Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie dla obronności | Trzeba ludziom pokazać, że wojsko to zawodowa przygoda

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Wojewoda Tobiasz Bocheński: - Ustawa o obronie ojczyzny jasno określiła, kto za co odpowiada w czasie wojny
Wojewoda Tobiasz Bocheński: - Ustawa o obronie ojczyzny jasno określiła, kto za co odpowiada w czasie wojny ŁUW
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński mówi o motywowaniu młodych ludzi do służby wojskowej i zadaniach wojewody podczas wojny i w czasie sytuacji kryzysowych

Mamy nową ustawę o obronie ojczyzny, która otwiera nowe możliwości wstąpienia do wojska, ale spotkałem się też z opinią, że potencjał zainteresowania i patriotyzmu został już wykorzystany przez obronę terytorialną. Zgodzi się pan z taką opinią?

Absolutnie nie. Wojska Obrony Terytorialnej na pewno wyczerpują zapał obywatelski, czyli tych wszystkich, którzy chcą normalnie pracować, a przy okazji służyć w obronie terytorialnej, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie obywatele służą w Gwardii Narodowej.

Jak zmotywować młodych ludzi do wstąpienia do wojska?

Myślę, że receptą na zwiększenie zainteresowania wstąpieniem do Wojska Polskiego jest przede wszystkim kwestia wizerunkowa, czyli pokazanie młodym ludziom, którzy chcieliby czasowo wstąpić do armii lub zostać zawodowymi żołnierzami, że jest to służba atrakcyjna, nowoczesna, miejsce, gdzie można w interesujący sposób ulokować swoje życie zawodowe. Że służba w wojsku ma w sobie coś z wielkiej przygody zawodowej. Oczywiście element cnoty obywatelskiej czy postawy patriotycznej też jest niezbędny. Trzeba pamiętać, że bycie żołnierzem to jednak zawód specyficzny, odmienny od wielu innych, niezwykle wymagający. W ostatecznym rozrachunku kładzie się przecież na szali własne życie i zdrowie, aby ratować resztę obywateli.

A zachęty finansowe?

Jak najbardziej. One również są bardzo ważne. Widzi to wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak, kiedy apeluje do patriotyzmu, ale jednocześnie podkreśla wagę do kwestii wynagrodzenia i i przywilejów dla żołnierzy.

W ustawie o obronie ojczyzny przed wojewodą staje cały szereg zadań związanych z obronnością. Co się zmieniło najbardziej w stosunku do dotychczasowych rozwiązań?

Najważniejsza jest duża jasność prawna, kto za co odpowiada. To ułatwia funkcjonowanie w trudnych sytuacjach. W czasie pokoju wojewoda przeprowadza kwalifikację wojskową, czyli opłaca wszystko to, co kojarzy się młodym ludziom ze stawiennictwem przed komisją lekarską i nadaniem kategorii wojskowej. Na czas wojny, której - mam nadzieję - nie będziemy musieli doświadczyć, mamy bardzo jasne rozgraniczenie zadań. Wtedy armia w zasadzie niemal w całości przejmuje kontrolę nad życiem publicznym, a rolą organów władzy publicznej, w tym wojewody, jest po pierwsze, nieutrudnianie działania wojsku i świadczenie wszelkiej pomocy. Z racji centralnego położenia naszego regionu, chodzi głównie o przemieszczanie transportów wojska i uzbrojenia. Skalę i wagę logistyki obrazują chociażby transporty wojskowe z pomocą dla Ukrainy, które przemieszczały się przez województwo łódzkie czy też sprzęt wojskowy i oddziały zmierzające na ćwiczenia. Drugim niezwykle ważnym zadaniem jest zabezpieczenie ludności cywilnej. W sytuacji kryzysu wojennego zadaniem wojewody jest zadbanie o wodę, żywność, bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich tych, którzy nie biorą udziału w działaniach wojennych, ale narażeni są na ich skutki.

Co oznacza ustawowe sformułowanie, że wojewoda kieruje realizacją przedsięwzięć związanych z podwyższaniem gotowości obronnej?

Mamy w województwie wiele różnego rodzaju służb i inspekcji, w tym policję i straż pożarną. W razie konieczności wojewoda nimi zarządza. W sytuacji wojny, gdybyśmy otrzymali od wojska zgłoszenie, że potrzebna jest linia okopów, moim zadaniem byłoby wydawanie skoordynowanych poleceń podległym mi służbom, aby takie zadanie wykonały, choć na co dzień zajmują się czym innym. To wiązałoby się nie tylko ze skierowaniem odpowiedniej liczby ludzi do takich prac i zabezpieczeniem sprzętu do ich wykonania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki