Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Marek Bieńczyk z łódzką Nagrodą Literacką im. Juliana Tuwima

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Marek Bieńczyk podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w Monopolis
Marek Bieńczyk podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w Monopolis Krzysztof Szymczak
Marek Bieńczyk został laureatem tegorocznej łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Pisarz otrzymał statuetkę oraz czek na 50 tys. złotych podczas gali, która odbyła się w Monopolis.

Marek Bieńczyk to wyborny pisarz, laureat nagrody Nike, tłumacz z języka francuskiego Ciorana czy Kundery, eseista, historyk literatury, pasjonat enologii, pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima przyznawana jest przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi za całokształt twórczości. Jury w tym roku, oprócz Marka Bieńczyka, nominowało do łódzkiej nagrody Julię Fiedorczuk i Dorotę Masłowską. Jak podkreślali organizatorzy w czasie gali (która jednocześnie wieńczyła XVII edycję Festiwalu Puls Literatury), wszyscy oni zapewnili już sobie miejsce w historii literatury, niezależnie od przyszłych osiągnięć, a uzasadniając ostateczny wybór jurorzy sięgnęli po słowa patrona nagrody - Juliana Tuwima.

„Tworząc nie wyprowadzam nigdy z tematów programowych wniosków. Ból, krzywda i nędza ludzka będą zawsze we mnie budzić najgłębsze porywy. Czy to pisząc o biednym urzędniczku, czy o garbusie, czy o starej pannie wychodzę z porywów wszechludzkich” - te słowa Juliana Tuwima, bardzo dobrze oddają istotę wielkości tegorocznego laureata, podkreślali jurorzy w laudacji.

Marek Bieńczyk podczas gali w Łodzi nie krył zadowolenia.

- Zdziwienie. To była moja pierwsza reakcja na wiadomość o nominacji - powiedział. - Ale potem kolejne myśli, takie trochę magiczne: tyle razy przyjeżdżałem do Łodzi na spotkania literackie niemalże od pierwszej mojej książki. Tak jakby Łódź mnie przywoływała. Wybrano nie łodzianina, ale to miasto jest mi szczególnie bliskie.

Marek Bieńczyk jest autorem powieści „Terminal”, „Tworki”, książek eseistycznych „Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty”, „Oczy Dürera. O melancholii romantycznej”, „Przezroczystość”, „Książka twarzy” (za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike), „Jabłko Olgi, stopy Dawida”, „Kontener”. Wydał też dwie antologie „Katastrofy i wypadki w czasach romantycznych” i „Krzywo jedzie, kto ucieka. Ucieczki w czasach romantycznych” oraz teksty poświęcone kulturowej roli wina zebrane w tomie „Wszystkie kroniki wina”. Tłumaczył na polski m.in. dzieła Milana Kundery, Emila Ciorana, Rolanda Barthesa.

Galę wręczenia nagrody w Scenie Monopolis uatrakcyjnił koncert Skubasa. Wydarzenie podsumowało siedemnasty festiwal Puls Literatury. Pod hasłem przewodnim „Na skraju utopii” przez dziesięć dni odbyło się ponad czterdzieści wydarzeń, w tym spotkań autorskich i premier książkowych z udziałem takich gości, jak: Małgorzata Rejmer, Joanna Kuciel-Frydryszak, Izabela Morska, Jakub Żulczyk, Jerzy Jarniewicz, Małgorzata Lebda czy Andrzej Muszyński.

W ramach festiwalu rozstrzygnięte zostały również konkursy literackie, w tym Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Ziemowita Skibińskiego, konkurs krytycznoliteracki, Konkurs Poetycki im. Zbigniewa Dominiaka, Ogólnopolski Konkurs na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego, Turniej Jednego Wiersza „O Czekan Jacka Bierezina” oraz Konkurs Poetycki im. Jacka Bierezina, którego laureatką została Joanna Paula Oklińska.

Organizatorami Festiwalu Puls Literatury są Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima przyznano z dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi. W jury decydującym o nagrodzie zasiedli: Anna Marchewka (przewodnicząca), Paulina Frankiewicz, Barbara Piegdoń-Adamczyk, Michał Tabaczyński i Grzegorz Wysocki.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki