MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plany MPK Łódź na 2015 rok: przybędzie autobusów i biletomatów

Agnieszka Magnuszewska
W 2014 r. przybyło w Łodzi 40 nowych autobusów marki Mercedes
W 2014 r. przybyło w Łodzi 40 nowych autobusów marki Mercedes Krzysztof Szymczak
Nowe tramwaje i autobusy, pierwsze specjalistyczne pogotowia techniczne w historii MPK, 10 stacjonarnych biletomatów i możliwość kodowania migawek na telefonach - to tylko część planów łódzkiego przewoźnika na 2015 rok.

Największy sukces MPK w ubiegłym roku?

- Bezspornie to zakup 22 nowych tramwajów - mówi Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź. - Pierwsze pesy przyjadą do Łodzi w sierpniu, a ostateczny termin dostawy to 15 listopada. Natomiast wrzesień i połowę października przeznaczymy na szkolenia motorniczych oraz zaplecza technicznego. Bo oprócz tramwajów przyjedzie do nas tokarnia podtorowa.

Tokarnia ta umożliwi regenerację kół tramwajów bez ich zdejmowania. MPK posiada jedno takie urządzenie w Zakładzie Techniki. Nowa tokarnia ma zostać zamontowana na zajezdni przy Telefonicznej.

- Pesa dostarczy również informację pasażerską do tramwajów. Będziemy pierwszymi, którzy zostaną poddani eksperymentowi ich produktu - śmieje się Papierski.

Przetarg na zakup kolejnych 45 tramwajów MPK planuje ogłosić jeszcze w tym roku.

- Zastanawiamy się nad podziałem tego zamówienia na dwa przetargi, ale pierwsza transza nie będzie mniejsza niż 25 tramwajów - mówi prezes MPK. - Natomiast przetarg ten będzie inny niż ostatni, bo chcemy, by umowa obejmowała nie tylko dostawę tramwajów, ale też ich serwisowanie przez 15 lat. Serwisowanie ma polegać na tym, że producent tramwajów będzie dostarczał części, a MPK zapewni siłę roboczą do napraw taboru.

Również w tym roku MPK chce nabyć 40 nowych autobusów.

- Najpóźniej w lutym chcemy rozpocząć procedurę przetargową, by dostawa autobusów nastąpiła do końca roku - podkreśla Papierski. - Potrzebujemy ich, żeby wycofać z użytku ostatnie ikarusy i wyczyścić tabor z najstarszych łódzkich volvo i mercedesów.

Autobusy marki Volvo są najbardziej kłopotliwe w utrzymaniu, a niektóre z nich otrzymały nawet nazwę "akwarium". Woda w nich zbiera się między podwójnymi szybami i pojawiły się tam glony. I chociaż szyby były już kilka razy wymieniane, woda zbiera się nadal. Wynika to z wady konstrukcyjnej pojazdu.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Oprócz autobusów i tramwajów, w tym roku przybędzie też biletomatów. Jednak nie w pojazdach. W centrum miasta stanie 10 biletomatów stacjonarnych.

- Ich dostawca wynajął już podwykonawcę z Łodzi, który ma pozyskać działki pod biletomaty i doprowadzić do nich przyłącza - tłumaczy Zbigniew Papierski. - Zobaczymy, na jakie ataki wandalizmu urządzenia te będą narażone, czyli co łodzianie będą wrzucać i wlewać do biletomatów. A zdarza się, że traktują je nawet jako pisuary.

Z miesiąca na miesiąc liczba biletów, sprzedanych w biletomatach, zamontowanych w pojazdach, rośnie o 100 tysięcy. Dlatego przewoźnik zastanawia się nad likwidacją punktów sprzedaży biletów, prowadzonych przez MPK.

- Ze sprzedaży samych biletów mogą się one nie utrzymać, a przecież niczego innego nie mogą sprzedawać. Dlatego będziemy rozważać dzierżawę naszych punktów, bo podmioty prywatne będą mogły jeszcze sprzedawać prasę i inne produkty - mówi prezes MPK.

Zresztą wkrótce będzie można kupić migawkę przez telefon i ją na nim zakodować. Jednak dopóki MPK nie będzie w stu procentach przekonane, że to rozwiązanie bezpieczne, nie wprowadzi go.

- Musimy mieć pewność, że migawka, pokazywana w telefonie, będzie prawdziwa, a nie podrobiona - tłumaczy Papierski.

Nowością w MPK będą również specjalistyczne pogotowia techniczne, których przewoźnik do tej pory nie posiadał. Mają one odholowywać popsute autobusy z miasta do zajezdni, bo MPK chce odejść od naprawiania taboru na ulicach. Pogotowia techniczne dostarczono już do MPK, ale czekają one jeszcze na dopuszczenie do ruchu.

Powoli MPK musi się też przymierzać do przeprowadzki z ul. Tramwajowej, która stanie się terenem Nowego Centrum Łodzi.

- Przeprowadzka planowana jest na 2017 r. Wcześniej musimy pozyskać działkę na Helenówku, gdzie przeniesie się Zakład Techniki. Natomiast administracja przeprowadzi się do zajezdni przy ul. Limanowskiego. Zostanie ona całkowicie wyremontowana. Zaplecze zajezdniowe zostanie przesunięte do tyłu, a na froncie powstanie nowy biurowiec - mówi Zbigniew Papierski.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki