Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technikum Strefy i Politechniki Łódzkiej nie dla absolwenta gimnazjum. Trwa nabór do ogólniaków i szkół zawodowych

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W grudniu 2017 r. prof. Sławomir Wiak,rektor PŁ (w środku) i Marek Michalik, prezes ŁSSE, podpisali list intencyjny w sprawie technikum
W grudniu 2017 r. prof. Sławomir Wiak,rektor PŁ (w środku) i Marek Michalik, prezes ŁSSE, podpisali list intencyjny w sprawie technikum ŁSSE
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE) nie uruchomi we wrześniu 2018 r. technikum, współprowadzonego z Politechniką Łódzką. Projekt został odroczony o rok, jednak z wyjaśnień partnerów wynika, że nie będzie wtedy przyjmował ostatniego rocznika absolwentów gimnazjów - tylko młodzież po ośmioklasowej podstawówce.

ŁSSE podpisała z PŁ list intencyjny w sprawie powołania Technikum Automatyki i Robotyki 21 grudnia 2017 r.

Czytaj też: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Politechnika otwierają technikum

Nowa szkoła miała zacząć swoją historię z dwoma klasami pierwszymi od września 2018 r. Politechnika zobowiązała się zapewnić uczniom możliwość nauki także w laboratoriach uczelni, zaś Strefa - do zapewnienia młodzieży praktyk w firmach działających na terenie ŁSSE.
Takie technikum raczej nie miałoby problemów z rekrutacją chętnych. Zapewne masowo przyciągałby ich udział w projekcie politechniki. Od ubiegłej dekady jej marka zapewnia sukces Publicznemu Liceum Ogólnokształcącemu PŁ, które w ostatniej edycji prestiżowego Rankingu LO Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" zostało najlepszą szkołą w naszym województwie.

Jednak, mimo zapowiedzi z grudnia, nowego technikum w ofercie szkół dla młodzieży właśnie kończącej gimnazja zabrakło.

Jakub Wojtczak, rzecznik ŁSSE, wyjaśnia, że szkoła ruszy we wrześniu, ale 2019 r.
- Dodatkowy, zyskany rok pozwoli w szerszym zakresie promować Technikum oraz dotrzeć do wszystkich uczniów z terenu naszego regionu. Chcemy dać szansę nauki i udziału w tym eksperymencie pedagogicznym szerokiej grupie potencjalnych kandydatów nie tylko z terenu naszego miasta, ale i z województwa - tłumaczy Jakub Wojtczak.

Kolejna część jego wyjaśnień (które pokrywają się ze stanowiskiem PŁ) przekreśla szanse na naukę w nowej szkole także obecnych drugoklasistów z gimnazjów. Powodem przesunięcia ma być m.in. rządowa reforma oświaty, wydłużająca naukę w technikum.
- W trosce o najwyższą jakość kształcenia naszych uczniów uznaliśmy, że przekształcanie 4-letniego technikum, w szkołę 5-letnią w trakcie trwania eksperymentu pedagogicznego, mogłoby nie wpłynąć korzystnie na rozwiązania organizacyjne - informuje Jakub Wojtczak.

Jeśli technikum ruszy jedynie z programem 5-letnim, oznacza to, że wiosną 2019 r. zacznie rekrutować tylko pierwszych absolwentów wydłużonej do 8 lat podstawówki, za to nie będzie w nim programu dla młodzieży, która w tym samym terminie ukończy gimnazjum jako jego ostatni rocznik (problem tzw. podwójnego rocznika wynika z harmonogramu wdrażania reformy edukacji).

Czy w Łodzi wystąpi problem "podwójnego rocznika"? Przeczytaj

Co ze szkołami, uczestniczącymi w obecnym naborze (trwa do 20 czerwca)? W piątek (8 czerwca) Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za edukację, wyliczał, że w systemie internetowym, który obsługuje rekrutacje, zarejestrowało się już 3336 trzecioklasistów z gimnazjów - ze spodziewanych ponad pięciu tysięcy.
57 procent z zarejestrowanych wybiera licea ogólnokształcące, 39 proc. technika, zaś 4 proc. szkoły branżowe (czyli, przed reformą, zasadnicze).
Urzędnicy magistratu chcieliby, aby odsetek wybierających szkoły zawodowe był wyższy, bo takie są oczekiwania łódzkich pracodawców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki