Artur Rubinstein, jeden z najsłynniejszych wirtuozów fortepianu wszech czasów, od 1982 roku patronuje Filharmonii Łódzkiej. W tej zatem instytucji, w rocznicę urodzin artysty, w programie piątkowego koncertu pojawi się wirtuozowski utwór fortepianowy: zabrzmi Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego w interpretacji Gruzina Alexandra Korsantii. Pianista jest laureatem Sydney International Piano Competition (1988) oraz Artur Rubinstein International Piano Master Competition w Tel Awiwie (1995). Za pulpitem dyrygenckim stanie izraelski kapelmistrz Noam Zur, były szef argentyńskiej Orquesta Sinfónica de Salta, Kammerphilharmonie we Frankfurcie i główny dyrygent gościnny Orkiestry Symfonicznej w Dubrowniku.
Program wieczoru w całości wypełni muzyka Piotra Czajkowskiego - melomani usłyszą też fantazję „Romeo i Julia” oraz fragmenty muzyki do baletu „Dziadek do orzechów”. Koncert rozpocznie się o godz. 19.
Wcześniej, o godz, 12, Koło Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego, oddział PTTK Łódż złoży kwiaty przy pomniku - fortepianie Artura Rubinsteina (ul. Piotrkowska 78). Organizatorzy opowiedzą o życiu i aktywności artystycznej muzyka, będzie można odwiedzić też inne miejsca w Łodzi związane z Rubinsteinem. Także na godz. 12 zaplanowano złożenie kwiatów przez przedstawicieli Fundacji im. A. Rubinsteina pod tablicą poświęconą artyście, na kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 78 - domu, w którym mieszkał. W mediach społecznościowych FŁ można też posłuchać podcastów poświęconych Arturowi Rubinsteinowi, autorstwa Piotra Matwiejczuka.
ZOBACZ ZDJĘCIA ZE STUDNIÓWEK W 2022 ROKU
We wtorek 1 lutego, o godz. 19, w Filharmonii Łódzkiej rozpocznie się koncert kameralny, w którym wystąpią skrzypek Piotr Pławner i pianista Piotr Sałajczyk. W programie znalazły się trzy fragmenty ze ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez Johna Williamsa do filmu „Listy Schindlera”. Kolejną propozycją będzie IV Sonata skrzypcowa „Children’s Day at the Camp Meeting” Amerykanina Charlesa Ivesa, z zawodu agenta ubezpieczeniowego, który był jednym z bardziej nowatorskich twórców pierwszej połowy XX wieku. Widzowie usłyszą też Sonatę skrzypcową Philipa Glassa oraz trzy fragmenty z opery „Porgy i Bess” George’a Gershwina, partytury łączącej elementy muzyki popularnej, afro-amerykańskiej oraz klasycznej muzyki operowej.
Artur Rubinstein
Urodził się 28 stycznia 1887 roku w Łodzi, był jednym z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu XX wieku; zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie (w tym roku mija czterdziesta rocznica).
HOROSKOP NA NOWY ROK
Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?