Marcin Górski, szef prawników w UMŁ walczy z handlarzami dopalaczy. Wcześniej na nich zarabiał

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
Mecenas Marcin Górski od 2012 r. szefuje prawnikom UMŁ
Mecenas Marcin Górski od 2012 r. szefuje prawnikom UMŁ Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Czy szef prawników w Urzędzie Miasta Łodzi wymyślił, jak handlarze dopalaczy mogą bezkarnie prowadzić firmy i unikać gigantycznych kar?

Czy szef prawników w Urzędzie Miasta Łodzi wymyślił, jak handlarze dopalaczami mogą bezkarnie prowadzić firmy i unikać gigantycznych kar? Wskazują na to słowa samego mecenasa, ale nie tylko...

Ostatnio w Łodzi jest niezwykle głośno o walce miasta z handlarzami dopalaczami. Niemal otwarcie mówi się o trzech głównych punktach sprzedaży tych śmiercionośnych środków. Nie jest tajemnicą, że dopalacze można kupić przy: Nawrot, Rzgowskiej i Rewolucji. Urząd Miasta Łodzi wypowiedział wojnę handlarzom dopalaczy. Czy na pewno może coś ugrać?

Czytaj:Walka z dopalaczami w Łodzi. Łódź pozwie właścicieli kamienic, w których są sklepy z używkami

Dokładnie takie samo pytanie zadała jedna z radnych PO w przerwie posiedzenie Rady Miasta Łodzi, które odbyło się 25 maja. Jednym z punktów obrad był problem handlu dopalaczami. Punkt ten był debatowany tuż po przerwie, ale właśnie w jej trakcie padło pytanie: „Czy oni mają tak dobry sposób działania, że nie da się ich usunąć z miasta?”

Przy ostatnich ławkach w dużej sali obrad UMŁ stały radne: Paulina Setnik, Urszula Niziołek-Janiak, Małgorzata Bartosiak, Elżbieta Bartczak, w pobliżu też byli Bartosz Domaszewicz i Joanna Budzińska. Na pytanie radnej bez wahania odpowiedział mec. Marcin Górski, dyrektor Wydziału Prawnego UMŁ. Znany mecenas skwitował dosadnie, że handlarze są nie do ruszenia: „Tak, ja system wymyślałem, dlatego jest taki dobry. To moi klienci byli.”

Łódzcy radni pamiętają rozmowę, jednak o szczegółach nie chcą już rozmawiać. Sam mecenas całą sytuację pamięta znacznie lepiej.

- Wtedy wydawało mi się, że to zwykły żart. Przecież to na pierwszy rzut oka jest nieprawdopodobne. Jeśli jednak po-twierdza się, że kancelaria mecenasa broniła handlarzy dopalaczy, to ciężko to komentować - mówi radna Urszula Niziołek--Janiak. Nasi rozmówcy wskazują, że mecenas często się przechwalał i nie zawsze miało to odniesienie do rzeczywistości. - Już wcześniej rozmawiałem z nim o dopalaczach. Istnieje spora szansa, że się przechwalał. To dobry prawnik, więc nie dziwię się, że ktoś, kto próbował robić biznes, korzystał z jego usług - mówi Bartosz Domaszewicz. Radna Paulina Setnik pozostawia sytuację bez komentarza, a Małgorzata Bartosiak wspomina: - Odebrałyśmy to jako kolejny „żenujący żart prowadzącego”.

Czytaj:Walka z dopalaczami w Łodzi. Remont chodnika przeciwko dopalaczom

Nawet policjanci i inspektorzy, którzy zajmują się ściganiem procederu dopalaczowego, przyznają, że tęga prawnicza głowa nad tym pracowała. Dlatego kary, choć dotkliwe, pozostają tylko na papierze. System został skonstruowany w ten sposób, że pan X zakłada firmę - a konkretnie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o niskim kapitale początkowym (wystarczy 5 tys. zł) - np. w Pabianicach i otwiera tam sklep. Punkt sprzedaży dopalaczy działa do wpadki. Wtedy sanepid wszczyna postępowanie administracyjne, a pan X nie czekając na jego zakończenie zamyka spółkę i... otwiera kolejną ze zmienioną nazwą, ale w tym samym miejscu.

Dla klientów się nic nie zmienia, za to prawnie - wszystko. Postępowanie toczy się w sprawie starej spółki, więc nawet jeśli dochodzi do decyzji administracyjnej, która nakłada karę na spółkę, to nie ma kto jej zapłacić, bo firma już nie istnieje. „Przedsiębiorcy” można zarekwirować co najwyżej kapitał początkowy, czyli... 5 tys. zł

Wojna z dopalaczami w Pabianicach. Wulgarne napisy na sklepie, ekran i karawan

Postanowiliśmy przyjrzeć się faktom. Z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pabianicach pozyskaliśmy kopie prawomocnych decyzji administracyjnych, na podstawie których nałożono kary na działające w mieście spółki handlujące dopalaczami. Nie było problemu z potwierdzeniem w Krajowym Rejestrze Sądowym tego, która firma zastąpiła którą. Wystarczyło znać nazwy firm działających pod konkretnymi adresami.

Pracownicy sanepidu w kilku województwach pamiętają, że początkowo od 2009 r. firmy te reprezentował mec. Marcin Górski, a niemal w każdej z powiatowych stacji firmy dopalaczowe broniła kancelaria, której współwłaścicielem jest Górski. Później w imieniu kancelarii występował inny prawnik, który kończył postępowania, w których sanepidy nakładały kary.

- W kilku przypadkach wydanych prawomocnych decyzji w latach 2013 - 2015 firmy handlujące dopalaczami reprezentowała kancelaria mecenasa Górskiego - mówi Małgorzata Sumińska, szefowa sanepidu w Pabianicach.

Łódź walczy z dopalaczami. Miasto złożyło pozew przeciwko właścicielowi kamienicy przy Nawrot

Kary przekraczają 300 tys. zł, ale dopalaczowe spółki zapłaciły niespełna 5 proc. tej kwoty. Co ciekawe, firmy ukarane w Pabianicach i ich „następcy” działali też we Wrocławiu i innych miastach. Obecnie dwa działające w Łodzi sklepy „wywodzą się” z ukaranych wcześniej firm.

Pracownicy wrocławskiego sanepidu potwierdzają, że kancelaria Górskiego broniła firm handlujących dopalaczami na Dolnym Śląsku.

Oświadczenie mecenasa

Rozmowa oczywiście miała charakter nieoficjalny. Moja odpowiedź była w konwencji żartu. Nie przeczę, że przed zatrudnieniem w UMŁ zajmowałem się m.in. doradztwem i reprezentacją prawną w sprawach dotyczących tzw. środków zastępczych. Odkąd pracuję w UMŁ, nie prowadzę takich spraw, nie jestem zresztą od tego czasu czynnym adwokatem. Nie mam i nie miałem jakiegokolwiek konfliktu interesów. Istotnie, zajmowałem się różną tematyką prawną w ramach działalności prowadzonej poza UMŁ - od tego jest prawnik. Mam pewną wiedzę, która wynika z doświadczenia zawodowego i znajomości tematyki prawnej, także w zakresie środków zastępczych, czego nie kryję i nigdy nie kryłem - mówi mec. Marcin Górski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 60

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Asasasasa
Zdanowska nie ma kontroli nad niczym. Jej wice prezydenci robią wszystko! A ona tylko się uplastycznia!!!
123
Nie kombinuj. Handel dopalaczami nie był wtedy przestępstwem. Teraz też zresztą nie jest, a handlarzy sądzą z paragrafu o sprowadzeniu zagrożenia dla życia i zdrowia, który równie dobrze pasuje do monopolowego i kiosku z fajkami.
e
eljot
Walka z dopalaczami w tej chwili jest bezskuteczna. Należy zmienić optykę i metody walki. To nie MSWiA, a właściwie Policja , oraz Ministerstwo Sprawiedliwości ma walczyć z tym zjawiskiem. Należałoby zaangażować Ministerstwo Finansów. Odpowiednie organy powinny mieć możliwość nakładania specjalnego podatku na tak zwane np. materiały kolekcjonerskie czy kulki zapachowe itp. Odpowiedni organ określa, że są to dopalacze, a urząd skarbowy nakłada taki podatek, że handel takimi substancjami staje się nieopłacalny. Obrót takimi materiałami musi być rejestrowany kasą fiskalną, bez względu na obroty i długość działalności takiej firmy. Nie jestem specjalistą od prawa podatkowego, ale nawet Amerykanie nie silili się zbytnio i osadzili Al. Capone za przestępstwa podatkowe. Minister Finansów pewnie może opracować prawo, które pozwoli skutecznie nękać handlarzy "śmiercią".
P
PRINS
Jak czytam to wszystko to nie mogę się powstrzymać żeby czegoś nie napisać. Skąd tyle nienawiści w Tobie że wypisujesz takie komentarze. Powinieneś się wstydzić Leonie za to co piszesz. Inteligentni ludzie nie życzą ludziom śmierci nawet jak im się w życiu nie ułożyło. Radzę zmienić podejście i zacząć po prostu radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych i wyciągać z wszystkich niepowodzeń jakąś naukę a nie ubliżać na forum i straszyć. Szkoda że żyjemy w tak niebezpiecznych czasach gdy ludzie są popsuci, agresywni i ciągle tylko niezadowoleni. Chciałabym doczekać się normalnych czasów kiedy człowiek człowiekowi nie jest wilkiem. Pozdrawiam Pana Marcina pomimo, że ja w pierwszym terminie z prawa unii europejskiej miałam 2 ale ja jakoś do niego akurat pretensji o to nie mogę mieć i dlatego nie mogę zrozumieć tych tu ludzi co takie idiotyzmy tu wypisują.
U
Urz
nic nie zrozumiałam z tego co Pani napisała. jako jaki przedstawiciel występuję? dalszą część taktownie przemilczę :)
f
fan propagandy
rolą adwokata jest bronienie przestępców, którzy już popełnili przestępstwo, a nie pomaganie im w popełnianiu przestępstw - pomoc przy popełnianiu przestępstwa to zależnie od okoliczności - pomocnictwo, współsprawstwo, być może sprawstwo kierownicze lub - co do ukrywania przestępstwa - to poplecznictwo lub przestępstwo mataczenia - wszystkie te sytuacje podlegają ściganiu karnemu.
k
koń rafał
rolą adwokata jest bronienie przestępców, którzy już popełnili przestępstwo, a nie pomaganie im w popełnianiu przestępstw - pomoc przy popełnianiu przestępstwa to zależnie od okoliczności - pomocnictwo, współsprawstwo, być może sprawstwo kierownicze lub - co do ukrywania przestępstwa - to poplecznictwo lub przestępstwo mataczenia - wszystkie te sytuacje podlegają ściganiu karnemu.
J
January
że nie można być dobrym w swoim zawodzie i jednocześnie etycznym?

Poza tym je też nie widzę nic złego, żeby pan mecenas dużo zarabiał.
Albo w urzędzie,
albo w kancelarii.
S
Sancewicz
chyba jednak cos sie Pani pomylilo Pani urzedniczko, proponuje zweryfikowac pisanie bo nie wystepuje Pani jako Ania Kowalska tylko mój przedstawiciel w urzedzie. a moze cos z Wam sie porobiło? byc dobrym to jedno a miec konflikt interesow to drugie. choc prawde mowiac ja zlecilabym p. Gorkiemu "rozbrojenie" dopalaczy przed odejsciem, wlasciwie jako jego warunek. szacunek
E
Edyta Sancewicz
adwokat to trudny zawod, bez watpienia cienka linia etyki kazdego dnia ale: jak sie wspólpracuje z gangsterami to pózniej nie idzie sie do samorzadu prosze Pana, konflikt interesów nieunikniony, kwestia czasu, mam nadzieje, ze postapi Pan slusznie bo wiarygodnosc to raczej juz poszla
precz.
U
Urzędniczka
Nie mylę -podaje przykład. A prawnikowi przede wszystkim płacę za skuteczność. Co mi po wzorze wszelkich cnot i moralności który przegra większość spraw? jezeli ktoś jest dobry to nie widzę w tym nic złego żeby dużo zarabiał. Kancelarie prawne zarabiają na klientach a nie na uchodzeniu za szkółki niedzielne.
J
January
i nie myl obrońców z urzędu - z prawnikami, którzy za grubą kasę pomagają przestępcom ominąć prawo i uniknąć kary.
Poza tym u urzędnika na takim stanowisko liczyć się powinna nie tylko znajomość paragrafów, ale także etyka.
n
no i co teraz?
mam nadzieje, ze ktos wyrzuci z pracy tego "mecenasa"
U
Urzędniczka
Mec.Górski jest wybitnym prawnikiem z ogromnym dorobkiem naukowym jak i bogatą praktyką. Czy wszyscy uważają, ze dobry prawnik zajmuje sie sprawami rozwodowymi i wysyłaniem przedsądowych wezwań do zapłaty? Otóż nie - dobrzy prawnicy zajmują się ciężkimi często beznadziejnymi sprawami po to by udowodnić swoje umiejętności. Takie sprawy pokazują ze prawnik poradzi sobie w każdej sytuacji. Przypominam, że czasami obrońcy z urzędu bronią pedofili i gwałcicieli - czy powinien ich czekać za to pręgież. Biorąc pod uwagę ogrom zadań wykonywanych przez UMŁ potrzebny jest tam sprawny doświadczony i działający nieszablonowo prawnik. Ale lepiej wylewać hejty;)
U
Urzędniczka
Mec.Górski jest wybitnym prawnikiem z ogromnym dorobkiem naukowym jak i bogatą praktyką. Czy wszyscy uważają, ze dobry prawnik zajmuje sie sprawami rozwodowymi i wysyłaniem przedsądowych wezwań do zapłaty? Otóż nie - dobrzy prawnicy zajmują się ciężkimi często beznadziejnymi sprawami po to by udowodnić swoje umiejętności. Takie sprawy pokazują ze prawnik poradzi sobie w każdej sytuacji. Przypominam, że czasami obrońcy z urzędu bronią pedofili i gwałcicieli - czy powinien ich czekać za to pręgież. Biorąc pod uwagę ogrom zadań wykonywanych przez UMŁ potrzebny jest tam sprawny doświadczony i działający nieszablonowo prawnik. Ale lepiej wylewać hejty;)
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie