Zarząd województwa łódzkiego chce, by inwestor Centrum Handlowo - Rozrywkowego "Sukcesja" zwrócił część unijnej dotacji.

Marcin Darda
Marcin Darda
Sukcesję otwarto we wrześniu 2015 r.
Sukcesję otwarto we wrześniu 2015 r. Dziennik Lodzki
Udostępnij:
Zarząd województwa łódzkiego zdecydował, że Fabryka Biznesu, inwestor Centrum Handlowo - Rozrywkowego Sukcesja, ma zwrócić część unijnej dotacji. Fabryka Biznesu uważa tę decyzję za "bezpodstawną".

Sukcesję otwarto we wrześniu 2015 r. w miejscu dawnej, wybudowanej w 1894 r. przędzalni bawełny Juliusza Albrechta i Józefa Gampego, w której po II wojnie światowej mieściły się Zakłady Przemysłu Bawełnianego Maltex. Dzisiejsze centrum to jednak zupełnie nowy budynek. Projekt pod nazwą „Rewitalizacja obiektów pofabrycznych na Centrum biznesowo – handlowo – rozrywkowe SUKCESJA – etap I” złożony przez Fabrykę Biznesu uzyskał ponad 8 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

W czerwcu 2018 r. zarząd województwa łódzkiego, wówczas tworzony przez PO i PSL, zlecił urzędnikom marszałkowskim kontrolę trwałości projektu.

"(...) ustalono, że beneficjent w poszczególnych latach okresu trwałości projektu nie osiągnął wskaźnika rezultatu zapisanego w umowie, jako „Liczba nowych przedsiębiorstw zlokalizowanych na zrewitalizowanych obszarach” na poziomie zakładanym we wniosku o dofinansowanie projektu. Beneficjent nie utrzymał ww. wskaźnika rezultatu: w pierwszym roku okresu trwałości w wysokości 19,23 proc., natomiast w drugim roku okresu trwałości w wysokości 8,46 proc" - odpowiadają na nasze pytania urzędnicy wydziału informacji i komunikacji społecznej urzędu marszałkowskiego.

Innymi słowy, w centrum pojawiło się mniej najemców, niż zakładał wniosek, a niższe rezultaty oznaczają zaś uszczuplenie dotacji, czyli zwrot jej części. Chodzi o sumę 738 tys. 479 zł wraz z odsetkami. Jako że Fabryka Biznesu nie akceptuje wyników kontroli, zarząd województwa łódzkiego, teraz złożony już z polityków PiS, wydał w lipcu 2019 r. "decyzję administracyjną w sprawie zobowiązania do zwrotu należności".

Co na to Fabryka Biznesu? Oświadczenie spółki przeczytasz w galerii zdjęć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosścć
2019-07-25T13:03:52 02:00, Gość:

bardzo dobra decyzja....bat na bezpodstawne wykorzystanie dotacji...brawo. To teraz w UML maja gorąco...oj goraco.

2019-07-25T14:48:36 02:00, Gość:

Może jak będą chciały organy kontrolne to poszukają inne inwestycje w Łodzi z dotacjami np. czy dopłacano do budowy hoteli i innych obiektów w Łodzi.

2019-07-25T15:28:25 02:00, łoj-oj:

Był budowany hotel w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej /Radwańska czy też dostał dotację?

Czy tej inwestycji nie powinny sprawdzić odpowiednie organy kontrolne nie w Łodzi, a w Polsce, jeżeli takie są?

G
Gość
A który to marszałek podpisywał i był odpowiedzialny za środki unijne wydane na sukcesji teraz wielki prezio od śmieci za dupę go i do pierdla
L
Ldz
Pisowskie chamy
B
Burdelik
2019-07-25T16:38:19 02:00, konserwator:

cegiełkę do tego wałka dołożyło też nasze kochane miasto budując im skrzyżowanie...oczywiście miała to być cała nowa ulica łącząca al.Politechniki w Wólczańską wzdłuż hali sportowej...ulicy nikt nigdy nie zobaczył a wyjazd z Sukcesji ma piękne skrzyżowanie za grubą kasę z miejskiego budżetu!

https://www.facebook.com/pg/BogataLodzpozdrawiabiednegoinwestoraSukcesji/posts/

Dalej wybierajcie koryto wałow,ciemnoto łódzka!

k
konserwator
cegiełkę do tego wałka dołożyło też nasze kochane miasto budując im skrzyżowanie...oczywiście miała to być cała nowa ulica łącząca al.Politechniki w Wólczańską wzdłuż hali sportowej...ulicy nikt nigdy nie zobaczył a wyjazd z Sukcesji ma piękne skrzyżowanie za grubą kasę z miejskiego budżetu!

https://www.facebook.com/pg/BogataLodzpozdrawiabiednegoinwestoraSukcesji/posts/
k
konserwator
niech jeszcze pokażą tą zrewitalizowaną przędzalnię bawełny Juliusza Albrechta i Józefa Gampego! Widział ją ktoś???

to jest idealny przykład jak rozdawano kasę za poprzedniej koalicji w sejmiku.
L
Leje na hehe
Dobry przekręt !Jaka rewitalizacja skoro wszystko wyburzono i jeszcze wzięto pieniądze!Gonic dziadów niech zwracają!!!
ł
łoj-oj
2019-07-25T13:03:52 02:00, Gość:

bardzo dobra decyzja....bat na bezpodstawne wykorzystanie dotacji...brawo. To teraz w UML maja gorąco...oj goraco.

2019-07-25T14:48:36 02:00, Gość:

Może jak będą chciały organy kontrolne to poszukają inne inwestycje w Łodzi z dotacjami np. czy dopłacano do budowy hoteli i innych obiektów w Łodzi.

Był budowany hotel w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej /Radwańska czy też dostał dotację?

I
Iwo
Przede wszystkim by była Rewitalizacja OBIEKTÓW POFABRYCZNYCH, to te obiekty m muszą istnieć. A gdy składano wniosek o dofinansowanie, to dawno nie było Maltexu. Ktoś powinien też odpowiedzieć za niezweryfikowanie prawdziwości złożonego wniosku. Chyba, że uznano jakąs budkę na zapleczu za obiekt pofabryczny.
Ł
Łodzianin
Kolejny numer to Łódzki Tramwaj Regionalny. Kasa wzięta na połączenie Łodzi, Pabianic i Ozorkowa, a linia tylko w Łodzi. dziwne, że media o tym jeszcze głośno nie trąbią.
p
podatnik
Toż to wał na kilometr. Pan A. doskonale o tym wiedział. Widać miał dobry parasol ochronny.
G
Gość
2019-07-25T13:03:52 02:00, Gość:

bardzo dobra decyzja....bat na bezpodstawne wykorzystanie dotacji...brawo. To teraz w UML maja gorąco...oj goraco.

Może jak będą chciały organy kontrolne to poszukają inne inwestycje w Łodzi z dotacjami np. czy dopłacano do budowy hoteli i innych obiektów w Łodzi.

G
Gość
2019-07-25T13:03:52 02:00, Gość:

bardzo dobra decyzja....bat na bezpodstawne wykorzystanie dotacji...brawo. To teraz w UML maja gorąco...oj goraco.

Zgadzam się w 100%!!!

M
Makowa
Mam nadzieję, że przyczyni się to do przemyślanych decyzji w zakresie finansowania wybujałych inwestycji. Trzeba niestety myśleć zanim zaplanuje się kolejny tego rodzaju kompleks (zresztą inne inwestycje też). Żadne powstające centrum handlowe w Łodzi nie ma żadnych szans, bo jest Manufaktura :))) Jedyny sensownie położony kompleks, do którego jest jeszcze jako taki dojazd i DUŻO PARKINGÓW na które łatwo wjechać. Zwracać, zwracać, zwracać!! Za głupotę się płaci i tyle w temacie:)))))
g
gosc
Szok ,jaka to rewitalizacja
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie