Rada Miejska nie wygasiła mandatu radnego Domaszewicza. To firma jego matki posprzątała Muzeum Kinematografii

Marcin Darda
Marcin Darda
Rada Miejska nie wygasiła mandatu wiceprzewodniczącego Bartosza Domaszewicza (PO/KO). Za głosowali radni PiS i niezrzeszony Bartłomiej Dyba-Bojarski, przeciw kluby Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Niezależnych Socjaldemokratów. Sam Domaszewicz nie wziął udziału w głosowaniu.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>.
Rada Miejska nie wygasiła mandatu wiceprzewodniczącego Bartosza Domaszewicza (PO/KO). Za głosowali radni PiS i niezrzeszony Bartłomiej Dyba-Bojarski, przeciw kluby Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Niezależnych Socjaldemokratów. Sam Domaszewicz nie wziął udziału w głosowaniu.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>. Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Rada Miejska nie wygasiła mandatu wiceprzewodniczącego Bartosza Domaszewicza (PO/KO). Za głosowali radni PiS i niezrzeszony Bartłomiej Dyba-Bojarski, przeciw kluby Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Niezależnych Socjaldemokratów. Sam Domaszewicz nie wziął udziału w głosowaniu.

SPRAWA FIRMY DOMASZEWICZA

Głosowanie w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Domaszewicza to efekt wniosku o kontrolę jego działalności gospodarczej, który złożył 29 stycznia Wojciech Bednarek. Bednarek oparł się na materiale dziennikarskim, z którego wynikało, że Domaszewicz mógł prowadzić działalność na mieniu komunalnym gminy, czego zabrania ustawa samorządowa, a sankcja jest jedna: wygaśnięcie mandatu radnego.

Komisja skarg, wniosków i petycji zleciła kwerendę we wszystkich jednostkach miejskich. Okazało, że się, że radny - tylko w tej kadencji - jako bezrobotny skorzystał z dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy, poprzez Powiatowy Urząd Pracy, a zatem instytucję nadzorowaną przez miasto Łódź. Ta kwestia, choć była długo dyskutowana, zamknęła się konkluzją, iż nie są to pieniądze budżetu miasta Łodzi, nie ma zatem mowy o konflikcie interesów, choć nie wszyscy radni opozycji tę opinię podzielili.

Gdzie radny Domaszewicz robił porządki?

O wiele więcej emocji wywołała kluczowa sprawa. Do komisji dotarła informacja z Muzeum Kinematografii, wedle której w lipcu 2021 r. firma „Zrobimy porządek” Bartosza Domaszewicza wykonała zlecenie jednostkowego sprzątania po remoncie za 6027 zł brutto (4,9 tys. zł netto).

Tyle tylko, że pieniądze uzyskane za usługę sprzątania przez firmę radnego zostały zwrócone, co miało być efektem "błędnego określenia wystawcy faktury", a korektę "skonsultowano z organami podatkowymi". Pieniądze przelano na konto firmy matki radnego, Grażyny Domaszewicz, ale cała operacja odbyła się już po tym, jak upubliczniono wniosek Bednarka o kontrolę działalności gospodarczej radnego.

Domaszewicz składa wyjaśnienia i naprawia błąd

Jak Domaszewicz mógł się nie zorientować przez pół roku, że na koncie ma koncie blisko 5 tys. zł z kasy miejskiej instytucji? Otóż przyznał, że faktycznie sprawdził to dopiero po tym, jak wypłynął wniosek Bednarka.

Usługę sprzątania Muzeum Kinematografii faktycznie wykonała firma mojej mamy - tłumaczył radnym Bartosz Domaszewicz. - Pomyłka z błędnym wskazaniem wystawcy faktury wzięła się stąd, że zarówno moja firma jak i firma mojej mamy korzysta z tego biura księgowości i to tam powstał ten błąd.

Radny przedstawił też opinię prawną prof. Barbary Jaworskiej-Dębskiej (UŁ), która w tym kontekście zaznaczyła tylko, że "błąd został naprawiony", co wzbudziło ironiczne uśmiechy w ławach PiS.

Niewykluczone, że sprawa mandatu Domaszewicz jednak zamknięta nie jest. Uchwałę Rady Miejskiej może zakwestionować wojewoda łódzki. Jeśli stwierdzi zarządzeniem zastępczym, że mandat radnego wygasł z mocy prawa, Domaszewicz będzie mógł się odwołać w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie