Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzybobranie w Łodzi. Mykolog Sebastian Piskorski radzi, gdzie zbierać grzyby w mieście

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Gdzie rosną grzyby? Jak zbierać grzyby? Rozmowa z mykologiem.
Gdzie rosną grzyby? Jak zbierać grzyby? Rozmowa z mykologiem. dziennikzachodni.pl/archiwum
W Lesie Łagiewnickim jesienią grzybiarzy widać prawie codziennie. Rozmowa z Sebastianem Piskorskim z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.

Grzybobranie 2022 w łódzkich lasach

Wraz z Zieloną Łodzią zabiera pan łodzian w weekendy na grzybobrania w łódzkich lasach. Rzeczywiście w Łodzi można znaleźć jadalne grzyby?
Tak, Łódź jest miastem, które posiada sporo terenów zielonych. Ma na przykład Las Łagiewnicki, jeden z największych w Europie położonych w mieście, czy las na osiedlu Brus. I jak najbardziej możemy w nich znaleźć wiele gatunków jadalnych grzybów: od poszukiwanych borowików szlachetnych, po wiele gatunków podgrzybków czy nawet koźlarzy.

Jakie tereny może pan polecić grzybiarzom?
Las Łagiewnicki. Jest największy w Łodzi pod względem powierzchni, ale ma też najbardziej różnorodny drzewostan. Rośnie tu sosna, buk i dąb, czyli gatunki drzew, które tworzą symbiozę z jadalnymi gatunkami grzybów, czyli tzw. mykoryzę. To właśnie pod nimi najczęściej szukamy grzybów. Trzeba jednak pamiętać, że na terenie tego lasu znajduje się rezerwat przyrody, w którym grzybów zbierać nie wolno.

Gdzie rosną grzyby?

Są jakieś konkretne miejsca w których są grzyby?
Różnych częściach Lasu Łagiewnickiego jest różny drzewostan. Bliżej ulicy Serwituty znajdziemy więcej sosen, więc w tej części lasu możemy spodziewać się podgrzybków brunatnych, zaś w centralnej części lasu spotkamy podgrzybki oprószone czy złotopore.

Możemy szukać poza lasami?
Mamy wiele parków, w których rosną drzewa mykoryzowe i grzyby jadalne. Kiedyś mieszkałem na Radogoszczu i podgrzybki znajdowałem prawie przed blokiem. Nie polecam jednak zbierania grzybów w centrum miasta, gdzie jest duże zanieczyszczenie. Grzyby mają bowiem tendencję do akumulowania metali ciężkich. Jednak w miejscach oddalonych od centrum, gdzie są zwarte kompleksy leśne np. w Łagiewnikach czy na Brusie stężenie zanieczyszczeń jest dużo mniejsze i jak najbardziej można tam grzyby zbierać.

Często spotyka pan w Łodzi grzybiarzy?
W Lesie Łagiewnickim jesienią widać ich prawie codziennie. Ludzie nie zawsze wybierają się do borów sosnowych leżących daleko za miastem, szukają też grzybów jadalnych w Łodzi.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki