Zielone Expo dla Łodzi. Łódź wygrała i zorganizuje EXPO Horticultural w 2024 roku

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
Udostępnij:
Zgromadzenie Ogólne AIPH przyznało Łodzi prawa do organizacji Expo Horticultural w 2024 roku.

W środę (21 marca) rano do Łodzi dotarła wspaniała wiadomość. Miasto zostało wybrane na organizatora tzw. zielonego Expo. Zgromadzenie Ogólne AIPH przyznało Łodzi prawa do organizacji Expo Horticultural w 2024 roku.

- Szanowni Państwo, obiecałam i dotrzymałam słowa. Mamy EXPO dla Łodzi - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

CZYTAJ TEŻ: Zielone Expo dla Łodzi. Łódź wygrała i zorganizuje EXPO Horticultural w 2024 roku

Gdy miasto przegrało minimalnie walkę o organizację Expo w 2022 roku, władze Łodzi zapowiedziały walkę o zielone Expo. W lutym na sesji rady miejskiej przeznaczono pieniądze na na aplikację Łodzi o Expo 2024. Organizator wystaw Horticultural Expo oczekuje 150 tys. euro, ale po wystawie zwrócił 100 tys. euro. Pieniądze wpłacone na konto organizatora są gwarancją, że gospodarz Expo prawidłowo zrealizuje wystawę.

Wystawa Horticultural Expo, czyli tzw. Zielone Expo ma przyciągnąć do Łodzi przynajmniej 4 mln odwiedzających. Szacunki mówią, że dzienna liczba odwiedzin może sięgnąć nawet 30 tys. osób. Wystawa ma trwać około pięciu miesięcy. Pawilony wystawiennicze staną w Centralnym Parku Miejskim, który powstanie po rozbudowie i rewaloryzacji parków Baden-Powella i 3 Maja oraz okolic CKD. Łączna powierzchnia tego terenu ma 77,3 hektara. W innych częściach miasta również znajdą się przestrzenie wystawowe. Budynki wzniesione dla wystawców mają po wystawie służyć łodzianom jako kawiarnie, restauracje, czy oranżerie. Atrakcyjne tereny zieleni zostaną połączone szlakiem turystycznym okalającym miasto. Łódzka wystawa odbędzie się pod hasłem „Nature of the City - Natura miasta”.

Aby wystawa w 2024 roku mogła nosić markę Expo potrzebna jest zgoda BIE. Wcześniej potrzebna jest aprobata dla wystawy ze strony rządu. Władze Łodzi już kontaktowały się ze stroną rządową, ale oficjalnego stanowiska Rady Ministrów jeszcze nie ma. Na razie jest oficjalne poparcie dla Zielonego Expo ze strony Zarządu Województwa Łódzkiego.

- Rewitalizacja i zieleń miejska to dobra kombinacja. Wystawa będzie wyzwaniem dla funduszy unijnych i budżetów samorządów, które będą chciały dołożyć cegiełkę do rozwoju stolicy regionu i dla samego regionu - powiedział Witold Stępień, marszałek woj. łódzkiego.

Przeszkodą w organizacji Expo jest łódzka infrastruktura transportowa. Tłumy gości muszą sprawnie przemieszczać się po mieście i regionie. Na razie regon może pochwalić się tylko Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Konieczne są kolejne drogi, obwodnica Nowosolnej, parkingi park&ride i dojazd do terenów wystawowych dzięki przedłużeniu ul. Konstytucyjnej. Prezydent Łodzi zapowiedziała konsultacje w sprawie tej ostatniej inwestycji. Szacowany koszt samej wystawy to około 0,5 mld zł , bez wliczania kosztów inwestycji drogowych.

- Expo 2024 będzie trudne do wykonania. Budynki można szybko zrewitalizować lub zbudować, a rośliny rosną długo. Zostało nam już tylko kilka lat - dodała Hanna Zdanowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 138

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janek
Tej babie to już mózg do końca wóda wypaliła. Będą organizować expo za nasze pieniądze i przy okazji zniszczą dwa paki. Spi...j głupia franco.
Z
Zarzewiak
no naprawdę, miasto wreszcie uznało, że mamy park Baden-Powella, nie samosiejki? a Trasę Konstytucyjną - tak forsowaną przez ZDiT, w ramach rewitalizacji puszczą nad, czy pod (kolejny niby tunel) "nowym" parkiem?
m
maja
A czy wogóle ktos sie pytał nas Łodzian , czy chcemy wydawać nasze pieniądze na EXPo , którego nie chce żaden inny kraj .? Trzeba głosno o tym mówić, że to Expo to nie potrzebna strata kasy, której i tak nie ma w budżecie . Trzeba też głosno mówic o tym, że w hasłach lokalnej władzy z Piotrkowskiej 104 pn. " mamy to " i "zwycięstwo" odnośnie tego expo brak jest pełnej prawdy. Niech dodadzą do tych haseł jasno i wyraźnie , że mamy to, bo nikt inny tego nie chciał.
m
maja
HZ i Tomaszewski w pięknej czapeczce Kropiwnickiego. Ci, co tak nadaja na Kropę nie wiedzą, że była ona wiceprezydentem u Kropy ? ?? Hahahaha - propaganda siłą władzy.
u
ucka dzieucha
Nareszcie przestaną wycinać drzewa. Nie przestaną? To napiszemy do organizatorów Zielonego EXPO i zabiorą Łodzi tę imprezę.
x
xyz
Lepiej by było gdyby pani Zdanowska wpierw jako prezydent miasta posprzątała psie kupy , no chyba że to jest element zielonego expo to gratuluje
K
Kwiaty są piekne
A nie żadnym badylem! I o revuar!!
G
Gość
Zawsze tam gdzie rośnie Las muchomorow znajdzie się i borowik. Gdyby pani prezydent miała lepsze otoczenie roslyby same piękne rooźeee!!!?
O
Ogridniczka Zosia
W cieplarniach obejrzeć. Kolce majom światowe!
r
russel
jeszcze tylko parę miesięcy niszczenia Łodzi przez Partię Oszustów - byle do wyborów!!!a haneczka wbrew temu co mysli po skazaniu za przestępstwo i tak NIE będzie mogła pełnic funkcji prezydentki:)
z
zielony brud
Ale CO TAK WŁAŚCIWIE MAMY DO wyEXPOnowania??? chodzi o te chwasty wyrastające pomiędzy popękanymi płytami chodnikowymi i z dziur w jezdniach? Drzewa w ruinach fabryk i starych magazynów? A może rozdeptane trawniki zamienione na miejsca parkingowe, których w Łodzi bardzo brakuje? W pierwszej kampanii PHZ ja nie przypominam sobie mowy o zielonym EXPO tylko o parkingach wielopoziomowych. Żeby choć jeden zbudowała. A tu druga kadencja mija i gucio, polikwidowali wiele parkingów.
W
Wspolczucie
na podobnym poziomie to bedzie 70 tys a moze nawet 100 tys pojazdow wiecej ,co tylko pogorszy sytuacje,ktora i tak stoi w ulicznym korku
Ł
Łodzianin.
Dziwię się, że nie rozróżniasz walki kibiców z szacunkiem dla kobiet, tym bardziej właściwie dzieci. Może jako kibic idź teraz na mecz jakichś juniorów młodszych i ubliżaj 7-latkom. Szkoda, że kibice łódzcy tak się dają szczuć na siebie. Macie w sobie agresję uprawiajcie sporty walki i pokażcie, że coś umiecie, że potraficie coś osiągnąć, a nie pokazujcie odwagi typu 10 na 1, bądź ubliżając dzieciakom. Kieruję te słowa do kibiców obu nienawidzących się klubów. Czy waszym jedynym celem w życiu będzie wzajemne polowanie na siebie? Nie warto w życiu dążyć do czegoś sensownego?
p
podpis
ale budujcie dalej tej kibolskiej patologii kolejne stadiony
J
Jaro
Niciarniana zakorkowana od Radiostacji cały dzień. Jak dojechać na to Expo, gdzie parkingi. No chyba, że wytną pół parku. Tego Lem by nie wymyślił. Sci-fi przedwyborcze.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie