Skierniewice: Tam gdzie miało powstać uzdrowisko mają być fabryki

Roman Bednarek
Obecna ekipa skierniewickiego ratusza ma inne plany wobec dawnego poligonu
Obecna ekipa skierniewickiego ratusza ma inne plany wobec dawnego poligonu Archiwum
Udostępnij:
Uzdrowiska na dawnym poligonie wojskowym koło Skierniewic nie będzie - ogłaszają władze miasta. Chcą, była tam strefa ekonomiczna Wprawdzie na 150 ha tego terenu ciągle obowiązuje status obszaru ochrony uzdrowiskowej, ale władze Skierniewic chcą tam utworzyć podstrefę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Zamierzamy ten obszar wykorzystać jako tereny inwestycyjne, na których będą powstawać zakłady, dające nowe miejsca pracy - mówi wiceprezydent Skierniewic Eugeniusz Góraj. - Trzeba jednak najpierw dokonać zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w części dotyczącej tego obszaru, a później w planie zagospodarowania przestrzennego. Trwają prace w tym kierunku.

Plan jest taki, aby teren włączyć do ŁSSE, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć inwestorów. Z tym jednak może być problem, bo poligon to teren dziewiczy, pozbawiony jakichkolwiek mediów.

- Najpierw trzeba uporządkować wszelkie sprawy formalne – przekonuje Góraj. - Później będziemy myśleć o uzbrojeniu terenu.

Jeśli zajdzie potrzeba, nie cofnę się nawet przed zorganizowaniem referendum o odwołanie prezydenta Krzysztofa Jażdżyka

 

Pomysłem nowych władz Skierniewic zaskoczony jest Leszek Trębski, były prezydent Skierniewic i autor koncepcji budowy uzdrowiska na poligonie.

- To jedno wielkie nieporozumienie - denerwuje się Trębski. - Przecież poligon położony jest po zachodniej stronie miasta, a u nas najczęściej wiatr wieje z tego właśnie kierunku, więc zanieczyszczenia, związane z działalnością przemysłową, opadałyby na miasto.

Trębski zapowiada, że jeśli ostatecznie zapadnie taka decyzja, on podejmie odpowiednie kroki. - To bardzo zaszkodzi Skierniewicom i ja na pewno nie będę się temu bezczynnie przyglądał - grozi. - Jeśli zajdzie potrzeba, nie cofnę się nawet przed zorganizowaniem referendum o odwołanie prezydenta Krzysztofa Jażdżyka.

Były wieloletni gospodarz miasta suchej nitki nie zostawia także na pomyśle przyłączenia poligonu do strefy ekonomicznej. - Przede wszystkim nie wiadomo, czy łódzka strefa posiada odpowiedni potencjał, aby zagospodarować taki teren - argumentuje Leszek Trębski. - Po drugie przyłączenie terenu do strefy nie przesądza o znalezieniu inwestora. Mamy przecież już tereny znajdujące się w strefie i co? Leżą niezagospodarowane.

Zdaniem Leszka Trębskiego miasto ma wystarczająco dużo terenów inwestycyjnych i nie ma potrzeby szukać nowych.

Pomysł ratusza popiera natomiast Konstanty Marat, prezes Skierniewickiej Izby Gospodarczej.

- Strefa ekonomiczna ma szansę przyciągnąć do miasta nowych dobrych inwestorów - przekonuje. - Przecież dzięki temu rozwinęło się Kutno, gdzie powstały nowe miejsca pracy i znacznie obniżył się poziom bezrobocia. W zanieczyszczenie miasta nie bardzo wierzę, bo dziś działalność zakładów przemysłowych obwarowana jest takimi wymogami, że praktycznie niemożliwe jest zanieczyszczenie środowiska. Pięć fabryk wydzieli mniej zanieczyszczeń i zapachów niż jeden kurnik.

  • _
O nowych miejscach pracy w Sierniewicach czytaj tu: http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/skierniewice-topsil-buduje-fabryke-bedzie-praca-dla-ponad-200-osob

_

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie