MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz czterdziestolatek...SEP

Redakcja
Pracowali społecznie, kiedy rozpoczęła się budowa Elektrowni Bełchatów, pomagali mieszkańcom, organizowali i nadzorowali prowadzenie prac elektrycznych dla wielu obiektów rozwijającego się miasta. Stowarzyszenie Elektryków Polskich działający przy bełchatowskiej elektrowni świętuje w tym roku 40 urodziny.

Rozpoczęcie w 1975 roku budowy największej w tamtym czasie na świecie elektrowni opalanej węglem brunatnym spowodowało, że do Bełchatowa z całej Polski zaczęli przybywać specjaliści z branży energetycznej. Kiedy ważyły się losy i kształt przyszłej Elektrowni Bełchatów, jej wielkość, rozwiązania techniczne, wybór maszyn i urządzeń, doświadczenie i odważne decyzje podejmowane przez elektryków i energetyków były bardzo potrzebne. Tak narodziło się Stowarzyszenie Elektryków Polskich przy Elektrowni Bełchatów, które swoją działalność rozpoczęło 5 lipca 1975 roku.

Od początku istnienia, koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich musiało sprostać nie lada wyzwaniom. W Bełchatowie po raz pierwszy bowiem zdecydowano się wybudować bloki o mocy 360 MW. Do rozpatrzenia była także kwestia, czy wybudowane zostaną dwie elektrownie po sześć bloków czy jedna składająca się z dwunastu bloków.

To właśnie członkowie Stowarzyszenia Elektryków Polskich społecznie opracowali dokumentację projektową, organizowali i nadzorowali prowadzone na placu budowy prace elektryczne na zlecenie rozwijającego się zakładu, miasta i wykonawców budowlano-montażowych.

Dzięki uruchomieniu własnego klubu, Stowarzyszenie Elektryków Polskich od 1977 roku mogło rozwijać działalność naukowo-techniczną. Odbywały się regularne spotkania pracowników inżynieryjno-technicznych, wykłady i wymiana doświadczeń, które wpływały na przebieg budowy elektrowni. Koło organizowało także wiele konferencji naukowych, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wspierano studentów, organizowano szkolenia, a także wyjazdy techniczne.

Wachlarz działań koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich jest szeroki. Organizuje m.in. kursy dla osób ubiegających się o uprawienia prowadzenia dozoru oraz dla wykonujących prace na urządzeniach energetycznych. Członkowie stowarzyszenia nawiązali także współpracę z zagranicznymi organizacjami inżynieryjnymi.

Przytoczone działania składają się na pokaźny dorobek SEP-u na przestrzeni czterdziestu lat. Najlepszym dowodem prężnej działalności koła jest zdobyty 24 razy tytuł "Najlepszego Koła SEP".

Jubilatowi życzymy wielu, równie owocnych, lat!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki