Wyjazd na turnus zimowy w sanatorium. Co jest potrzebne, ceny, dopłaty. Skierowanie do sanatorium: zimowy wyjazd do uzdrowiska 26.01.2020

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Turnus zimowy w sanatorium w Krynicy. Wojciech Matusik / Polska Press
Jak dostać skierowanie do sanatorium? Wyjazd na turnus zimowy w sanatorium. Ile kosztuje turnus w sanatorium? Zimowy wyjazd do uzdrowiska: co jest potrzebne, ceny, dopłaty. Pytania o sanatorium. Osoby zainteresowane wyjazdem na kurację sanatoryjną z dofinansowaniem NFZ nurtują różne pytania. Przeczytaj - może znajdziesz wyjaśnienie swoich wątpliwości.

Ważność skierowania do sanatorium

Jak długo jest ważne poszpitalne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe? Ile mamy czasu na przesłanie go do NFZ od wystawienia?
Nie ma wyznaczonych dat ważności skierowania poszpitalnego ani czasu przysłania skierowania do NFZ.

Wysokie OB

Czy wysoki wskaźnik OB dyskwalifikuje mnie do przyznania mi wyjazdu do sanatorium? Choruję na przewlekłą astmę i z tego powodu posiadam podwyższone OB. Lekarz twierdzi, że mój wniosek zostanie odrzucony. A ja chciałabym podreperować swoje zdrowie, gdyż mam kilka innych schorzeń związanych z kręgosłupem.

Wszystkie decyzje związane z konsultacją medyczną dotyczącą skierowania na leczenie uzdrowiskowe podejmuje lekarz konsultant zatrudniony w OW NFZ na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej, wywiadu umieszczonego w skierowaniu i wynikach badań pacjenta. Każda konsultacja dotyczy indywidualnie konkretnego przypadku.

ZOBACZ

Tętniak a sanatorium

Proszę o rozstrzygnięcie następującej kwestii: mam tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej z przeciekiem nieistotnym hemodynamicznie, EKG jest w porządku. Lekarz POZ nie chce wystawić mi skierowania do sanatorium. Nadmieniam, że ze skierowaniami w poprzednich latach nie było kłopotu. Lekarz balneolog dobierał mi zabiegi na moje podstawowe schorzenie (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa), uwzględniając dysfunkcję serca. Rzecz tym bardziej zastanawiająca, że do operacyjnego leczenia kręgosłupa nie było przeciwwskazań kardiologa, a do rehabilitacji w sanatorium jest. Czy lekarz POZ może w tym przypadku odmówić wypisania skierowania? Decyzję o wystawieniu skierowania na leczenie uzdrowiskowe podejmuje lekarz prowadzący, znając stan zdrowia pacjenta i biorąc pod uwagę brak przeciwwskazań do tej formy leczenia.

Sanatorium dla 14-miesięcznego dziecka

Jestem mamą 14-miesięcznego dziecka chorego na neuroblastomę, po leczeniu onkologicznym. Czy mogłabym ubiegać się o skierowanie do sanatorium/uzdrowiska razem z dzieckiem? Czy mogę liczyć na pokój z dzieckiem? Czy będę musiała pokryć część kosztów takiego wyjazdu? Ile trwa taki wyjazd? Czy długo będę oczekiwać na wyjazd - szybki termin jest priorytetem.Leczenie uzdrowiskowe może być realizowane dla pacjentów od 3. roku życia. Wówczas może odbyć się leczenie w zakresie leczenia sanatoryjnego dzieci od 3. do 6. roku życia pod opieką osoby dorosłej. W tym przypadku 14-miesięczne dziecko nie może odbyć leczenia uzdrowiskowego w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Zwrot wniosku do sanatorium

Jak sprawdzam status wniosku do sanatorium, widzę informację „SKIEROWANIE ZWRÓCONE DO LEKARZA KIERUJĄCEGO W CELU WERYFIKACJI/AKTUALIZACJI DANYCH MEDYCZNYCH Z POWODU BRAKU MOŻLIWOŚCI JEGO POTWIERDZENIA W OKRESIE 18 M-CY OD DNIA JEGO WYSTAWIENIA”. Czy to oznacza, że jestem wykreślona z listy i będę od początku w kolejce, czy jestem dalej na liście tylko trzeba potwierdzić dane medyczne? Istotnie, skierowanie po wpływie do Funduszu zostaje zarejestrowane w systemie komputerowym i otrzymuje indywidualny numer rejestru. W oddziale Funduszu skierowanie ocenia lekarz specjalista, który może poprosić lekarza kierującego na leczenie uzdrowiskowe o dodatkowe badania lub konsultacje, np. konsultację kardiologiczną. Skierowanie, które zawiera braki formalne, zwracane jest lekarzowi, który je wystawił w celu uzupełnienia. Jeżeli złożone do oddziału Funduszu skierowanie w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia nie zostanie zrealizowane, Narodowy Fundusz Zdrowia odsyła skierowanie do lekarza, który je wystawił celem weryfikacji (aktualizacji). Lekarz w ciągu 30 dni dokonuje weryfikacji skierowania i w przypadku pozytywnej weryfikacji odsyła je do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci ze skierowaniami po weryfikacji wyjeżdżają w pierwszym wolnym terminie, o ile ich skierowania zostaną pozytywnie zaopiniowane przez lekarza Narodowego Funduszu Zdrowia.

RTG klatki piersiowej

Do skierowania do sanatorium wymagane jest prześwietlenie klatki piersiowej. Czy koszt badania refundowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czy wnioskujący płaci sam za to badanie? Zarówno koszt RTG, jak i pozostałych badań koniecznych do wniosku sanatoryjnego pokrywa lekarz, który zleca badania i wypisuje wniosek. Pacjent nie płaci za badania! Żądanie opłaty za badanie jest niezgodne z prawem.

Święta - przesunięcie terminu wyjazdu do sanatorium

Czy w przypadku przyznania skierowania wyjazdu do sanatorium w okresie świąt mogę przesunąć termin wyjazdu oraz jakie będą konsekwencje mojej prośby o przesunięcie tego terminu?Prośba o przesunięcie terminu, jeśli jedynym powodem są święta, będzie potraktowana jako rezygnacja z wyjazdu.

Jak często można korzystać z kuracji

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, zwane dalej „skierowaniem”, biorąc pod uwagę w przypadku osób dorosłych okres, jaki upłynął od dnia zakończenia przez świadczeniobiorcę ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej - nie wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od tej daty oraz zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy (rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe ze zmianami).

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Skierowanie do sanatorium 26.01.2020

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 36

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W kwestii sanatorium z narodowego funduszu zdrowia to szkoda nawet mówić czas oczekiwania opowiadał znajomy to ok. 2 lata i dłużej. Uzdrowisko nie mam zdania. Cała nasza złużba zdrowiaod Ministerstwa Zdrowia począwszy i wszystkich tam zatrudnionych należy przebadać tez psychologicznie..bo kto przy zdrowych zmysłach tworzy takie przepisy. Ewentualnie kto ich nie tworzy komu na tym nie zależy lista osó byłaby bardzo długa. A dlaczego nikomu nie zależy aby uzdrowić i tak już chorą polityke Zdrowotna ??. Chętnych do dyskusji a raczej do wprowadzenia dobrych szybkich zmian i dyskusji zapraszam na mój fb. private. Chetnie sprzedam kilka informcji za darmo. Pozdrawiam serdecznie Zawsze Ewa Cwajda

G
Gość

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : wyspakobiet.eu/monia25

m
moherowa babcia

Po 24 miesiącach mam nr 20 000 .Ale pociesza mnie Poeta:

.......

W ziemię dać nura.

Najlepsza to emerytura.

/Jan Sztaudynger/

G
Gość

Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://sexanons.eu/monia25

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość

NFZ to czołowa firma w Polszy odporna na reformy. Komusze metody, korupcja, brak jakiejkolwiek wrażliwości na sprawy ludzkie,za pieniądze tych ludzi!!! Okopali się watahami ochroniarzy, pozamykali biura by wreszcie wyłączyć telefony. Taki jest obraz NFZ roku 2020 w Polszy. Koejnym jest US i ZUS, w KRUS panuje róbta co chceta, SANATORIUM CO ROKU, SKŁADKI GROSZOWE, TO SIĘ NAZYWA KOMUNA, WSZYSCY ZAPPIER******I PŁACĄ TYSIĄCE SKŁADEK, ROLNICY PŁACĄ GROSIKI I BALUJĄ CO ROKU. OTO POLSKA SPRAWIEDLIWOŚĆ.

S
Sokular

Fakty są takie,że sanatoria okupowane są przez rodziny medyków i trudno jest o nie dla ..............obcych.Znam rodziny lekarzy wyjeżdżające nawet 3 x w roku

G
Gość

Wyjazd na turnus zimowy w sanatorium.

Ludzie ..... chcą być ZDROWI, zaś "turnusy w sanatorium" mają "w nosie!". Od "pewnego" wieku (człowieka) wszelki usiłowania MEDYCYNY sa nieskuteczne, i MEDYCYNA orzeka pacjentowi, "że wszystko zdarzyć się może !". Trzeba dobrze uważać, co mówi MEDYCYNA, i zawczasu przygotować sobie miejsce na tzw. "żalniku". ŻAL TYŁEK ŚCISKA !!!.

a
albin
8 lipca 2019, 19:40, Gość:

Sanatorium tylko dla dzieci. Dla dorosłych to wczasy na koszt podatnika.

Bzdura, Tak sie tylko wydaje ogladaczom TVP, który wciskaja kit o "sanatorium milosci". Co roku ambulatoryjnie korzystam z zabiegów leczniczych w pobliskim sanatorium, bo to jedyny sposób na przedłużenie utrzymywanie przez mnie postawy pionowej (wiele schorzen narządu ruchu) i widzę, że wiele osób to chorzy, a tylko garstka to zdrowe w zasadzie osoby, które w sanatorium spedzaja urlop.

J
JoJo

Dać w łapę magistrowi (omyłkowo zwanemu doktorem).

G
Gość
8 lipca, 19:40, Gość:

Sanatorium tylko dla dzieci. Dla dorosłych to wczasy na koszt podatnika.

24 października, 15:10, Gość:

A byłeś gościu ?

9 listopada, 16:53, Ból:

To nie jest opinia Gościa, tylko jakiegoś zawistnego "bula"

Jakiego podatnika? Przecież wszyscy płacimy składkę zdrowotną

a
a5

Najgorzej z przyznawaniem sanatorium jest na śląsku-czekam już 3 lata.

G
Gość

Bzdury, powtarzający się w kółko ten sam arykuł już chyba od m-ca

S
SMS
Kilka zebranych linków do stron, które pomogą choć nieco obniżyć koszty wyjazdów:

1. airbnb obniży koszt pierwszej rezerwacji

https://www.airbnb.pl/c/szymons1252?currency=EUR

2. jeżeli zabrakło ci już kodów na rezerwację hotelu lub przed wyjazdem chcesz jeszcze zrobić jakiś zakup w sklepie internetowym (np aliexpress) to dokonaj tego zakupu za pośrednictwem strony, która podzieli się z tobą znacznym cashback'iem

https://planetplus.com/rejestracja/291394/

3. załóż z gratisem 5EURO kartę monese

Po prostu użyj kodu SZYMO648. Pobierz aplikację Monese tutaj: https://monese.app.link/ZpuUfRbMQZ?invite=SZYMO648

4. Załóż z gratisem 50PLN kartę TWISTO.

(ta perełka to udzielany gratis kredyt!)

Pobierz aplikację TWISTO poprzez link:

https://www.twisto.pl/rejestracja/?promo=SZYMONS80

Po założeniu konta można dodatkowo wziąć udział w konkursie i wygrać Apple Watch, iPhone XS albo wypożyczenie Tesla 3

https://www.twisto.pl/poznaj/twisto-free/?utm_source=facebook
G
Gość
31 października, 13:11, Gość:

Takie głupoty tu piszą teraz na sanatorium czeka się ponad 33miesiace do potwierdzenia lekarzowi wysyła się po 24 mięs a jak wraca ładuje gdzieś na dnie i długo trzeba czekać aż ponownie wróci do kolejki

29 listopada, 13:19, Gość:

Większych bzdur nie czytałem

Zgadza się. My czekamy juź 28 miesięcy i mamy numer 11500 . Więc wyjazd za 5 miesìęcy. Kpiną jest co napisane jest w informacji NFZ

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3