Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studio na żywo. Prezydent Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Jakie znaczenie w tych wyborach odgrywają emocje?

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Wideo
od 16 lat
Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Kandydaci na prezydenta RP chętnie sięgają w tej kampanii po tematy wywołujące emocje. Czy to im się opłaca? Zapraszamy do studia na żywo Polska Press Grupy. Redaktorzy naczelni wspólnie z samorządowcami oraz socjologiem analizowali kolejne kroki kandydatów.

Kampania kandydatów na prezydenta RP jest jedną z najbardziej emocjonujących po 1989 roku. By rozbudzić wyobraźnię wyborców, kandydaci chętnie dotykają kontrowersyjnych tematów.

W kampanii Andrzeja Dudy widzieliśmy już odwołania do kwestii LGBT. - Próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia - mówił w Brzegu Andrzej Duda.

Ale z ust Rafała Trzaskowskiego także padają mocne słowa. Atakuje rząd, zarzucając dzielenie Polaków i niszczenie samorządów.

Kandydaci wręcz prześcigają się w pomysłach, by ściągnąć na siebie uwagę konkretnych grup wyborców.

Zdaniem dra Tomasza Grzyba, psychologa społecznego z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu kandydaci na prezydenta chętnie sięgają po negatywne emocje, bo są one silniejsze i mają większy wpływ na ostateczne nasze zachowanie.

- Myślimy emocjami - zauważa dr Tomasz Grzyb. - W sensie ewolucyjnym to nasz pierwotny sposób pojmowania świata. Niekoniecznie się chcemy do tego przyznać, ale często podejmujemy decyzje właśnie w oparciu o emocje. Dlatego politycy chętnie sięgają po emocje.

Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, który popiera kandydaturę Andrzeja Dudu, mówi, że słowa o LGBT zostały wyrwane z kontekstu, a osoby, które uczestniczyły w tym spotkaniu z prezydentem nie odniosły wrażenia, by kogokolwiek zaatakował.

- Pan prezydent stoi na straży tradycyjnych wartości i ja się z tymi wartościami zgadzam - mówi Jerzy Wrębiak. - Ale w naszej gminie jest także miejsce dla osób o innych poglądach. Polska jest bardzo tolerancyjnym krajem.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola uważa z kolei, że kontrowersyjne tematy są celowo wywoływane przez Andrzeja Dudę i jego sztab, jako wygodne tematy zastępcze.

- Ja wolałbym, żebyśmy w trakcie kampanii rozmawiali o tym, że nie można się dostać do lekarza specjalisty, że szpitale są przepełnione - mówi Arkadiusz Wiśniewski. - Jest także problem z oświatą, która przeszła ogromną reformę, a samorządy poniosły jej koszty. W końcu jest jeszcze problem w relacjach między rządem, a samorządami. O tym powinniśmy rozmawiać.

Zapraszamy na podsumowanie kampanijnej środy. Dodatkowo redaktorzy naczelni tytułów Polska Press Grupy wspólnie z zaproszonymi gośćmi przeanalizowali kolejne kroki kandydatów.

Gośćmi programu byli:

  • dr Tomasz Grzyb - psycholog społeczny
  • Arkadiusz Wiśniewski - prezydent Opola
  • Jerzy Wrębiak - burmistrz Brzegu
  • Szymon Kozica - redaktor naczelny Gazety Lubuskiej
  • Stanisław Wróbel - redaktor naczelny Echa Dnia
Według najnowszych wyników podanych przez PKW wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda. Sprawdźcie w galerii, kto ze świata sportu poparł urzędującego prezydenta RP, a kto pretendenta Rafała Trzaskowskiego.

Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sprawdź, jak głosowali z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studio na żywo. Prezydent Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Jakie znaczenie w tych wyborach odgrywają emocje? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki