MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od czerwca więcej kobiet skorzysta z bezpłatnych badań prenatalnych! Zobacz, jakie to badania i komu przysługują

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Z bezpłatnych badań prenatalnych mogą skorzystać kobiety bez względu na to, ile lat miały zachodząc w ciążę. Wcześniej taka diagnostyka w ramach NFZ była dostępna dla pań od 35 roku życia.
Z bezpłatnych badań prenatalnych mogą skorzystać kobiety bez względu na to, ile lat miały zachodząc w ciążę. Wcześniej taka diagnostyka w ramach NFZ była dostępna dla pań od 35 roku życia. Fot. Piotr Krol/Polskapresse
Badania prenatalne są badaniami diagnostycznymi dziecka w życiu płodowym. Pozwalają na wczesne wykrycie u niego chorób lub wad, a leczenie niektórych z nich można rozpocząć już w życiu płodowym. Taka diagnostyka pozwala też przygotować dla mającego się narodzić malucha odpowiednią terapię po porodzie. Dzięki badaniom prenatalnym możliwe jest rozpoznanie m.in.: zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa, zespołu Klinefeltera, fenyloketonurii, hemofilii, mukowiscydozy, wrodzonej łamliwości kości, rdzeniowego zaniku mięśni oraz dystrofii mięśniowej.

- Każda ciężarna, ze skierowaniem od ginekologa, może skorzystać z badań prenatalnych - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ. - W Łódzkiem badania prenatalne wykonywane są w 11 nowoczesnych poradniach.
Do 4 czerwca z programu badan prenatalnych w ramach NFZ mogły skorzystać kobiety w wieku powyżej 35 lat. Teraz ten wymóg zniesiono. Nie bez powodu. W Polsce systematycznie rośnie średni wiek kobiet rodzących. Późne ciąże to już 8–10% wszystkich ciąż. Wraz z wiekiem matki wzrasta wyraźnie ryzyko wystąpienia patologii płodu. Każda taka sytuacja wymaga więc diagnostyki, badań genetycznych. Część z wad lekarze mogą już rozpoznać w pierwszych miesiącach ciąży.

- Badania prenatalne umożliwiają wykrycie wad rozwojowych (np. wady serca, ośrodkowego układu nerwowego), genetycznych (np. zespołu Downa, Edwardsa, Patau), zaburzeń rozwoju płodu związanych z chorobą matki (cukrzyca ciężarnych), a także wad letalnych ( np. bezczaszkowiec) - podkreśla dr Tomasz Jarzębski z Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii ICZMP w Łodzi. - Najczęściej są to wady lub zaburzenia rozwoju, do których można się przygotować przed porodem, aby zapewnić optymalne postępowanie dla noworodka. O wiele rzadziej spotyka się ciężkie wady prowadzące do obumarcia płodu, śmierci po urodzeniu. Standard organizacyjny opieki okołoporodowej wymienia niezbędne badania i procedury, które powinna mieć wykonana kobieta w ciąży. Standard ten nakłada na lekarza ginekologa-położnika lub położną, obowiązek przekazania pacjentce informacji o możliwości wykonania badań w kierunku chorób uwarunkowanych genetycznie (czyli np. badania ultrasonograficznego oraz testu podwójnego, nazywanego potocznie testem PAPP-A.)

Te badania przysługują każdej ciężarnej
*nieinwazyjne, tj.: USG płodu wykonywane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 (+ 6dni);badania biochemiczne wykonywane w zależności od wieku ciąży - PAPP-A, free-β -hCG; AFP; Estriol;
* w przypadku konieczności pogłębionej diagnostyki: porada genetyczna, badanie cytogenetyczne, amniopunkcja, biopsja trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).
Skierowanie na badania wystawia lekarz prowadzący ciążę.

Badania prenatalne w Łódzkiem
Tu możesz się zbadać!
W Łódzkiem w 2023 r. zwiększyliśmy liczbę placówek, w których można skorzystać z badań prenatalnych z 7 do 11. Lista placówek: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne?&ow=5&specjalizacja=1245

Tyle kobiet zbadało się w Łódzkiem
W 2023 z badań skorzystało 5 291 kobiet, 3083 w grupie wiekowej poniżej 35 roku życia, a w grupie wiekowej powyżej 35 roku życia 2208 kobiet. Za badania prenatalne w Łódzkiem w 2023 roku fundusz zapłacił blisko 5,6 mln zł. W tym roku 2349 ciężarnych, odpowiednio 992 i 1 357. Za badania fundusz zapłacił nieco ponad 2 mln zł.

Jak często diagnozuje się wady wrodzone?
Wady wrodzone są przyczyną poronień, zgonów niemowląt i niepełnosprawności u dzieci. Diagnozuje się je u 2-4% żywo urodzonych noworodków, z czego około 30% ma podłoże genetyczne. Pozostałe wynikają m.in. z czynników środowiskowych, mieszanych lub o nieustalonej przyczynie. Część wad dzięki diagnostyce obrazowej i biochemicznej można rozpoznać we wczesnym okresie ciąży (I i II trymestr ciąży). Gdy lekarze podejrzewają wadę zlecają wykonanie testu biochemicznego i badania USG w celu oszacowania ryzyka wystąpienia aberracji chromosomalnej. Każdy przypadek stwierdzonej patologii wymaga weryfikacji za pomocą genetycznych badań.

Poradnik od NFZ
Poradnik dla rodziców!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od czerwca więcej kobiet skorzysta z bezpłatnych badań prenatalnych! Zobacz, jakie to badania i komu przysługują - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki