MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz ten objaw na języku? Lepiej nie pij już kawy. Lekarz na TikToku tłumaczy o czym świadczy wygląd języka

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki aromatycznej i pobudzającej kawy? Pijesz małą czarną, żeby się obudzić rano i ułatwić koncentrację w ciągu dnia? Jak udowodniło wiele badań naukowych kawa jest zdrowa, jednak nie dla każdego. Dr Anis Khalaf na TikToku wskazuje konkretny objaw widoczny na języku, który świadczy o tym, że nie powinieneś pić kawy.

Masz to na języku? Nie pij już więcej kawy

Kawa pobudza, poprawia koncentrację i pamięć, usprawnia myślenie, dodaje energii. Zawiera też przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i dzięki temu kawa odmładza nasz organizm. Jednak zbyt duża ilość kofeiny zawartej w kawie może prowadzić do kołatania serca, nerwowości czy zbytniego odwodnienia.

Taki wygląd języka świadczy o zaburzeniach równowagi w organizmie.
Taki wygląd języka świadczy o zaburzeniach równowagi w organizmie. mrsiraphol, freepik.com

Dr Anis Khalaf w filmiku opublikowanym na TikToku wskazuje na jeden konkretny objaw widoczny na języku, który świadczy o tym, że nie powinieneś pić kawy. Powołuje się przy tym na praktyki tradycyjnej medycyny chińskiej.

Jeśli masz dużo pęknięć na języku i gruby, żółty nalot, prawdopodobnie nie powinieneś pić kawy – mówi dr Khalaf w nagraniu.

Według dr Khalafa objaw ten świadczy o „zaburzeniach równowagi w organizmie”, które kawa może nasilić. W medycynie chińskiej określane są one jako „niedobór yin”.

Jest to niedobór yin związany z ciepłem i nawodnieniem, co w zasadzie oznacza niedobór płynów lub zimna, gdy ciepło przejmuje kontrolę.

Nalot na języku nie tylko od picia kawy

Jeśli niewiele ci to mówi to dr Lawrence Cunningham, lekarz pierwszego kontaktu wyjaśnia, że „niedobór yin” i brak równowagi z tym związanej oznacza niedobory żywieniowe spowodowane nieodpowiednim odżywianiem i nie dostarczaniem niezbędnych składników odżywczych. Takie niedobory prowadzą do odczuwania niepokoju, zaburzeń pracy serca i wielu innych nieprzyjemnych objawów.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​gruby, żółty nalot na języku zazwyczaj wskazuje na brak równowagi w układzie trawiennym organizmu, a nie na specyficzną niechęć do kawy. Nalot na języku można przypisać szeregowi czynników, takich jak zła higiena jamy ustnej, odwodnienie lub obecność bakterii i drożdży. Chociaż sama kawa nie jest zwykle bezpośrednią przyczyną, może zaostrzyć warunki, które prowadzą do powstania takiej powłoki – stwierdził dr Lawrence Cunningham.

Jak podkreśla specjalista kwaśny odczyn kawy może zmieniać równowagę pH w jamie ustne. Tak zaburzona równowaga może prowadzić do namnażania się bakterii i drożdży, co często jest widoczne właśnie w postaci żółtego nalotu na języku i błonie śluzowej. Kawa nasila więc objawy niedoborów, a charakterystyczny nalot czy bruzdy na języku świadczą o odwodnieniu, a także niewłaściwym odżywianiu i higienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki