Podział majątku zmarłego. Podział spadku bez testamentu. Kto po kim dziedziczy spadek? Dla kogo zachowek? Brak testamentu 21.02.2020

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Dziedziczenie bez testamentu. Podział schedy, komu przypada zachowek? Małżonek oraz dzieci mają pierwszeństwo do objęcia spadku. Dziedziczą w częściach równych. Jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku 123rf
Brak testamentu a podział majątku zmarłego. Jak podzielić majątek bez testamentu. Kto po kim dziedziczy spadek, gdy brak testamentu. Spadek nie musi być kłopotem. Prawo spadkowe o podziale majątku. Na te pytania odpowiada prawo spadkowe: dziedziczenie spadkobierców i podział majątku bez testamentu. Podział schedy, majątku bez zapisu w testamencie. Informują o tym przepisy prawa spadkowego, zawarte w IV księdze Kodeksu cywilnego. Uwaga! Są dwie drogi prawne.

Co oznacz dla spadkobierców brak testamentu

Jak dzieli się majątek pomiędzy spadkobierców?

Zobacz dwie drogi prawne podziału majątku.

Pierwsza, bierna, oznacza zdanie się na przepisy prawa spadkowego. Druga, aktywna, polega na wyrażeniu swojej woli w testamencie. W niniejszym tekście skupimy się na tej pierwszej drodze.

PRAWO SPADKOWE PORADNIK: kto dziedziczy spadek? Spadkobierca po kim dziedziczy majątek? Podział schedy

Brak testamentu i podział majątku

Przepisy prawa spadkowego stanowią, że udział w spadku zależy od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą. Według Kodeksu Cywilnego, spadek należy się: zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom), małżonkowi, rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa. Po nowelizacji Kodeksu Cywilnego w czerwcu 2009 r. krąg uprawnionych do spadku poszerzył się o dziadków zarówno ze strony ojca jak i matki, oraz ich zstępnych, czyli ciotek, wujów i stryjów spadkodawcy.

Małżonek oraz dzieci, czyli pierwsza grupa dziedziczenia

Spośród wymienionych osób bliskich i krewnych do pierwszej grupy dziedziczenia należą zstępni i małżonek, natomiast pozostałe osoby stanowią drugą grupę dziedziczenia. Zasada jest taka, że druga grupa dochodzi do dziedziczenia tylko wtedy, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie żyjących zstępnych, tj. dzieci, wnuków i prawnuków.

Osoby z pierwszej grupy, a więc małżonek oraz dzieci spadkodawcy, mają oczywiste pierwszeństwo do objęcia spadku. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Przykład. Przypuśćmy, że spadkodawca pozostawił współmałżonka i czworo dzieci. Gdyby ich udział w spadku był równy, każdy spadkobierca byłby otrzymał po 1/5 wartości spadku. Współmałżonek nie może jednak otrzymać tak mało - prawo spadkowe mówi, że powinna mu przypaść co najmniej 1/4 spadku. I dopiero pozostałe 3/4 spadku podlega równemu podziałowi pomiędzy czworo dzieci spadkodawcy. Każdemu z dzieci przypada więc ostatecznie udział w wysokości 3/16 części spadku.

Według Kodeksu Cywilnego, SPADEK dziedziczą: zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), małżonkowie, rodzice, rodzeństwo i zstępni rodzeństwa

Gdyby dzieci było troje, a nie czworo, sytuacja wyglądałaby inaczej. Zarówno każde z dzieci, jak i współmałżonek otrzymaliby tyle samo - po 1/4 ogólnej wartości schedy.

Jeśli dzieci spadkodawcy już nie żyją, ich prawa do objęcia spadku przejmują wnuki lub prawnuki. Jeśli nieżyjące dziecko miało na przykład dwoje potomków, otrzymają oni po połowie tego, co należałoby się ich matce lub też ojcu.

Informacje - podział majątku bez testamentu 21.02.2020

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 62

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

J
Jerzy

Sprawdziłem i rzeczywiście polecam www.jakispadek.pl

G
Gość

https://www.ysense.com/?rb=65587299

Stronka która płaci za wypełnianie ankiet, granie w gry, proste zadania.

Polecam

M
Marian

Warto najpierw sprawdzić majątek spadkodawcy wraz z długami, jak to zrobiłem dzięki firmie www.jakispadek.pl

G
Gość
24 września, 20:06, bea:

Czyli nadal nie ma pelnej woli spadkodawcy. Nie rozumiem jak panstwo moze utrzymywac takie prawo. Jesli mam majatek i chce zostawic go konkretnej osobie to tal byc powonno i basta. Moje, wypracowane i wedlug mnie rozdysponowane. Dlaczego syn i corka ma miec prawo do zachowku od najmlodszej corki ktorej dam cos w darowiznie?? Skoro nic im nie zostawiam to znaczy, ze nie chce bo mam powody. Czy naprawde musze pisac tzw. litanie pt. Wydziedziczam jako niegodne, etc...??? Po co? Daje temu komu chce i tyle. Reszta niech pojdzie rozumem po glowie dlaczego nic nie dostała. Fakt darowizna musi byc zrobiona swiadomie i dobrowolnie.

30 września, 10:21, Gość:

Super też tak uważam, byłam pytać notariusza - odpowiedź, takie prawo ,i nikt nie zmienia

1 października, 11:37, Gość:

To prawo powstało żeby chronic niechciane i nielubiane dzieci. Co z ciebie za matka? W świetle prawa rodzice powinni kochać wszystkie swoje dzieci tak samo. Jak do jedzenia dają jabłko to niech kroja na połowę.

4 listopada, 9:11, Taaa:

Nic nie wiesz o dzieciach.......też powinny kochać jednakowo swoich rodziców.W praktyce najczęściej bywa tak że jedno opiekuje się rodzicem do samej śmierci a pozostałe umywają ręce zadowolone że nie mają kłopotu,co nie przeszkadza im w wystąpieniu o zachówek.

4 listopada, 13:09, syn:

Właśnie jestem w sytuacji, gdzie zmarły ojciec nie zdążył przepisać mi swej połowy za opiekę. Mama mi też daje swoją. Rodzeństwo oddaje mi swoje części. Przez lata się opiekowałem i łożyłem na remonty. Kocham rodzeństwo,ale fakt faktem,odwiedzali rzadko. I dopierobprzy podziałach dzieci myślą, że kochać i rozdawać równo to to samo. Tylko, że z jakiśbdziwnych powodów to mi chcieli zostawić wszystko. I weź teraz powiedz to matko w twarz dziecku zvwyrzutem, że nic nie dostanie, bo ponad 20 lat miało cię gdzieś... to są delikatne sprawy. Mi notariusz też powiedział o wydziedziczeniu. I co napiszesz? Skoro nie bili i nie znęcali się, a tylko " zapomnieli" o opiece? Przepisy są często nieżyciowe.

Tylko że po otwarciu testamentu nomen omen spisanego przez niego na rozprawie brak podpisu spadkobiercy,oryginał jest u notariusza i w dobrym tonie jest nie domagać się jego okazania ,ponieważ powtarzasz wiarygodność gościa ( notariusza) ta mówi rzekomo ustawa .Parodia kraju i ...

M
MArci

Polecam sprawdzić majątek w spadku wraz z długami przez www.jakispadek.pl

J
Joanna99

Super tekst, sama wszystkim polecam takie rzeczy pozałatwiać jeszcze za życia rodziców. :) Poszukiwania mądrego prawnika zawsze są trudne, jedno z takich miejsc, w którym można znaleźć opinie o prawnikach jest portal www.solidnyprawnik.com - bardzo polecam.

A
Anna

Dzięki Jacek za polecenie, zamówiłam raport spadkowy pełny o pięknie, dowiedziałam się więcej niż chcialam. Raport dostałam na mail po 9 dniach. Nikt inny nie potrafił mi pomóc że sprawdzeniem majątku. Polecam www.jakispadek.pl

m
marina

sezonski pozdrav svim prijateljima, moje ime je Marina Matulović-Dropulić, ja sam iz dubrovačke hrvatske, ali živim u nacionalnom parku Waterton Lakes, Kanada, sa suprugom. Riječi ne mogu objasniti koliko sam uzbuđena obnavljanjem svog raspadnutog braka i sad se moj muž potpuno vraća nakon što sam mene i našu djecu prepustio drugoj ženi. Vjenčali smo se prije dvadeset i pet godina, a tijekom braka vodili smo niz borbi koje su trajale sve dok konačno nije izašao s našom djecom i preselio se u Melbourne kako bi bio s drugom ženom. Blokirana su sva sredstva kontakta, čineći komunikaciju nevažećom. Osjetio sam da je moj život gotov i moja djeca su mislila da više nikada neće vidjeti oca. Pokušala sam biti jaka samo svojoj djeci, ali nisam mogla kontrolirati bolove koji su me mučili srce, prožimala me tuga i bol, jer sam ga zaista voljela. Svaki dan i noć razmišljam o njemu i uvijek volim da mi se vrati, doslovno sam poludio i trebala mi je božanska intervencija, pa sam svaki svoj problem ispričala prijatelju koji je imao slične izazove. Vodila me do vrlo moćnog čovjeka po imenu Doktor Osagiede. Rekla je da je on jedini razlog sreće u kojoj je uživala do danas. Dr osagiede može pomoći popravljanju narušenih odnosa, rekla je da ga moram suditi. Kontaktirao sam ga na njegovu adresu e-pošte pa sam o svakom svom problemu rekao svom prijatelju koji je imao slične izazove. Vodila me do vrlo moćnog čovjeka po imenu Doktor Osagiede. Rekla je da je on jedini razlog sreće u kojoj je uživala do danas. Dr osagiede može pomoći popravljanju narušenih odnosa, rekla je da ga moram suditi. Kontaktirao sam ga na njegovu adresu e-pošte pa sam o svakom svom problemu rekao svom prijatelju koji je imao slične izazove. Vodila me do vrlo moćnog čovjeka po imenu Doktor Osagiede. Rekla je da je on jedini razlog sreće u kojoj je uživala do danas. Dr osagiede može pomoći popravljanju narušenih odnosa, rekla je da ga moram suditi. Kontaktirao sam ga na njegovu adresu e-poštedoctorosagiede75@gmail.com i dao mi je upute što da radim, a onda sam to učinio, pa me učinio ljubavnom čarolijom. Na moje veliko iznenađenje, nakon tri tjedna suprug me nazvao i rekao da mi nedostaje onoliko koliko i djeci, toliko sam se iznenadio, srce mi se ispunilo radošću i uzbuđenjem i počeo sam zasipati suze. Ispričao se zbog svoje pogreške i ispričao se zbog boli koju je nanio meni i djeci. Tako se vratio k nama, s puno ljubavi i radosti, i od toga dana naš je brak bio jači nego prije. Zahvaljujući Drosagiede on je vrlo moćan pa sam odlučio podijeliti svoju priču zbog ovih žena i muškaraca. koji je doživio ono što se dogodilo. Želim da znate da postoji rješenje. Drosagiede je rješenje, pravi i moćni kaluđer, koji se dugo molio da pomogne ženama i djeci u njihovom bolnom vremenu. A također ima čarolije kako bi izliječio hiv, rak itd. Možete mu se obratiti preko njegove osobne e-pošte putem doctorosagiede75@gmail.com ili whatsapp 2349014523836 ili viber na 2349014523836 sretno.

G
Gość

polecam Karola Wieczorskiego z Kancelarii JST z Warszawy, jest prawnikiem z długoletnim doświadczeniem, również jako sędzia, a specjalizuje się w prawie spadkowym, majątkowym, ogólnym cywilnym, szczególnie w postępowaniach nieprocesowych, bardzo dobry prawnik

s
syn
24 września, 20:06, bea:

Czyli nadal nie ma pelnej woli spadkodawcy. Nie rozumiem jak panstwo moze utrzymywac takie prawo. Jesli mam majatek i chce zostawic go konkretnej osobie to tal byc powonno i basta. Moje, wypracowane i wedlug mnie rozdysponowane. Dlaczego syn i corka ma miec prawo do zachowku od najmlodszej corki ktorej dam cos w darowiznie?? Skoro nic im nie zostawiam to znaczy, ze nie chce bo mam powody. Czy naprawde musze pisac tzw. litanie pt. Wydziedziczam jako niegodne, etc...??? Po co? Daje temu komu chce i tyle. Reszta niech pojdzie rozumem po glowie dlaczego nic nie dostała. Fakt darowizna musi byc zrobiona swiadomie i dobrowolnie.

30 września, 10:21, Gość:

Super też tak uważam, byłam pytać notariusza - odpowiedź, takie prawo ,i nikt nie zmienia

1 października, 11:37, Gość:

To prawo powstało żeby chronic niechciane i nielubiane dzieci. Co z ciebie za matka? W świetle prawa rodzice powinni kochać wszystkie swoje dzieci tak samo. Jak do jedzenia dają jabłko to niech kroja na połowę.

4 listopada, 9:11, Taaa:

Nic nie wiesz o dzieciach.......też powinny kochać jednakowo swoich rodziców.W praktyce najczęściej bywa tak że jedno opiekuje się rodzicem do samej śmierci a pozostałe umywają ręce zadowolone że nie mają kłopotu,co nie przeszkadza im w wystąpieniu o zachówek.

Właśnie jestem w sytuacji, gdzie zmarły ojciec nie zdążył przepisać mi swej połowy za opiekę. Mama mi też daje swoją. Rodzeństwo oddaje mi swoje części. Przez lata się opiekowałem i łożyłem na remonty. Kocham rodzeństwo,ale fakt faktem,odwiedzali rzadko. I dopierobprzy podziałach dzieci myślą, że kochać i rozdawać równo to to samo. Tylko, że z jakiśbdziwnych powodów to mi chcieli zostawić wszystko. I weź teraz powiedz to matko w twarz dziecku zvwyrzutem, że nic nie dostanie, bo ponad 20 lat miało cię gdzieś... to są delikatne sprawy. Mi notariusz też powiedział o wydziedziczeniu. I co napiszesz? Skoro nie bili i nie znęcali się, a tylko " zapomnieli" o opiece? Przepisy są często nieżyciowe.

T
Taaa
24 września, 20:06, bea:

Czyli nadal nie ma pelnej woli spadkodawcy. Nie rozumiem jak panstwo moze utrzymywac takie prawo. Jesli mam majatek i chce zostawic go konkretnej osobie to tal byc powonno i basta. Moje, wypracowane i wedlug mnie rozdysponowane. Dlaczego syn i corka ma miec prawo do zachowku od najmlodszej corki ktorej dam cos w darowiznie?? Skoro nic im nie zostawiam to znaczy, ze nie chce bo mam powody. Czy naprawde musze pisac tzw. litanie pt. Wydziedziczam jako niegodne, etc...??? Po co? Daje temu komu chce i tyle. Reszta niech pojdzie rozumem po glowie dlaczego nic nie dostała. Fakt darowizna musi byc zrobiona swiadomie i dobrowolnie.

30 września, 10:21, Gość:

Super też tak uważam, byłam pytać notariusza - odpowiedź, takie prawo ,i nikt nie zmienia

1 października, 11:37, Gość:

To prawo powstało żeby chronic niechciane i nielubiane dzieci. Co z ciebie za matka? W świetle prawa rodzice powinni kochać wszystkie swoje dzieci tak samo. Jak do jedzenia dają jabłko to niech kroja na połowę.

Nic nie wiesz o dzieciach.......też powinny kochać jednakowo swoich rodziców.W praktyce najczęściej bywa tak że jedno opiekuje się rodzicem do samej śmierci a pozostałe umywają ręce zadowolone że nie mają kłopotu,co nie przeszkadza im w wystąpieniu o zachówek.

J
Jacek

Polecam sprawdzić pełen majątek spadkodawcy i pełne długi przez www.jakispadek.pl

G
Gość

Przy podziale majątku, niezależnie od okoliczności, jest tyle zaszłości, że nie robiłabym tego bez pomocy prawnika. Dobrego można znaleźć na portalu www.solidnyprawnik.com - polecam gorąco, mają nawet opinie od klientów swoich.

G
Gość

Cz można zrzec się spadku za życia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3