Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK: remonty oraz przebudowy komisariatów i komend mogły prowadzić do łamania prawa

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod/ archiwum Polska Press
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się inwestycjom związanym z budową i modernizacją komisariatów policji. Ocena jest bardzo krytyczna.

Program standaryzacji komend i komisariatów policji został przygotowany nierzetelnie, jego realizacja mogła prowadzić do naruszeń prawa, a koszty są zbyt wysokie - oceniła NIK. Izba podkreśla, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pod rządami PO-PSL wdrożyło program bez konsultacji z jednostkami policji.

Głównymi celami programu miały być poprawa warunków obsługi obywateli oraz warunków pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych w komendach i komisariatach. Inwestycje i remonty prowadzono według koncepcji, opracowanej przez jedną z łódzkich pracowni architektonicznych, która wygrała konkurs rozpisany w 2013 r.

W województwie łódzkim zrealizowano sporo dużych inwestycji w ramach rządowego programu. Jedną z nich była budowa komendy w Opocznie (nakłady na roboty budowlane - 13,7 mln zł).

Czytaj:NIK oficjalnie potwierdza: w łódzkim oddziale GDDKiA źle się działo

W tym roku ma się zakończyć budowa nowej komendy w Poddębicach, I Komisariatu Policji w Łodzi i KMP w Łodzi. Na realizację tych zadań zaplanowano w sumie ponad 21 mln zł. Do tego dochodzą liczne przebudowy, rozbudowy i remonty istniejących obiektów policyjnych. W fazie przygotowań są kolejne inwestycje. Mają powstać nowe obiekty w Pajęcznie i Warcie, gdzie samorządy przekazały już niezbędne grunty.

NIK skontrolowała realizację programu w woj. lubelskim, ale wnioski wysuwa ogólne. W ocenie Izby, jednostki zobligowano do wdrożenia nowych rozwiązań, co narażało je na ponoszenie niepotrzebnych kosztów. Wątpliwości dotyczyły m.in. wielkości działek, funkcjonalności pomieszczeń, wyposażenia, materiałów budowlanych.

Czytaj:Właściciele stacji paliw okradają kierowców - raport NIK

NIK zwraca też uwagę, że nie wypracowano jednolitych standardów obsługi obywateli ani pracy dla mundurowych, które miały być efektem programu.

Stwierdzono również nieprawidłowości związane ze stosowaniem nowego logo i symbolu policji. Wdrażano je bowiem w budowanych i modernizowanych jednostkach, a w tych nieobjętych programem zostawiono stare. Stwarzało to ryzyko dezorientacji wśród obywateli.

Policja sygnalizowała MSW, że ścisłe trzymanie się założeń programu naraża jednostki na łamanie przepisów. Chodziło m.in. o potencjalne ograniczanie uczciwej konkurencji w przetargach, bo np. wymogi dotyczące materiałów budowlanych wskazywały na wybranych producentów.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 4- 10 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki