MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2019. Ulotki kandydata PiS w katedrze w Łodzi. Wiceminister Buda z PiS tłumaczy się z ulotek w kościele 15.09.2019

Marcin Darda
Marcin Darda
Jestem absolutnie przeciw takim praktykom - zapewnia poseł i wiceminister Waldemar Buda (PiS).
Jestem absolutnie przeciw takim praktykom - zapewnia poseł i wiceminister Waldemar Buda (PiS). Rafał Nowakowski
Ulotki wyborcze znaleźliśmy w kościele przed weekendem. To ulotki wyborcze Waldemara Budy, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na posła, a także wiceministra inwestycji i rozwoju... promowały go na ławkach katedry w Łodzi. Mieszkańcom miasta poseł Buda może być znany również z tego, że startował w ostatnich wyborach na prezydenta miasta.

To prawdopodobnie pierwszy przypadek prowadzenia politycznej kampanii wizerunkowej wewnątrz kościoła. Dotychczas kandydaci, głównie PiS, wykorzystywali jako ekspozycje kościelne ogrodzenia. Choć najważniejsi hierarchowie, jak Prymas Polski abp Wojciech Polak są przeciw angażowaniu się Kościoła w politykę, to wielu proboszczów daje na to kandydatom zgodę. Ale ulotki wyborcze wewnątrz kościoła?

- Jestem absolutnie przeciw takim praktykom i aż nie chce mi się wierzyć, że to położył w takim miejscu któryś z moich wolontariuszy - mówi Waldemar Buda. - Przepraszam i zapewniam, że będą wyjaśniał i reagował na tego typu sytuacje.

Burza w Łodzi. Ulewa 9 września 2019 w Łodzi. Zalane ulice po deszczu w poniedziałek

Burza w Łodzi. Ulewa 9 września 2019 w Łodzi. Zalane ulice w...

Mimo sugestii posła Budy, że nie odpowiada bezpośrednio za kampanię wewnątrz kościoła, list otwarty w tej sprawie do metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia, skierował Tomasz Trela (SLD). Oto jego treść:

"Z ogromnym zdumieniem i niedowierzaniem przyjąłem doniesienia „Dziennika Łódzkiego” o tym, że poseł Waldemar Buda prowadzi kampanię wyborczą w bazylice archikatedralnej! Po lekturze krótkiej, ale jakże bogatej w treść informacji prasowej moje zdumienie szybko zastąpiło oburzenie i niesmak. Polityką zajmuję się od lat, uczestniczyłem już w wielu kampaniach wyborczych, byłem też świadkiem naprawdę bezpardonowych i brutalnych ataków na konkurentów. Widziałem także wiele „zagrywek poniżej pasa”, ale z tak cynicznym i –proszę wybaczyć – ohydnym wykorzystywaniem Kościoła dotąd się nie spotkałem. Dotąd nie wyobrażałem sobie iż można się posunąć tak daleko, ale okazało się, że można. A co gorsze zrobił to nie debiutant czy nowicjusz, któremu obce są wartości i zwykłe wyczucie co wypada, a co zdecydowanie nie wypada, a poseł partii rządzącej,od niedawna wiceminister! Tym bardziej to oburza, że Prawo i Sprawiedliwość, które to ugrupowanie reprezentuje poseł Buda definiuje się jako formacja ludzi głęboko wierzących! Nie jestem w stanie wyobrazić sobie odczuć wiernych, którzy weszli do bazyliki archikatedralnej na chwilę modlitwy, zadumy czy szukając duchowego wsparcia a zamiast obrazków z wizerunkami świętych zobaczyli ulotki posła Budy. Przyzna Ksiądz Arcybiskup, że brakuje słów...

Jako polityk, ale też łodzianin i obywatel nie mogę pozostać obojętnym na takie praktyki, między innymi dlatego formacja polityczna, którą reprezentuję postuluje zdecydowany rozdział Kościoła od państwa. Wówczas żadnemu z polityków nie przyjdzie do głowy agitować w okolicach świątyni, nie wspominając o umieszczaniu materiałów wyborczych wewnątrz Kościoła. Ksiądz Arcybiskup dał się poznać jako osoba stojąca na straży prawdziwie chrześcijańskich wartości, dlatego mam przekonanie iż ten incydent oburza Księdza Arcybiskupa podobnie jak mnie i wielu innych łodzian, którzy do Kościoła chodzą nie po polityczną agitację, a na modlitwę. Ufam, że Ksiądz Arcybiskup potraktuje mój list jako głos w imieniu oburzonych i zniesmaczonych takimi praktykami i podejmie stosowne kroki, aby w żadnym łódzkim Kościele podobny incydent nigdy nie miał miejsca" - napisał Tomasz Trela.

Quiz preferencji wyborczych

Dowiedz się więcej

Czy weźmiesz udział w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  1. 90.88%
  2. 5.23%
  3. 3.89%
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki