MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tę kamienicę wyburzą przez budowę tunelu średnicowego w Łodzi. Gdzie trafią lokatorzy kamienicy?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Pracownicy rozpoczęli kontrolę ich stanu technicznego, nie wszędzie jednak zostali wpuszczeni.- Udało się skontrolować kilka adresów, natomiast do kilku budynków inspektorzy nie ostali wpuszczeni - mówi Bohdan Wielanek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Łodzi. - Przeprowadziliśmy kontrolę m.in. przy ul. Mielczarskiego 25, gdzie znajduje się kilka budynków. Wiadomo, że drążenia nie przetrwa poprzeczny w głębi podwórka, natomiast właściciel musi się zastanowić, co zrobić z bocznymi oficynami, być może ich wzmocnienie pozwoliłoby je ocalić. W przeciwnym wypadku konieczna będzie rozbiórka.  Zbieramy jeszcze materiał dotyczący budynków od frontu.
Pracownicy rozpoczęli kontrolę ich stanu technicznego, nie wszędzie jednak zostali wpuszczeni.- Udało się skontrolować kilka adresów, natomiast do kilku budynków inspektorzy nie ostali wpuszczeni - mówi Bohdan Wielanek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Łodzi. - Przeprowadziliśmy kontrolę m.in. przy ul. Mielczarskiego 25, gdzie znajduje się kilka budynków. Wiadomo, że drążenia nie przetrwa poprzeczny w głębi podwórka, natomiast właściciel musi się zastanowić, co zrobić z bocznymi oficynami, być może ich wzmocnienie pozwoliłoby je ocalić. W przeciwnym wypadku konieczna będzie rozbiórka. Zbieramy jeszcze materiał dotyczący budynków od frontu. Krzysztof Szymczak
Kamienica przy Mielczarskiego 25 jest pierwszą, która ma zostać rozebrana w związku z drążeniem tunelu średnicowego pod Łodzią. Lokatorzy zostali już poinformowani o planowanej wyprowadzce, niektórzy oglądają już nowe lokale. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego ma zbadać kolejne kamienice.

Pod koniec października konsorcjum PBDiM z Mińska Mazowieckiego, czyli główny wykonawca tunelu średnicowego pod Łodzią, zgłosił do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego listę dziewięciu budynków, które znajdują się na trasie budowy, a które najpewniej trzeba będzie wyburzyć lub porządnie wzmocnić. Pracownicy rozpoczęli kontrolę ich stanu technicznego, nie wszędzie jednak zostali wpuszczeni.

- Udało się skontrolować kilka adresów, natomiast do kilku budynków inspektorzy nie ostali wpuszczeni - mówi Bohdan Wielanek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Łodzi. - Przeprowadziliśmy kontrolę m.in. przy ul. Mielczarskiego 25, gdzie znajduje się kilka budynków. Wiadomo, że drążenia nie przetrwa poprzeczny w głębi podwórka, natomiast właściciel musi się zastanowić, co zrobić z bocznymi oficynami, być może ich wzmocnienie pozwoliłoby je ocalić. W przeciwnym wypadku konieczna będzie rozbiórka. Zbieramy jeszcze materiał dotyczący budynków od frontu.

Lokatorzy z Mielczarskiego 25 czekają na wyprowadzkę

Urzędnicy z łódzkiego magistratu zorganizowali kilka spotkań z lokatorami, którzy zostali powiadomieni o planowanej wyprowadzce. Ewa Karolik, która mieszka tu z córką od ośmiu lat, w poniedziałek oglądała przyszłe lokum.

- Otrzymałam do wyboru dwa mieszkania w zrewitalizowanych kamienicach przy ul. Wschodniej lub Włókienniczej - mówi lokatorka. - Są czyste, zadbane, ładne, z przyjemnością się stąd wyprowadzę. Tutaj warunki są złe, przez 8 lat nie doczekałam się żadnego remontu. Gdy tylko dowiedziałam się, że czeka nas wyprowadzka, byłam pierwszą chętną osobą.

Na nowe mieszkanie czeka także pani Barbara, która przy ul. Mielczarskiego 25 mieszka z synem od 27 lat. Wcześniej przez wiele lat mieszkała przy ul. Mielczarskiego 17.

- Chciałabym pozostać w tej okolicy, mam tu lekarza, znajomych - mówi pani Barbara. - Budynek jest w złym stanie, myślę, że każde mieszkanie, jakie mi zaproponują, będzie w lepszym stanie niż to.

Kiedy nastąpi wyprowadzka z kamienicy przy ul. Mielczarskiego 25?

Jak informuje Jolanta Baranowska z biura prasowego łódzkiego magistratu, w kamienicy przy ul. Mielczarskiego 25 mieszka 16 rodzin.

- Mieszkańcom proponowane są lokale zamienne w zrewitalizowanych kamienicach, czyli mieszkania po kompleksowym remoncie, gotowe do zamieszkania od zaraz lub lokale przeznaczone do remontu przez miasto - tłumaczy urzędniczka. - Lokatorzy, którzy zdecydują się na przyjęcie mieszkania po kompleksowym remoncie, mogą przeprowadzić się w najbliższych tygodniach. Osoby, które wybiorą mieszkania do remontu, będą przeprowadzać się w przeciągu ok. 3 miesięcy. Tyle czasu potrzeba na prace, które w lokalu przed przeprowadzką wykona gmina.

Ile kamienic jest do wyburzenia w związku z budową tunelu średnicowego?

Bohdan Wielanek do świąt Bożego Narodzenia chce przeprowadzić kontrole pozostałych budynków zgłoszonych przez głównego wykonawcę.

W sumie tunel ma przechodzić pod 198 kamienicami i budynkami usługowymi w centrum Łodzi, a z informacji konsorcjum PBDiM wynika, że stan techniczny 25 jest na tyle zły, że konieczne może być ich wyburzenie lub przynajmniej porządne wzmocnienie. Nie wszystkie są zamieszkane, w przypadku niektórych zagrożona jest część budynku, np. oficyny. Bohdan Wielanek po przeprowadzeniu kontroli ewentualnie wyda decyzje nakazujące wyprowadzkę mieszkańców.

Inwestor o budowie tunelu średnicowego pod Łodzią

Jak tłumaczy Rafał Wilgusiak z biura prasowego PKP PLK, głównego inwestora, piorytetem przy prowadzeniu tej inwestycji jest bezpieczeństwo.

- Przy budowie tunelu średnicowego w Łodzi wykonawca stosuje sprawdzone zabezpieczenia i rozwiązania dla ochrony mieszkańców i środowiska – zaznacza Wilgusiak. - TBM minimalizuje ryzyka związane z pracami prowadzonymi w sąsiedztwie gęstej zabudowy miejskiej. Specjalna technologia ogranicza osiadanie terenu i budynków, osuwanie ziemi i powstawanie drgań. W ramach przygotowań do budowy wykonano ocenę stanu technicznego ponad 230 budynków zlokalizowanych na trasie podziemnej linii kolejowej Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec. Wykonawca na bieżąco monitoruje stan budynków.

To jeszcze nie wszystko: konsorcjum z Mińska Mazowieckiego prowadzi rozmowy z właścicielami i mieszkańcami kamienic oraz miastem na temat rozwiązań satysfakcjonujących wszystkie strony. Pod uwagę brane są przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców oraz kontynuacja samej inwestycji.

- Nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje dotyczące tego, które budynki zostaną wzmocnione, a które ewentualnie rozebrane – dodaje Wilgusiak. - Szczegółowe informacje będziemy mogli przekazać po ustaleniach z zainteresowanymi stronami.

Jednocześnie wykonawca planuje uruchomienie punktu informacyjnego. Ustalane są szczegóły, nie wiadomo kiedy zacznie działać.

Gdzie są tarcze drążące tunel średnicowy pod Łodzią?

TBM Faustyna wydrążyła odcinek tunelu drugiego jednotorowego tunelu od komory przy ul. Odolanowskiej do przystanku Łódź Koziny. Obecnie wykonawca wymienia narzędzia tnące przed przebiciem przez ścianę przystanku. TBM Katarzyna przechodzi przez najniższy poziom przystanku Łódź Polesie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki