MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od czerwca więcej kobiet skorzysta z bezpłatnych badań prenatalnych! Zobacz, jakie to badania i komu przysługują

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Z bezpłatnych badań prenatalnych mogą skorzystać kobiety bez względu na to, ile lat miały zachodząc w ciążę. Wcześniej taka diagnostyka w ramach NFZ była dostępna dla pań od 35 roku życia.
Z bezpłatnych badań prenatalnych mogą skorzystać kobiety bez względu na to, ile lat miały zachodząc w ciążę. Wcześniej taka diagnostyka w ramach NFZ była dostępna dla pań od 35 roku życia. Fot. Piotr Krol/Polskapresse
Badania prenatalne są badaniami diagnostycznymi dziecka w życiu płodowym. Pozwalają na wczesne wykrycie u niego chorób lub wad, a leczenie niektórych z nich można rozpocząć już w życiu płodowym. Taka diagnostyka pozwala też przygotować dla mającego się narodzić malucha odpowiednią terapię po porodzie. Dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest rozpoznanie m.in.: zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa, zespołu Klinefeltera, fenyloketonurii, hemofilii, mukowiscydozy, wrodzonej łamliwości kości, rdzeniowego zaniku mięśni oraz dystrofii mięśniowej.

- Każda ciężarna, ze skierowaniem od ginekologa, może skorzystać z badań prenatalnych - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ. - W Łódzkiem badania prenatalne wykonywane są w 11 nowoczesnych poradniach.
Do 4 czerwca z programu badan prenatalnych w ramach NFZ mogły skorzystać kobiety w wieku powyżej 35 lat. Teraz ten wymóg zniesiono. Nie bez powodu. W Polsce systematycznie rośnie średni wiek kobiet rodzących. Późne ciąże to już 8–10% wszystkich ciąż. Wraz z wiekiem matki wzrasta wyraźnie ryzyko wystąpienia patologii płodu. Każda taka sytuacja wymaga więc diagnostyki, badań genetycznych. Część z wad lekarze mogą już rozpoznać w pierwszych miesiącach ciąży.

- Badania prenatalne umożliwiają wykrycie wad rozwojowych (np. wady serca, ośrodkowego układu nerwowego), genetycznych (np. zespołu Downa, Edwardsa, Patau), zaburzeń rozwoju płodu związanych z chorobą matki (cukrzyca ciężarnych), a także wad letalnych ( np. bezczaszkowiec) - podkreśla dr Tomasz Jarzębski z Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii ICZMP w Łodzi. - Najczęściej są to wady lub zaburzenia rozwoju, do których można się przygotować przed porodem, aby zapewnić optymalne postępowanie dla noworodka. O wiele rzadziej spotyka się ciężkie wady prowadzące do obumarcia płodu, śmierci po urodzeniu. Standard organizacyjny opieki okołoporodowej wymienia niezbędne badania i procedury, które powinna mieć wykonana kobieta w ciąży. Standard ten nakłada na lekarza ginekologa-położnika lub położną, obowiązek przekazania pacjentce informacji o możliwości wykonania badań w kierunku chorób uwarunkowanych genetycznie (czyli np. badania ultrasonograficznego oraz testu podwójnego, nazywanego potocznie testem PAPP-A.)

Te badania przysługują każdej ciężarnej
*nieinwazyjne, tj.: USG płodu wykonywane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 (+ 6dni);badania biochemiczne wykonywane w zależności od wieku ciąży - PAPP-A, free-β -hCG; AFP; Estriol;
* w przypadku konieczności pogłębionej diagnostyki: porada genetyczna, badanie cytogenetyczne, amniopunkcja, biopsja trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).
Skierowanie na badania wystawia lekarz prowadzący ciążę.

Badania prenatalne w Łódzkiem
Tu możesz się zbadać!
W Łódzkiem w 2023 r. zwiększyliśmy liczbę placówek, w których można skorzystać z badań prenatalnych z 7 do 11. Lista placówek: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne?&ow=5&specjalizacja=1245

Tyle kobiet zbadało się w Łódzkiem
W 2023 z badań skorzystało 5 291 kobiet, 3083 w grupie wiekowej poniżej 35 roku życia, a w grupie wiekowej powyżej 35 roku życia 2208 kobiet. Za badania prenatalne w Łódzkiem w 2023 roku fundusz zapłacił blisko 5,6 mln zł. W tym roku 2349 ciężarnych, odpowiednio 992 i 1 357. Za badania fundusz zapłacił nieco ponad 2 mln zł.

Jak często diagnozuje się wady wrodzone?
Wady wrodzone są przyczyną poronień, zgonów niemowląt i niepełnosprawności u dzieci. Diagnozuje się je u 2-4% żywo urodzonych noworodków, z czego około 30% ma podłoże genetyczne. Pozostałe wynikają m.in. z czynników środowiskowych, mieszanych lub o nieustalonej przyczynie. Część wad dzięki diagnostyce obrazowej i biochemicznej można rozpoznać we wczesnym okresie ciąży (I i II trymestr ciąży). Gdy lekarze podejrzewają wadę zlecają wykonanie testu biochemicznego i badania USG w celu oszacowania ryzyka wystąpienia aberracji chromosomalnej. Każdy przypadek stwierdzonej patologii wymaga weryfikacji za pomocą genetycznych badań.

Poradnik od NFZ
Poradnik dla rodziców!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od czerwca więcej kobiet skorzysta z bezpłatnych badań prenatalnych! Zobacz, jakie to badania i komu przysługują - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki