MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd województwa łódzkiego chce, by inwestor Centrum Handlowo - Rozrywkowego "Sukcesja" zwrócił część unijnej dotacji.

Marcin Darda
Marcin Darda
Sukcesję otwarto we wrześniu 2015 r.
Sukcesję otwarto we wrześniu 2015 r. Dziennik Lodzki
Zarząd województwa łódzkiego zdecydował, że Fabryka Biznesu, inwestor Centrum Handlowo - Rozrywkowego Sukcesja, ma zwrócić część unijnej dotacji. Fabryka Biznesu uważa tę decyzję za "bezpodstawną".

Sukcesję otwarto we wrześniu 2015 r. w miejscu dawnej, wybudowanej w 1894 r. przędzalni bawełny Juliusza Albrechta i Józefa Gampego, w której po II wojnie światowej mieściły się Zakłady Przemysłu Bawełnianego Maltex. Dzisiejsze centrum to jednak zupełnie nowy budynek. Projekt pod nazwą „Rewitalizacja obiektów pofabrycznych na Centrum biznesowo – handlowo – rozrywkowe SUKCESJA – etap I” złożony przez Fabrykę Biznesu uzyskał ponad 8 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

W czerwcu 2018 r. zarząd województwa łódzkiego, wówczas tworzony przez PO i PSL, zlecił urzędnikom marszałkowskim kontrolę trwałości projektu.

"(...) ustalono, że beneficjent w poszczególnych latach okresu trwałości projektu nie osiągnął wskaźnika rezultatu zapisanego w umowie, jako „Liczba nowych przedsiębiorstw zlokalizowanych na zrewitalizowanych obszarach” na poziomie zakładanym we wniosku o dofinansowanie projektu. Beneficjent nie utrzymał ww. wskaźnika rezultatu: w pierwszym roku okresu trwałości w wysokości 19,23 proc., natomiast w drugim roku okresu trwałości w wysokości 8,46 proc" - odpowiadają na nasze pytania urzędnicy wydziału informacji i komunikacji społecznej urzędu marszałkowskiego.

Innymi słowy, w centrum pojawiło się mniej najemców, niż zakładał wniosek, a niższe rezultaty oznaczają zaś uszczuplenie dotacji, czyli zwrot jej części. Chodzi o sumę 738 tys. 479 zł wraz z odsetkami. Jako że Fabryka Biznesu nie akceptuje wyników kontroli, zarząd województwa łódzkiego, teraz złożony już z polityków PiS, wydał w lipcu 2019 r. "decyzję administracyjną w sprawie zobowiązania do zwrotu należności".

Co na to Fabryka Biznesu? Oświadczenie spółki przeczytasz w galerii zdjęć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki