Rozpoczęły się pierwsze prace związane z budową tunelu średnicowego. Trwa usuwanie budynków i zieleni

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Zaktualizowano 
W pobliżu ul. Odolanowskiej rozpoczęły się prace porządkowe w miejscu, gdzie wykopana będzie komora startowa tarczy TBM. Krzysztof Szymczak
Rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z budową kolejowego tunelu średnicowego. Trwa wycinka drzew i krzewów oraz rozbiórka budynków przy Odolanowskiej. Prowadzone są także analizy, czy w tym miejscu będzie możliwe zbudowanie dodatkowego przystanku kolejowego. Wykonawca chce kontynuować inwestycję, chociaż jego pracownicy nie dostali pensji za lipiec i połowy wynagrodzeń za czerwiec.

Prace związane z wykopem komory startowej dla maszyny TBM, która będzie wiercić tunel pod miastem, miały rozpocząć się w czerwcu. Z dwumiesięcznym opóźnieniem na placu budowy pojawili się pracownicy. Teren został ogrodzony i wjechał tam ciężki sprzęt.

- Rozpoczęły się prace, na razie mają charakter porządkowy. Prowadzone są rozbiórki naniesień. Na tym terenie są domki i altanki. Rozpoczęło się także karczowanie drzew i krzewów. Gdy to miejsce zostanie uporządkowane, to rozpocznie się właściwy wykop komory startowej - powiedział Piotr Żak, rzecznik prasowy Energopolu, lidera konsorcjum budującego tunel.

Drugą firmą tworzącą konsorcjum jest PBDiM Mińsk Mazowiecki. To przedsiębiorstwo w lipcu wystosowało pismo do Energopolu z pytaniem o możliwość zmiany lidera konsorcjum. Stało się to po złożeniu przez Energopol wniosku o upadłość. Po trzech tygodniach ten wniosek został wycofany i do sądu trafił wniosek o restrukturyzację zadłużenia. Energopol ma problemy finansowe związane z realizacją sześciu inwestycji drogowych. To efekt ogromnego wzrostu cen materiałów budowlanych. Z problemami finansowymi borykają się wszystkie firmy budujące drogi w Polsce. PBDiM jest zdania, że najlepszym rozwiązaniem, które nie wyhamuje budowy tunelu w Łodzi, będzie zmiana lidera konsorcjum. Firma zaczęła już rozmowy z podwykonawcami, aby przejąć ich w przypadku ewentualnych dalszych problemów Energopolu. Energopol nie komentuje działań PBDiM.

Kłopoty Energopolu odczuli jego pracownicy. Dostali połowę pensji za czerwiec, a za lipiec pieniądze nie wpłynęły na ich konta.

- W najbliższym czasie pieniądze trafią do pracowników. Do mnie też - mówi Piotr Żak. - Wypłaty będą realizowany z transzy, którą już przysłała spółka PKP PLK.

W tle tych wydarzeń trwa analiza, czy będzie możliwość zbudowania trzeciego przystanku w tunelu. Przypomnijmy, że na pewno powstaną przystanki Łódź Śródmieście (u zbiegu Zielonej i Zachodniej) i Łódź Polesie (w pobliżu Manufaktury przy Ogrodowej). Dawniej były koncepcje trzeciego przystanku Łódź Koziny, który miał powstać przy pl. Hallera. Obecne analizy dotyczą stacji Łódź Zachodnia, która ma powstać w miejscu, gdzie zaplanowano komorę rozgałęźną, rozprowadzającą ruch pociągów do Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca. Tę komorę można przekształcić w przystanek.

polecane: FLESZ: Zmiana w logowaniu na konto. Uwaga na oszustów.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

za faraona to w Egipcie piramide zbudowali bez ciezkiego sprzetu I ludzie robote mieli na cale zycie Tutaj tez by sie tak przydalo a lopaty od firmy Fiskars bo solidnie swoj wyrob produkuja

G
Gość
2019-08-21T20:05:40 02:00, mietek:

Jeszcze nic nie zrobili, a PKP PLK już przysłało im pieniądze. Za chwilę się okaże, że pieniędzy nie ma, bo pójdą na spłatę długów, albo położy na nich łapkę komornik...

Zapowiada się lepszy poślizg w w dotrzymaniu terminu niż na Fabrycznym...

2019-08-22T01:09:38 02:00, Russel:

Dlaczego myślisz(i mylisz)ze wszelkie platformerskie złodziejstwo bedace standardem za czasów słusznie minionej Platformy Oszustów POwtorzy się teraz za czasów normalnej polskiej demokratycznie wybranej partii PiS?!nie każdy w tym Kraku jest takim złodziejem jak ludzie z Łodzi..

2019-08-22T02:11:22 02:00, Patriota:

Udławi się chujem kaczora pisowska szmato złodzieju jeden

2019-08-22T08:29:25 02:00, jtt:

O! Wyborca oPOzycji POraził intelektem! No, ale jak ich program wyborczy to "ch... d... i kamieni kupa"

2019-08-22T08:54:26 02:00, Gość:

Zamknij ryj pisowki śmieciu do odstrzału. Z wami tylko chamstwem da się porozumiewać, bo śmieć nic innego nie zrozumie. Do pisowca przemawia się tak: łańcuchem po ryju i komunikat. Max 6 słów. Więcej różańcowy mózg nie zrozumie.

2019-08-22T15:15:29 02:00, Russel:

Dlaczego POslugujesz się knajackim jezykiem platfusow patoli?tu nie sowa i przyjaciele wiec zachowuj się kulturalnie a jak nie to wypad do meliny po flaszkę-w miescie meneli szybko ją namierzysz

22 sierpnia, 16:11, mietek:

On jest sfrustrowany, bo widzi upadek Platformy. Tylko wykrywanie afer i drążenie tematu aż do bólu, zero własnego programu i Schetyna jako końska twarz partii...

Do meliny po flaszkę to poszła twoja stara. I ją jakiś nn pijak zalał. Wracaj szukać ojca. No chyba, żę jest księzdem.

G
Gość
22 sierpnia, 17:57, żubardź:

Redaktor zamieścił 14 zdjęć koparki. Szkoda że nie pokazał pięknych działek, drzew, altanek i budynku przy Stolarskiej 9A, które zostaną zniszczone. Ciężkie prace budowlane w odległości 50 m od 56-letnich bloków mogą je uszkodzić i są bardzo uciążliwe dla mieszkańców.

Uszkodzić? Ty masz mózg uszkodzony?

G
Gość
2019-08-22T17:10:02 02:00, Bond007:

Czemu jest w was taka nienawiść Super że coś powstanie w tym mieście psioczycie na platformę nikt tyle nie zrobił wcześniej dla tego miasta co Zdanowska

2019-08-22T18:29:49 02:00, Gość:

To nie sztuka robić, trzeba robić z sensem, a jak na razie wszystkie inwestycje, to niestety buble utrudniające życie mieszkańcom. I nie mam na myśli przejściowego czasu, kiedy się buduje i jest zamknięty ruch. To można przetrzymać. Najgorsze jest to, że po powstaniu tych inwestycji jest coraz trudniej się poruszać po mieście.

2019-08-22T20:01:15 02:00, mietek:

Masz rację. Buble i to w dodatku robione za pożyczone pieniądze. Dla miasta to może być takie dobre, jak bomba z opóźnionym zapłonem...

2019-08-23T01:05:54 02:00, Kropka:

mietek, kretynie

To samo wypisywałeś i dworcu fabrycznym. A dworzec jest i działa.

Zaś ty jesteś durniem.

2019-08-23T09:57:56 02:00, mietek:

A wiesz ile kosztuje roczne utrzymanie tego dworca?Jak to się ma do ilości pasażerów?...

23 sierpnia, 12:30, Gość:

No właśnie ile kosztuje utrzymanie?

Dlaczego nie ma tam porządnego dworca PKS? Skoro budowano z takim rozmachem, to dlaczego nie dopracowano też części PKS, żeby można było się przesiadać z różnych środków komunikacji?

Dlaczego dojazd do dworca jest utrudniony?!!!

Dlaczego parkingi są zajęte przez ludzi przyjeżdżających do pracy w centrum miasta?

Zgadzam się, że jest ładny, ale jest zbyt rozbudowany i nie jest funkcjonalny. Podkreślę też, że ładny jest w środku, bo na zewnątrz to kupa betonu uzupełniona jeszcze większą kupą betonu, tzw. bramą miasta! Tragedia!!! Anegdotą już jest, słyszaną z różnych stron, że więcej tam ochrony niż pasażerów...

Jest dworzec PKS. Zmuś zatem śmieciu PKS Łódź do tego, aby z niego korzystał jak ma swój. Zmuś przewoźników do korzystania. Zatem sorry do kogo pretensje lumpie z MOPSU?

Ps. dworzec kosztuje, ale to inwestycja PKP PLK. To rząd go utrzymuje. Dworzec jest przewidziany do ruchu przelotowego. Teraz nie ma tunelu. Zatem nie ujadaj.

G
Gość
23 sierpnia, 13:50, Fred:

Dworzec Fabryczny to monument na miarę muzeum. Aktualnie pomnik Hanki, budujemy przecież nie za moje.

Debilu z PiSdy dworzec należy do PKP PLK. Rząd to budował. Rząd buduje tunel. Także nie szczekaj kundlu, bo ktoś w końcu uśpi.

F
Fred

Dworzec Fabryczny to monument na miarę muzeum. Aktualnie pomnik Hanki, budujemy przecież nie za moje.

G
Gość
2019-08-22T17:10:02 02:00, Bond007:

Czemu jest w was taka nienawiść Super że coś powstanie w tym mieście psioczycie na platformę nikt tyle nie zrobił wcześniej dla tego miasta co Zdanowska

2019-08-22T18:29:49 02:00, Gość:

To nie sztuka robić, trzeba robić z sensem, a jak na razie wszystkie inwestycje, to niestety buble utrudniające życie mieszkańcom. I nie mam na myśli przejściowego czasu, kiedy się buduje i jest zamknięty ruch. To można przetrzymać. Najgorsze jest to, że po powstaniu tych inwestycji jest coraz trudniej się poruszać po mieście.

2019-08-22T20:01:15 02:00, mietek:

Masz rację. Buble i to w dodatku robione za pożyczone pieniądze. Dla miasta to może być takie dobre, jak bomba z opóźnionym zapłonem...

2019-08-23T01:05:54 02:00, Kropka:

mietek, kretynie

To samo wypisywałeś i dworcu fabrycznym. A dworzec jest i działa.

Zaś ty jesteś durniem.

2019-08-23T09:57:56 02:00, mietek:

A wiesz ile kosztuje roczne utrzymanie tego dworca?Jak to się ma do ilości pasażerów?...

No właśnie ile kosztuje utrzymanie?

Dlaczego nie ma tam porządnego dworca PKS? Skoro budowano z takim rozmachem, to dlaczego nie dopracowano też części PKS, żeby można było się przesiadać z różnych środków komunikacji?

Dlaczego dojazd do dworca jest utrudniony?!!!

Dlaczego parkingi są zajęte przez ludzi przyjeżdżających do pracy w centrum miasta?

Zgadzam się, że jest ładny, ale jest zbyt rozbudowany i nie jest funkcjonalny. Podkreślę też, że ładny jest w środku, bo na zewnątrz to kupa betonu uzupełniona jeszcze większą kupą betonu, tzw. bramą miasta! Tragedia!!! Anegdotą już jest, słyszaną z różnych stron, że więcej tam ochrony niż pasażerów...

m
mietek
2019-08-22T17:10:02 02:00, Bond007:

Czemu jest w was taka nienawiść Super że coś powstanie w tym mieście psioczycie na platformę nikt tyle nie zrobił wcześniej dla tego miasta co Zdanowska

2019-08-22T18:29:49 02:00, Gość:

To nie sztuka robić, trzeba robić z sensem, a jak na razie wszystkie inwestycje, to niestety buble utrudniające życie mieszkańcom. I nie mam na myśli przejściowego czasu, kiedy się buduje i jest zamknięty ruch. To można przetrzymać. Najgorsze jest to, że po powstaniu tych inwestycji jest coraz trudniej się poruszać po mieście.

2019-08-22T20:01:15 02:00, mietek:

Masz rację. Buble i to w dodatku robione za pożyczone pieniądze. Dla miasta to może być takie dobre, jak bomba z opóźnionym zapłonem...

2019-08-23T01:05:54 02:00, Kropka:

mietek, kretynie

To samo wypisywałeś i dworcu fabrycznym. A dworzec jest i działa.

Zaś ty jesteś durniem.

A wiesz ile kosztuje roczne utrzymanie tego dworca?Jak to się ma do ilości pasażerów?...

K
Kropka
2019-08-22T17:10:02 02:00, Bond007:

Czemu jest w was taka nienawiść Super że coś powstanie w tym mieście psioczycie na platformę nikt tyle nie zrobił wcześniej dla tego miasta co Zdanowska

2019-08-22T18:29:49 02:00, Gość:

To nie sztuka robić, trzeba robić z sensem, a jak na razie wszystkie inwestycje, to niestety buble utrudniające życie mieszkańcom. I nie mam na myśli przejściowego czasu, kiedy się buduje i jest zamknięty ruch. To można przetrzymać. Najgorsze jest to, że po powstaniu tych inwestycji jest coraz trudniej się poruszać po mieście.

2019-08-22T20:01:15 02:00, mietek:

Masz rację. Buble i to w dodatku robione za pożyczone pieniądze. Dla miasta to może być takie dobre, jak bomba z opóźnionym zapłonem...

mietek, kretynie

To samo wypisywałeś i dworcu fabrycznym. A dworzec jest i działa.

Zaś ty jesteś durniem.

m
mietek
2019-08-22T17:10:02 02:00, Bond007:

Czemu jest w was taka nienawiść Super że coś powstanie w tym mieście psioczycie na platformę nikt tyle nie zrobił wcześniej dla tego miasta co Zdanowska

2019-08-22T18:29:49 02:00, Gość:

To nie sztuka robić, trzeba robić z sensem, a jak na razie wszystkie inwestycje, to niestety buble utrudniające życie mieszkańcom. I nie mam na myśli przejściowego czasu, kiedy się buduje i jest zamknięty ruch. To można przetrzymać. Najgorsze jest to, że po powstaniu tych inwestycji jest coraz trudniej się poruszać po mieście.

Masz rację. Buble i to w dodatku robione za pożyczone pieniądze. Dla miasta to może być takie dobre, jak bomba z opóźnionym zapłonem...

S
Szwagier

Wreszcie. To mieszkania w Łodzi podrożeją jeszcze.

G
Gość
2019-08-22T17:10:02 02:00, Bond007:

Czemu jest w was taka nienawiść Super że coś powstanie w tym mieście psioczycie na platformę nikt tyle nie zrobił wcześniej dla tego miasta co Zdanowska

To nie sztuka robić, trzeba robić z sensem, a jak na razie wszystkie inwestycje, to niestety buble utrudniające życie mieszkańcom. I nie mam na myśli przejściowego czasu, kiedy się buduje i jest zamknięty ruch. To można przetrzymać. Najgorsze jest to, że po powstaniu tych inwestycji jest coraz trudniej się poruszać po mieście.

ż
żubardź

Redaktor zamieścił 14 zdjęć koparki. Szkoda że nie pokazał pięknych działek, drzew, altanek i budynku przy Stolarskiej 9A, które zostaną zniszczone. Ciężkie prace budowlane w odległości 50 m od 56-letnich bloków mogą je uszkodzić i są bardzo uciążliwe dla mieszkańców.

B
Bond007

Czemu jest w was taka nienawiść Super że coś powstanie w tym mieście psioczycie na platformę nikt tyle nie zrobił wcześniej dla tego miasta co Zdanowska

m
mietek
2019-08-21T20:05:40 02:00, mietek:

Jeszcze nic nie zrobili, a PKP PLK już przysłało im pieniądze. Za chwilę się okaże, że pieniędzy nie ma, bo pójdą na spłatę długów, albo położy na nich łapkę komornik...

Zapowiada się lepszy poślizg w w dotrzymaniu terminu niż na Fabrycznym...

2019-08-22T01:09:38 02:00, Russel:

Dlaczego myślisz(i mylisz)ze wszelkie platformerskie złodziejstwo bedace standardem za czasów słusznie minionej Platformy Oszustów POwtorzy się teraz za czasów normalnej polskiej demokratycznie wybranej partii PiS?!nie każdy w tym Kraku jest takim złodziejem jak ludzie z Łodzi..

2019-08-22T02:11:22 02:00, Patriota:

Udławi się chujem kaczora pisowska szmato złodzieju jeden

2019-08-22T08:29:25 02:00, jtt:

O! Wyborca oPOzycji POraził intelektem! No, ale jak ich program wyborczy to "ch... d... i kamieni kupa"

2019-08-22T08:54:26 02:00, Gość:

Zamknij ryj pisowki śmieciu do odstrzału. Z wami tylko chamstwem da się porozumiewać, bo śmieć nic innego nie zrozumie. Do pisowca przemawia się tak: łańcuchem po ryju i komunikat. Max 6 słów. Więcej różańcowy mózg nie zrozumie.

2019-08-22T15:15:29 02:00, Russel:

Dlaczego POslugujesz się knajackim jezykiem platfusow patoli?tu nie sowa i przyjaciele wiec zachowuj się kulturalnie a jak nie to wypad do meliny po flaszkę-w miescie meneli szybko ją namierzysz

On jest sfrustrowany, bo widzi upadek Platformy. Tylko wykrywanie afer i drążenie tematu aż do bólu, zero własnego programu i Schetyna jako końska twarz partii...

Dodaj ogłoszenie