLSZY DO LASU I PIECA DOMOWEGO.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  plus

  minus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie ma czegoś takiego jak plus ujemny :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stara sprawa

  chemik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Temat spalarni dla Łodzi został odrzucony w latach osiemdziesiątych, jako wadliwy. Dziś może są lepsze technologie, ale wciąż przetwarzanie odpadów na np. paliwa płynne (nie wiem czy jeszcze dziś,...rozwiń całość

  Temat spalarni dla Łodzi został odrzucony w latach osiemdziesiątych, jako wadliwy. Dziś może są lepsze technologie, ale wciąż przetwarzanie odpadów na np. paliwa płynne (nie wiem czy jeszcze dziś, ale to się
  odbywało w Woli Krzysztoporskiej), co niewątpliwie dałoby wiecej pożytku niż energia cieplna; a i całkiem
  inny charakter odpadów.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo